Západ je zranitelný vůči epidemiím a musí více investovat do výzkumu vakcín, varoval na Světovém ekonomickém fóru v Davosu spoluobjevitel viru eboly Peter Piot. Informovala o tom BBC.

Pokud se státy řádně nepřipraví na další propuknutí epidemie, budou mít podle Piota "velký problém". Vědec dodal, že v otázce veřejného zdraví je třeba překonávat hranice a politiku. Otázka hrozby eboly a dalších infekčních nemocí je na programu fóra během týdne.

Piot, který stál u objevu eboly v roce 1976 a nyní vede školu hygieny a tropické medicíny v Londýně, uvedl, že Británie je na případnou epidemii připravená relativně dobře. Zdůraznil ale, že epidemie, která loni propukla v afrických zemích, celý svět překvapila.

"Vsadím vše, co mám, že další epidemie přijdou. Náš svět se stává zranitelnějším vůči velkým epidemiím kvůli populačnímu nárůstu, velké mobilitě a intenzivnějšímu kontaktu mezi zvířaty a lidmi," vysvětlil Piot.

Obává se, že až epidemie v Africe utichne, svět na ni zapomene. "Potřebujeme být lépe připraveni a potřebujeme více investovat do očkování a léčby. Je to jako s hasičským sborem – nezačínáte zřizovat hasičský sbor, teprve když někomu hoří dům," dodal.