Syrská vláda je ochotná sejít se v Moskvě se zástupci opozice a jednat o ukončení syrské války. Oznámilo to v sobotu syrské ministerstvo zahraničí.

Dialog by mělo v lednu zprostředkovat Rusko. Podle původních zpráv z Ruska chce nicméně Moskva nejprve pozvat delegace obou stran odděleně. Kolem 20. ledna to mají být jako první zástupci syrské opozice a po nich představitelé vlády.

Syrské ministerstvo zahraničí v sobotním prohlášení uvedlo, že "Sýrie je připravená zúčastnit se předběžné a konzultační schůzky v Moskvě a jednat o návrzích na ukončení krize".

Syrské opoziční skupiny se mají v polovině ledna sejít v Káhiře. Budou mezi nimi i organizace, které Damašek toleruje.

O zprostředkování mírových rozhovorů se jako první pokusila OSN, avšak obě kola, která se konala v Ženevě, ztroskotala na neústupnosti obou stran.

Boje v Sýrii začaly na jaře 2011. Zemřelo při nich na 200 tisíc lidí a miliony Syřanů uprchly z domovů. Damašek označuje všechny oponenty za teroristy.

Západ podporuje sekulární opozici, avšak neposkytl jí požadované zbraně. Důvodem je obava, že by se mohly dostat do rukou radikálů, kteří rovněž bojují proti Damašku, jejich cílem ale není demokratická Sýrie, nýbrž Sýrie spravovaná podle islámského práva.

Jedna z těchto radikálních organizací - Islámský stát (IS) - letos vyhlásila na severu Sýrie a Iráku chalífát. Připojily se k ní tisíce bojovníků z ciziny; skupina dokáže prostřednictvím internetu oslovit lidi všude na světě.

V Indonésii v sobotu zatkli šest osob, které se chystaly odjet do Sýrie a připojit se k IS. Podle policie mezi nimi byla i desetiletá dívka, nejstaršímu ze zatčených bylo 48 let. Šestice pocházela z Makassaru v provincii Jižní Sulawesi a chtěla odletět z Jakarty do Dauhá.

Indonésie je nejlidnatější muslimská země. Má zhruba 240 milionů obyvatel; 88 procent z nich se hlásí k islámu. Naprostá většina z nich přitom k sunnitskému, tedy k náboženství IS.