Po mnoha hodinách obléhání zasáhla v pátek odpoledne policie proti dvěma obklíčeným teroristům, kteří podle všeho ve středu zaútočili na týdeník Charlie Hebdo a zavraždili dvanáct lidí.
Teroristé se zabarikádovali v jedné z budov ve městečku Dammartin-en-Goële severně od Paříže. Zásah začal po páté hodině odpoledne našeho času. Oba teroristé byli zastřeleni.
Zpravodajská stanice BFM TV upřesnila, že několik členů zasahujícího policejního komanda utrpělo zranění.
Policie zasahuje ve městě Dammartin-en-Goële
Teroristy byli bratři Chérif a Said Kouachiovi (32 a 34 let), jejichž rodiče pocházejí z Alžírska. Oba těžce ozbrojení a velmi nebezpeční.
Ve stejné době policie zasáhla také ve východní části Paříže, kde jiný ozbrojenec držel rukojmí v košer obchodu s potravinami. I on byl zastřelen.
Na místě zásahu pak byli nalezeni i čtyři mrtví rukojmí. Podle francouzských médií byli ale nejméně tři z nich mrtví ještě před zásahem policie.
On-line reportáž
Z 11 lidí, kteří byli zraněni při středečním teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo, jsou čtyři ve vážném stavu. Ostatní už byli propuštěni z nemocnice. Nejhorší diagnózu má podle lékařů tvůrce webové stránky týdeníku Simon Fieschi.
Podle policejních zdrojů deníku Le Monde došlo k zajetí rukojmí v tiskařské firmě ve městě Dammartin-en-Goële departmentu Seine-et-Marne. Přesný počet rukojmí je zatím neznámý.
Podle deníku Le Monde by mělo být na místě také sedm vrtulníků. Podle BBC se mezi policií a pronásledovaným autem strhla přestřelka.
Les forces de l ordre à 100km/h sur les deux files. Direction #dammartin #danger #traque pic.twitter.com/r8wquePy7e
— Quentin Warlop (@quentinwarlop) 9. Leden 2015
Podle televize BBC policie uzavírá všechny silnice v blízkosti města na severu Francie. Honička za ukradeným Peugeotem 206 podle BBC skončila a policejní akce se přesunula do budovy, kde podle nepotvrzených informací podezřelí drží jednoho rukojmí. Podezřelí jsou podle BBC ozbrojeni.
Podle svědectví muže, který pracuje v průmyslové zóně v obci Dammartin-en-Goële, padly na místě před zajmutím rukojmí ndva výstřely. Do pěti minut byla na místě ochranka, helikoptéry a policie. "Zakázali nám stoupat si k oknu a musíme zůstat uvnitř skladu, kde pracuji," řekl RTL.
Ze záběrů BBC je jasné, že okolí Dammartin-en-Goële je plné přenosových vozů řady televizních společností. Nad místem aktulálně přelétá pět helikoptér, tvrdí BBC. Informace o rukojmím francouzská policie zatím nepotvrdila.
Scene at #DammartinEnGoele as police hunt #CharlieHebdo suspects - follow our coverage: http://t.co/HvWOnQGf9x pic.twitter.com/NW8RB0E0kY
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 9. Leden 2015
Starosta města potvrdil, že zajetí rukojmí probíhá ve firmě Création Tendance Découverte. Podle Le Figaro se jedná o velmi malou firmu, má okolo pěti zaměstnanců.
Police units in front of the printing company pic.twitter.com/gNTyBgJDZ8
— News_Executive (@News_Executive) 9. Leden 2015
Státní zástupce podle Le Monde popírá informaci, kterou uvedla například agentura Reuters o nejméně jednom mrtvém a několika zraněných.
Na letišti Charlese de Gaulla (CDG) jsou uzavřeny dvě ze čtyř přistávacích dráh. Letiště se nachází 13 kilometrů od místa, kde podezřelí údajně drží rukojmí. Server FlightRadar24, na kterém lze sledovat leteckou dopravu "v přímém přenosu", si všiml, že několik letů mířích na letiště CDG bylo zatím zadrženo nebo odkloněno.
#AF7 and #AF1695 just aborted landing at Charles-de-Gaulle airport. Shooting near the airport http://t.co/eBMeDVvcVj pic.twitter.com/UJS0q72RPT
— Flightradar24 (@flightradar24) 9. Leden 2015
Na oficiálních stránkách města Dammartin-en-Goële stojí výzva, aby lidé nevycházeli ven na ulici a zůstali tam, kde jsou. Studenti nemají opouštět školy.
