Údajní stoupenci teroristů z Islámského státu v pondělí napadli twitterový účet Centrálního velení USA (Centcom) a jeho stránky na YouTube. Zveřejnili osobní data amerických generálů. K útoku došlo krátce po projevu prezidenta USA Baracka Obamy o kybernetické bezpečnosti.

Vedení Pentagonu útok potvrdilo, únik žádných citlivých informací ale prý nezaznamenalo. Centcom později uvedl, že webové profily byly napadeny přibližně půl hodiny a na operační činnost velení nebude mít útok žádný vliv.

Hackeři umějí vyrobit falešný otisk prstu, stačí jim k tomu jen několik fotek - čtěte ZDE

"Ve jménu Alláha, nejmilostivějšího, nejmilosrdnějšího, KyberChalífát pokračuje ve svém KyberDžihádu," vyvěsili hackeři na účet Centcomu.

Hacknutý US účet centrálního velení.

Tamtéž se objevila jména generálů, jejich adresy a další osobní údaje v seznamu datovaném k 2. lednu 2014.  Podle agentury Reuters jde o penzionované vojáky.

Na obrázku vlevo je výřez jedné položky z účtu označené jako "Kniha velení armády 2020".

Další příspěvky na twitterovém účtu Centcomu prohlašovaly, že "Síť Pentagonu byla napadena hackery! Čínský scénář" a "Síť Pentagonu byla napadena hackery! Korejský scénář".

Některé tweety údajně obsahovaly data z vnitřní sítě amerického ministerstva obrany, například mapu Číny s vyznačením vojenských objektů. Podle Reuters jde o tajné výzvědné snímky z průzkumných letů nad kontinentální Čínou. Další snímky údajně zobrazují vojenská zařízení v Severní Koreji.

Server Techcrunch.com  napsal, že pokud by za útokem opravdu stál Islámský stát, pak by byl mnohem silnějším protivníkem v kyberprostoru, než se dosud myslelo.

KyberChalífár, útok na Centrálního velení USA (Centcom).

Twitterový účet Centcomu v tuto chvíli není dostupný. Informaci o napadení účtu potvrdil nejmenovaný důstojník Pentagonu. "Zjevně byl účet napaden," uvedl armádní činitel. Na Twitteru se objevil vzkaz "Američtí vojáci, dejte si pozor, přicházíme" podepsaný zkratkou Islámského státu. "IS je tady, jsme ve vašem počítači, na každé vojenské základně," vzkázali hackeři do Washingtonu.

Podle amerického ministerstva obrany se nezdá, že by snímky publikované na twitterovém účtu Centcomu obsahovaly tajné informace nebo údaje, které by znamenaly bezpečnostní hrozbu.

Centcom v pozdějším prohlášení uvedl, že operační vojenská síť nebyla nijak zasažena a na činnost jednotek koordinovaných Centrálním velením nebude mít útok žádný vliv. O možném zveřejnění osobních citlivých informací byla prý po útoku informována policie i lidé, kterých se publikované údaje mohou týkat. 

Americké úřady v komentáři k útoku hackerů vyzvaly novináře, aby rozlišovali mezi napadením veřejné sociální sítě a útokem na vnitřní armádní servery, k němuž nedošlo. Televize CBS uvedla, že mnohá data včetně adres vysokých důstojníků jsou veřejně dostupná, jiná značně zastaralá. Snímky vojenských zařízení Číny a KLDR údajně nepořídila armáda, ale Massachusettský technologický institut (MIT).

K útoku se přihlásila skupina CyberCaliphate, která počátkem měsíce napadla twitterové účty dvou amerických regionálních médií a televizní stanice v Marylandu. "Akce je ponižující, ale k ohrožení bezpečnosti a vyzrazení tajných informací nedošlo," řekl v pondělí novinářům nejmenovaný bezpečnostní analytik Pentagonu.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku známé pod názvem Centrální velení nebo zkratkou Centcom zajišťuje bezpečnostní zájmy USA v oblasti Blízkého východu až po Střední Asii. V současné době koordinuje letecké útoky na síly Islámského státu v Iráku, angažovalo se ve válkách v Perském zálivu a v Afghánistánu.

Prezident Obama v pondělí v projevu k pracovníkům Federální obchodní komise (FTC) prohlásil, že inovační technologie přinášejí spolu s výrazným civilizačním pokrokem i velká ohrožení zájmů USA. Šéf Bílého domu hodlá navrhnout zákon, který by ukládal společnostem napadeným hackery informovat do 30 dnů své klienty o tom, že jejich data se stala terčem útoku. Podobná federální legislativa zatím podle Obamy v USA chybí.

Na internetu se již pár dní vede cosi jako válka proti terorismu. Hackerská skupina Anonymous, proslulá svými počítačovými útoky na portály úřadů a institucí, minulý týden oznámila, že hodlá působit proti internetovým stránkám islámských fundamentalistů.

Anonymous se údajně podařilo vyřadit webovou stránku francouzských islamistů. Zaměřuje se také na nahlašování islamistických profilů na Twitteru.