BREAKING PHOTO: Police operation underway to 'neutralise' French massacre suspects. AFP pic.twitter.com/vJtQVKAfIs
— Breaking News Feed (@PzFeed) 9. Leden 2015
Nemocnice v Meaux poslala tým zdravotníků na místo, kde útočníci drží rukojmí, uvedl mluvčí nemocnice.
Francouzský prezident Francois Hollande se k situaci vyjádří v 11:00 na tiskové konferenci.
Ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že policie chce pachatele útoku na Charlie Hebdo dopadnout živé, aby se mohli zpovídat před soudem. Podle francouzské vlády je "téměř jisté", že dva lidé, kteří obsadili budovu Dammartin-en-Goële, jsou pachateli středečního útoku, informuje BBC.
Redaktorovi listu Le Point byly zaslány fotografie z místa policejní operace.
#Dammartin : un internaute sur place envoie des clichés en direct de la prise d'otage. #CharlieHebdo pic.twitter.com/KjpEwsRLi4
— Olivier Pérou (@OlivierPerou) 9. Leden 2015
Některé lety z Paris - Charles De Gaulle odlétají se zpožděním. Například let ČSA OK759 do Prahy odstartoval o hodinu později, místo 9:45 to bylo v 10:42. Provoz na letišti můžete sledovat ZDE.
Stále panují nejasnosti ohledně počtu rukojmí v průmyslové zóně v obci Damartin-en-Goële, případně zda nějaké vůbec jsou. Zatímco bezpečnostní složky podle deníku Le Figaro mluví o jedné osobě držené podezřelými bratry Kouachiovými, bývalý ministr vnitra Claude Guéant prohlásil, že podle jeho vlastních zdrojů je rukojmí víc. "Osobně mám informace, které naznačují, že jich tam je víc," nechal se slyšet v televizi RTL.
"Slyšel jsem spoustu hluku, helikoptéry. Celé se to děje v industriální zóně, kde není moc domů a bytů. Teď se na to díváme v televizi. Z okna je vidět hodně policistů," uvedl jeden z obyvatel odlehlejší části Dammartin-en-Goële pro BBC. Ve městě podle něj žije asi osm tisíc lidí.
Minimálně čtyři helikoptéry přistály na nedaleké louce. Postupně vypínají své motory.
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že celý bezpečnostní systém je pod kontrolou jednotek ministerstva vnitra. "Snažíme se teroristy zatknout v co nejkratší době," řekl také.
Starší z bratrů podezřelých ze středečního útoku na redakci Charlie Hebdo, Said Kouachi, údajně navštívil v roce 2011 Jemen, kde se setkal s radikálním duchovním a členem teroristické organizace al-Káida Anvarem Avlakím. S odvoláním na zdroj z jemenské tajné služby o tom informovala agentura Reuters.
Said Kouachi strávil údajně v Jemenu několik měsíců. Patřil prý ke skupině cizinců, kteří se do země na Arabském poloostrově vydali za účelem náboženských studií.
Prezident Francois Hollande na tiskové konferenci uvedl, že stát nyní musí pro bezpečnost všech francouzských občanů udělat všechno. Ujistil, že všichni příslušníci bezpečnostních složek znají své úkoly. "Je potřeba říct, že žijeme v právním státě a všichni máme vůli odmítat stigmatizace, které vycházejí z podobných tragických událostí," dodal Hollande s tím, že všichni francouzští občané jsou součástí státu.
Podle francouzské zpravodajské televize i-Télé mluvil s útočníky policejní vyjednavač. Údajně mu řekli, že chtějí zemřít jako mučedníci.
Y. Albarello (député UMP Seine-et-Marne) : "les deux fugitifs ont déclaré vouloir mourir en martyrs" (@itele)
— itele (@itele) 9. Leden 2015
Prezident Hollande uvedl, že stát zvýšil národní bezpečnostní plán na nejvyšší úroveň. Řekl však, že během plánovaných demonstrací a shromáždění nehodlá policie účastníky prohledávat. Země ani neplánuje uzavřít hranice. Hollande dodal, že věří v budoucnost Francie. "Mám důvěru v naší zemi, která ukazuje schopnost se sjednotit," řekl.
Televize CNN infomovala o přitomnosti množství záchranek a připravenosti záchranářů reagovat na jakoukoilv situaci.
V oblasti Dammartin-en-Goële nefungují mobilní telefony, píše magazín L'Obs s odkazem na několik zdrojů.
Dammartin-en-Goële je v obležení nejen policistů, ale i médií z celého světa.
The massed media. pic.twitter.com/yNNQfB3Yzn
— NickdMiller (@NickdMiller) 9. Leden 2015
Yohann Bardoux, instalatér pracující dva vchody od obsazené tiskárny, nešel do zaměstnání poté, co slyšel výstřely. Jeho matka je však v budově hned vedle tiskárny. "Samozřejmě se o ni bojím. Doufám, že už to brzy skončí a dobře to dopadne," řekl agentuře Reuters.
Zdá se, že spojitost čtvrteční střelby v Montrouge, po které zemřela policista, a středečního útoku na Charlie Hebdo nakonec přece jen existuje. Střelec z Montrouge se údajně znal s atentátníky z Paříže. Francouzský Le Point tvrdí, že patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont.
"Po brutálním útoku na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo se státy rozhodly zvýšit bezpečnostní opatření napříč Evropou. Italská média spekulují, že pravděpodobným cílem příštího útoku bude Španělsko nebo Británie." Více čtěte zde.
Prohlédněte si snímky z policejní operace v Dammartin-en-Goële, kde dva podezřelí z útoku na Charlie Hebdo obsadili budovu tiskárny a pravděpodobně mají i rukojmí.
Europe 1 získala svědectví muže, jehož auto bratři Kouachiové ukradli po útoku v redakci Charlie Hebdo. Poté, co jim pod pohrůžkou své clio přenechal, mu vzkázali: "Jestli o tom budeš mluvit, ..., jestli se tě budou ptát média, řekneš: Je to al-Káida v Jemenu." Podle okradeného muže byli podezřelí útočníci velmi klidní a odhodlaní.
"Je to šok, jsme vystrašeni. Všichni jsme šli do práce a teď se bojíme. Nemocnice v okolí se připravují na případný příjem raněných. Nikdo neví, co se stane. V televizi je vidět, že celá vesnice je obklíčená. Je nemožné se sem nyní dostat. Jsme sice blízko Paříže, ale nikdy by mě nenapadlo, že se tu může něco takového stát. Máme tu přece úplně jiné problémy," popsal aktuální situaci pro BBC jeden z lidí pracující v Dammartin-en-Goële.
Obchodník Didier se svěřil stanici France Info, že dnes ráno jednoho z podezřelých potkal před skladem tiskárny, kde nyní údajně drží rukojmí. "Když jsem dorazil na místo, můj klient vyšel ven společně s ozbrojenou osobou, která se představila jako policista. Můj klient mě požádal, abych odešel, tak jsem odjel. Člověk, který se hlásil k policii, mi řekl: 'Jděte, beztak civilisty nezabíjíme', což mě dost zarazilo a rozhodl jsem se zavolat policii. Předpokládám, že to byl jeden z teroristů."
Podle televizní stanice BB informují lokální média o tom, že vyjednavačům se podařilo spojit s útočníky. Údajně měli potvrdit, že je s nimi rukojmí.
BBC citovala i dřívější informaci, že útočníci řekli, že chtějí zemřít jako mučedníci.
"Chceme, aby to skončilo. Nevíme, co se může stát, bojíme se. Celá rodina jsme se sešli v jednom domě," řekl další z obyvatel Dammartin-en-Goële zpravodajské stanici BBC.
Přátelé a rodina se marně pokoušejí spojit se 27letým mužem, který pracuje v průmyslové zóně, kde podezřelí drží rukojmí, informuje reportér deníku Le Figaro. Nebere jim telefon, nereaguje na maily. Muž se měl v momentě, kdy došlo k zajetí rukojmí, nacházet právě v tiskárně Création tendance découverte, kde jsou nyní i podezřelí.
Obavy má i rodina Michela Catalana, vedoucího firmy Création Tendance et Découverte, od rána o něm nemá zprávy. Bojí se, že je ve firmě jako rukojmí, píše Europe 1.
Lubomír Zaorálek na Francouzském velvyslanectví v Praze připojil svůj podpis do kondolenční knihy na památku obětí atentátu v redakci týdeníku Charlie Hebdo.
Podepsal jsem kondolencni knihu @France_CZ . Stojime s Francii v boji za svobodu slova a svobodu tisku. pic.twitter.com/EXC2XuaoAx
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 9. Leden 2015
Město Dammartin-en-Goële už ve čtvrtek na svých webových stránkách vyjádřilo sounáležitost s oběťmi atentátu na Charlie Hebdo a vyzvalo k držení minuty ticha.
Žáky ze základní školy a lycea v blízkosti průmyslové zóny, kde podezřelí drží rukojmí, právě evakuují četníci. Budou převezeni do tělocvičny v několik kilometrů vzdálené obci Mitry-Mory, kde si je vyzvednou rodiče, informovalo město Dammartin-en-Goële na svém webu.
S podezřelými, kteří zadržují rukojmí, byl navázán telefonický kontakt. Píše to agentura AP s odvoláním na francouzské úřady.
BREAKING: French official: Phone contact made with terror suspects holding hostage northeast of Paris.
— The Associated Press (@AP) 9. Leden 2015
Vládní list Rossijskaja gazeta: USA jsou nepřímo odpovědné za popravu novinářů v Paříži http://t.co/9RumsfIC7x
— Michael Romancov (@MichaelRomancov) 9. Leden 2015
Reportér BBC, který je na místě a na dohled má střechu obsazené budovy, informuje, že situace ve městě je momentálně "poměrně klidná" a že policie okolo domu, kde se údajně podezřelí skrývají, zajistila "bezpečný perimetr".
O tom, že teroristé skutečně zajali jedno rukojmí, informoval na Twitteru novinář BBC.
Dammartin town hall confirms to BBC one hostage has been taken at CTD
— Piers Scholfield (@inglesi) 9. Leden 2015
Mluvčí města Dammartin-en-Goele Audrey Taupenas řekla agentuře Associated Press, že úřady navázaly telefonický kontakt s podezřelými za účelem sjednání bezpečné evakuace nedaleké školy. Potvrdila také, že se s podezřelými dohodli.
Bus scolaires sous escorte pour évacuer élèves de #Dammartin #Charlie #JDD pic.twitter.com/LHC2rEKO0w
— Juliette Demey (@juliettedemey) 9. Leden 2015
Sociolog Stanislav Biler: "Parta bigotních teroristů je nebezpečná stejně jako ti, kdo automaticky ocejchují všechny muslimy jako potenciální teroristy. Momentálně hrozí opuštění 'naší' individuální odpovědnosti a přijetí 'jejich' kolektivní viny a trestu." Více čtěte zde.
Nejde o problém soužití kultur, čelíme fanatické ideologii, zdůrazňuje politolog Pavel Barša v DVTV. Kdybychom nepodporovali multikulturalismus, tak by tolik uprchlíků nemířilo do Evropy, oponuje Petr Mach (Svobodní). Na debatu se podívejte ZDE.
Členů redakce Charlie Hebdo, kteří středeční útok přežili, se ujal deník Libération, kam dnes zaměstnanci týdeníku přišli pracovat na novém čísle. To vyjde v mimořádném nákladu milion výtisků.
AFP map of the region northeast of Paris where Wednesday's massacre suspects are cornered with hostage pic.twitter.com/H9SwsdTFRf
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Bude to hra s časem, tvrdí zástupci města Dammartin-en-Goële pro CNN. Podle Reuters se policisté s protiteroristickými jednotkami snaží vyhnout zásahu a pokoušejí se o navázání dialogu s podezřelými. "Prioritou je navázat dialog. To může trvat dlouho, hodiny, někdy i dny," řekl Pierre-Henry Brandet, mluvčí ministerstva vnitra.
.@PHBrandet porte parole du ministère : "La priorité est d'établir un dialogue avec les forcenés"
— Ministère Intérieur (@Place_Beauvau) 9. Leden 2015
Podle agentury AFP se dnes střílelo také na východě Paříže v košer obchodě. AFP s odvoláním na svůj zdroj tvrdí, že útočník má jedno rukojmí a na místě je jeden zraněný. O střílení informuje i vysílání televize BBC. Redaktor ale zároveň tvrdí, že informace zatím není plně ověřená. Podle BBC se spekuluje o tom, že na košer obchod zaútočil útočník, který zastřelil policistku ve čtvrtek ráno v Montrouge.
#BREAKING Armed man takes hostage in kosher grocery in Paris: source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
"BIS po brutálním útoku na francouzskou redakci Charlie Hebdo ujistila, že Česku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. V České republice žije necelých 12 tisíc muslimů. Zároveň však tajná služba varovala před silnými protiislámskými projevy." Více čtěte zde.
Na Twitteru se objevily fotografie z restaurace na východě Paříže. V oblasti Porte de Vincennes se podle AFP střílelo v obchodě s potravinami. Kolem procházejí lidé s rukama nad hlavou, v restauraci se lidé nejprve smáli, ale nyní narůstá nervozita.
Un civil s'est rendu les mains sur la tête, juste un passant semble-t-il (non confirmé) pic.twitter.com/V8GSAGvrYs
— david_dlr (@daviddlr) 9. Leden 2015
Police surround Paris supermarket where gunman reported to be holding hostage http://t.co/jMOZXPaSOJ #CharlieHebdo pic.twitter.com/ab3Na0ciH7
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 9. Leden 2015
Podle agentury AFP je v obchodě nejméně pět rukojmích. Uvádí také, že policie uzavírá školy v okolí.
#BREAKING At least five hostages in Paris kosher supermarket: source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Živý přenos France 24 ze zásahu po střelbě v pařížském košer obchodě můžete sledovat zde.
Francouzský prezident Hollande dohlíží na průběh operací v Elysejském paláci.
Le président @fhollande supervise les opérations dans la "situation room" du ministère de l'Intérieur, @Place_Beauvau pic.twitter.com/QTYYJPcBNM
— Élysée (@Elysee) 9. Leden 2015
Podle policejního zdroje deníku Le Figaro je střelec, který drží rukojmí v obchodě s košer potravinami u Porte de Vincennes v Paříži extrémně nebezpečný. "Je vybavený dvěma útočnými puškami. 'Moc dobře víte, kdo jsem,' volal na policisty, kteří oblast obličují," uvedl zdroj. Útočníka svědci viděli se dvěma kulomety v rukou, informují francouzská média.
Podobně jako v Dammartin se i v pařížské čtvrti v okolí obsazeného obchodu zastavuje život. Žáci blízkých škol musí zůstat uvnitř, doprava v okolí Porte de Vincennes je částečně přerušená. Na oblastí přelétá helikoptéra, houkají policejní sirény. Na místo míří ministr vnitra Bernard Cazeneuve a pařížská starostka Anne Hidalgo.
Agentura AFP s odvoláním na svůj zdroj píše, že na místě incidentu v Paříži jsou dva mrtví.
#BREAKING At least two killed in hostage drama east of Paris: source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Do oblasti Porte de Vincennes dorazila pařížská starostka Anne Hidalgová.
Charlie Hebdo: this map pinpoints the four key locations in the dual sieges – live updates http://t.co/CbQCu50ckl pic.twitter.com/6Cpy1BmKQO
— The Guardian (@guardian) 9. Leden 2015
Stále více lidí po celém světě vyjadřuje na svoji soustrast nad smrtí dvaačtyřicetiletého policisty Ahmeda Merabeta. Snažil se prchající teroristy zastřelit, sám byl však vážně zraněn. Merabet se stal díky svému hrdinství zároveň významným symbolem. Více si přečtěte ZDE.
"Brutální útok v Charlie Hebdo mají nejspíš na svědomí džihádisté, kteří se v zemi narodili a vyrostli. Oba podezřelé bratry už v minulosti policie vyšetřovala v souvislosti s terorismem. Jako první se radikalizoval Chérif Kouachi." Více čtěte zde.
Policie potvrdila dřívější informaci agentury AFP, že v košer obchodě v Paříži jsou dva mrtví. Útočník také drží rukojmí.
Podle Le Monde by na této výzvě policejní prefektury měl být útočník, který aktuálně drží rukojmí v supermarketu v pařížské čtvrti Vincennes. Tím, kdo by měl být uvnitř obchodu, je Amedy Coulibaly. Je i hlavním podezřelým v případu včerejší střelby na předměstí Montrouge a podle Le Monde i pojítkem s útokem na redakci Charlie Hebdo. Má se totiž znát s bratry Kouachiovými.
Police release pictures of man and woman suspected of shooting a policewoman in #ParisAttacks http://t.co/zZIgbWOmcP pic.twitter.com/FWKi6cYfk4
— Sky News (@SkyNews) 9. Leden 2015
Police forces take position by the kosher grocery store in Saint-Mande, near Porte de Vincennes in Paris. #AFP pic.twitter.com/ANkBZtMTSJ
— AFP Photo Department (@AFPphoto) 9. Leden 2015
Francouzská policie poprosila novináře i lidi v okolí, aby z míst, kde policie obléhá košer obchod v Paříži, nepořizovali fotografie ani videa. Museli by přerušit akci.
Amedyho Coulibalyho francouzská policie už zná. V prosinci 2013 byl odsouzen v případu plánování útěku islamisty Smaïna Aït-Belkacema.
Tento bývalý člen Alžírské ozbrojené islamistické skupiny byl v roce 2002 odsouzen na doživotí za atentát ve stanici Musée d'Orsay v říjnu 1995.
Druhou hledanou osobou v případu včerejší střelby v Montrouge je jeho bývalá družka, 26letá Hayat Boumeddieneová.
Zřejmě došlo ke čtvrté střelbě - na náměstí Trocadero nedaleko Eiffelovy věže. Střelba ale není oficiálně potvrzená.
REPORTS OF A POSSIBLE FOURTH SHOOTING AT TROCADERO NEAR EIFFEL TOWER. pic.twitter.com/VJLwYjqAUp
— Breaking News (@NewsOnTheMin) 9. Leden 2015
Náměstí Trocadero se nachází na zcela opačné straně centra Paříže než Porte de Vincennes, kde útočník (zřejmě Amedy Coulibaly) v obchodě s potravinami drží několik rukojmí.
Radnice IV. pařížského obvodu nařídila v souvislost s incidentem ve čtvrti Vincennes uzavřít obchody v Rue des Rosiers, jež se nachází v srdci židovské čtvrti Marais.
Podle serveru BBC svolala francouzská vláda krizovou schůzi. Sejde se na ní prezident Francois Hollande, premiér Manuel Valls, ministr vnitra Bernard Cazeneuve a ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová.
V Dammartin-en-Goële mezitím probíhá evakuace škol.
Escortés par les gendarmes, les enfants ont été évacués de l'école Henry Dunant trois par trois à Dammartin-en-Goelle pic.twitter.com/r0ygDn8diT
— Édouard de Mareschal (@edemareschal) 9. Leden 2015
#CharlieHebdo: Hundreds of Muslims gather outside the Grande Mosquee of Strasbourg to observe a minute of silence pic.twitter.com/LeC7StybFn
— AFP Photo Department (@AFPphoto) 9. Leden 2015
Francouzský ministr vnitra potvrdil, že v případě střelby na náměstí Trocadero šlo o falešný poplach.
People showing #JeSuisCharlie signs during demonstrations of solidarity around the world after #CharlieHebdo attacks. pic.twitter.com/ArManZTehm
— Stephanie Beauge (@sbeaugeAFP) 9. Leden 2015
Evropská reakce na teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem, řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.
"Bránit v Evropě islám a muslimy bude stále těžší," říká ve videokomentáři Martin Novák.
Policejní zdroj podle agentury Reuters uvedl, že při přepadení košer velkoprodejny na východě Paříže byl vážně zraněn jeden člověk.
Reuters tvrdí, že francouzské ministerstvo vnitra popřelo předchozí zprávu AFP, že zahynuli dva lidé.
"Nechtěl bych být na místě francouzských speciálních jednotek. Tlak na policisty musí být obrovský," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf české protiteroristické jednotky (URNA) Libor Lochman. Více zde.
Podle reportéra RTL požaduje útočník z Porte de Vincennes, aby byla zastavena akce proti bratrům Kouachiovým. Pokud ho policie neuposlechne, bude prý zabíjet rukojmí.
Podívejte se, kde uživatelé Twitteru nejčastěji používali hashtag JeSuisCharlie.
La carte du monde des tweets #jesuischarlie a été mise à jour ! http://t.co/MterHQuwOE pic.twitter.com/R6b8v6vlgc
— Not Provided (@Polo_Seo) 9. Leden 2015
Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s útoky v Paříži označil za nutné zdůrazňovat, že boj se vede proti teroristům, nikoli proti islámu.
"Francie a celá naše civilizace bojuje s teroristy, ale nebojuje s islámem nebo s islámským náboženstvím," řekl.
Hamáček v té souvislosti pokládá za důležité, že vysocí představitelé muslimské komunity útoky v Paříži odsoudili.
Plánovaná schůzka francouzského prezidenta Francoise Hollanda a německé kancléřky Angely Merkelové byla odložena, na žádost prezidenta Evropského parlamentu Martina Schulze. Dvojice se původně měla sejít v neděli ve Štrasburku, aby prodiskutovala hospodářskou krizi v Evropě.
Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii zveřejnil na Twitteru fotografie z Dammartin-en-Goële.
Dammartin- oblezene mesto... pic.twitter.com/aPWYjIV1wt
— Jan Smid (@JanSmidcro) 9. Leden 2015
Armádní generál Petr Pavel navštíví od 12. do 13. ledna Francii. Pozval ho náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Francie, generál Pierre de Villiers. V Paříži budou oba nejvyšší vojenští představitelé jednat o možnostech spolupráce obou armád a o aktuální bezpečnostní situaci.
Francie byla prý před chystaným teroristickým útokem předem varována - například alžírskou tajnou službou. A to i den před atentátem na Charlie Hebdo, informuje Daily Telegraph.
Algerian secret services warned France on Jan 6 of imminent terrorist attack, the day before the attack on #CharlieHebdo, says @itele
— Henry Samuel (@H_E_Samuel) 9. Leden 2015
V Dammartinu pravděpodobně začal policejní úder na atentátníky, je slyšet střelbu a exploze.
Latest from printworks where #CharlieHebdo suspects had taken one hostage. #ParisAttacks http://t.co/64ZQoajDw9 pic.twitter.com/LBwxBZMXmM
— Sky News (@SkyNews) 9. Leden 2015
Jde patrně o výbuchy granátů se slzným plynem. Policie se pohybuje po střeše budovy.
V areálu v Dammartin-en-Goële přistává helikoptéra záchranářů.
Policejní zásah probíhá i v židovském obchodu v Porte de Vincennes. Podle SkyNews bylo na místě slyšet nejméně šest explozí.
Several explosions heard at kosher supermarket. More follows at http://t.co/ATmBpjwW3b #ParisAttacks pic.twitter.com/06XIhMDzfw
— Sky News (@SkyNews) January 9, 2015
Agentura AFP informuje, že bratři Kouachiovi, podezřelí z útoku na Charlie Hebdo, jsou mrtví.
FLASH Charlie Hebdo suspects killed: source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Podle francouzské policie je operace v Dammartin-en-Goële u konce.
Podle AFP je rukojmí z Dammartinu osvobozen. Skynews uvádí, že osvobozeni byli i rukojmí v Paříži. Ve vysílání BBC je slyšet, jak místo incidentu v Paříži opouští záchranky.
#CharlieHebdo suspects killed, hostage freed and safe after police assault. Photo Joel Saget #AFP pic.twitter.com/AW5E6KEuzy
— AFP Photo Department (@AFPphoto) 9. Leden 2015
Několik rukojmí ze židovského obchůdku mělo být podle informací AFP osvobozeno.
Podle serveru CNN bylo slyšet policii v košer obchodě v Paříži, jak křičí: K zemi! a poté Máme ho!
BREAKING: Police at store siege in Paris shout “get down!” and “we’ve got him” amid gunfire exchanges, BFM-TV says: http://t.co/qB4b5cKvPg
— CNN International (@cnni) 9. Leden 2015
LeMonde informuje s odvoláním na policejní zdroje, že i útočník, který držel rukojmí v židovském obchůdku v Paříži, je mrtvý.
More than 6 ambulances on the way to Dammartin. pic.twitter.com/r9PbxoZMDC
— Javier Pascual (@javierpascual) January 9, 2015
#CharlieHebdo suspects, the #KouachiBrothers, both killed, local mayor tells CNN. http://t.co/7Bxdhozq4H pic.twitter.com/l1f32IA2yK
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 9. Leden 2015
Zpravodajská stanice BFM TV upřesnila, že několik členů zasahujícího policejního komanda utrpělo zranění při záchranné akci v pařížském košer obchůdku.
Dual hostage crisis ends: #CharlieHebdo suspects killed, ‘several hostages freed’ at supermkt http://t.co/OYSXRQ9xuv pic.twitter.com/WGVnhdoxed
— FRANCE 24 English (@France24_en) 9. Leden 2015
Several hostages freed at Jewish supermarket in Paris. Photo Thomas Samson #AFP pic.twitter.com/C9ltgMT0Wl
— AFP Photo Department (@AFPphoto) January 9, 2015
Agentura AFP uvádí, že oba útočníci byli policií zabiti poté, co vyšli z budovy a začali střílet.
#BREAKING Killed Charlie Hebdo suspects came out firing on security forces: source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Podle zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky francouzští policisté zahájili záchrannou akci nejdříve v židovském košer obchůdku v Paříži a několik sekund nato v papírnách v Dammartinu.
Policie nejdříve spustila akci v Paříži a teprve o několik sekund poté i akci v Dammartin, hlásí @vpohanka přímo z místa dění.
— Radiožurnál (@Radiozurnal1) January 9, 2015
RT @harryfear: The moment police stormed the Kosher delicatessen in east #Paris pic.twitter.com/qsH90zFR0E
— José Miguel Sardo (@jmsardo) 9. Leden 2015
Podle televizní stanice BBC je stále na útěku žena, která je podezřelá ze čtvrtečního útoku na policisty v Montrouge. Policistka po útoku zemřela.
"Jak budeme schopni po skončeném dramatu žít s dvaceti miliony muslimů, když víme, že jednotlivci odvolávající se na tuto víru jsou schopni vraždit bez ohledu na svůj život?" ptá se komentátor HN Martin Ehl. Více zde.
Agentura Reuters s odvoláním na svůj policejní zdroj uvádí, že nejméně čtyři rukojmí z košer obchodu v Paříži jsou mrtví.
BREAKING: At least four hostages at Kosher supermarket siege in eastern Paris dead: police source http://t.co/aFcQM9dTZ5
— Reuters Top News (@Reuters) 9. Leden 2015
Female suspect in #Paris grocery siege escapes, police union spokesman tells CNN. http://t.co/7Bxdhozq4H pic.twitter.com/rQHveh6Db3
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 9, 2015
Agentura AFP potvrdila, že zásah v košer obchodu v Paříži si vyžádal pět mrtvých - údajně zemřel útočník a čtyři rukojmí.
#BREAKING Five dead, including gunman, in Paris supermarket hostage drama: security source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Bezpečnostní složky podle agentury AFP uvádějí, že po zásahu v pařížském košer obchodu jsou čtyři lidé vážně zranění.
#UPDATE: Four critically wounded in Paris supermarket hostage drama, says security source
— Agence France-Presse (@AFP) 9. Leden 2015
Francouzský prezident Francois Hollande promluví v osm hodin večer k národu v televizním projevu.
Podle Le Nouvel Observator zásah v Paříži ještě není u konce. Policisté prý pročesávají okolí obchodu, mohou hledat komplice.
Redaktor Českého rozhlasu Matěj Skalický na Twitteru píše, že podle francouzského listu 20 Minutes byli rukojmí v židovském obchůdku pravděpodobně mrtví ještě před zásahem policie.
Podle fr. listu @20Minutes byli rukojmí po smrti před příchodem policie. Podle @CNN utekla z lahůdkářství podezřelá. Coulibaly je mrtev.
— Matěj Skalický (@mskalick) January 9, 2015
Francouzský list 20 Minutes informuje, že v jihofrancouzském městě Montpellier došlo k přepadení klenotnictví, v rámci něhož zloději zajali rukojmí. Některá média původně incident spojovala s teroristickými útoky v Paříži a okolí.
Deník Le Monde tvrdí, že Hayat Boumeddienová, údajný komplic Amedyho Coulibalyho, v Porte de Vincenes vůbec nebyla.
Sky News upozorňuje, že v košer obchodu byl mimo jiné stařec, který při policejním zásahu uprchl jako "rukojmí". Mohlo by jít o dalšího podezřelého.
Podle informací Aktuálně.cz se grafik z firmy v Dammartine schoval před teroristy v krabici. Prý posílal svým blízkým zprávy, že je schovaný a neví se o něm, ať policie zasáhne.
Únosce Coulibaly prý použil telefon uvnitř košer obchodu, poté ale údajně špatně zavěsil sluchátko, a policie tak poslouchala, co se v obchodu děje.
Jeden z útočníků, kteří se během dneška skrývali v tiskárně nedaleko Paříže, se podle informací agentury AFP v telefonickém rozhovoru přiznal francouzské televizi BFM TV, že je financován a vyslán teroristickou sítí al-Káida z Jemenu.
#BREAKING Charlie Hebdo gunman told French TV he was sent and financed by Al Qaeda
— Agence France-Presse (@AFP) January 9, 2015
Dvě osoby zadržuje ozbrojenec v jihofrancouzském Montpellier, kde přepadl klenotnictví. Uvedla to místní média. Případ podle úřadů nesouvisí s islámskými ozbrojenci, proti kterým policie zasáhla v Paříži a severně od metropole.
Pokus o vyloupení zlatnictví se udál krátce před 17:00 SEČ v centru města. Policie místo obklíčila a evakuovala okolní obchody. V zajetí útočníka zůstali podle místních webů dva asi čtyřicetiletí zaměstnanci zlatnictví.
Francouzská televizní stanice BFM TV telefonicky hovořila také s Coulibalym.
Řekl, že svůj útok koordinoval s bratry Kouachiovými a že patří k Islámskému státu.
Podle deníku Libération se v chladicí místnosti pařížského košer obchodu během dne ukrývala pětice osob. Údajně s nimi mluvila Hayat Boumeddienová, údajný komplic Amedyho Coulibalyho.
Le Monde ale dříve uvedl, že v obchodě vůbec nebyla.
"Chci vyjádřit svou solidaritu rodinám obětí i zraněných. Útoky jsou tragédií pro náš národ, ale zároveň nás zavazují," řekl francouzský prezident Francois Hollande ve svém projevu k národu.
"Pachatelé byli zneškodněni. Oceňuji odvahu a rozhodnost policistů, četníků a všech, kdo byli do akcí zapojeni. Jsme na ně hrdí. Kdykoli dostali příkaz, jednali s odhodláním. Měli na zřeteli především dopadení teroristů a osvobození rukojmích," pokračoval.
"Francie ale hrozbě neunikla. Vyzývám vás k obezřetnosti, mobilizaci a jednotě. Naše jednota je naší nejlepší zbraní. Musíme být neústupní rasismu a antisemitismu, nesmíme se nechat rozdělit. Dnes jsme byli svědky hrozného antisemitského útoku. Jde ale o činy teroristů, s muslimy a islámem nemají nic společného," uzavřel Hollande.
Nedělní pařížské manifestace, svolané po útoku islamistů v redakci časopisu Charlie Hebdo, se na pozvání francouzského prezidenta zúčastní i šéfové britské, španělské, italské či belgické vlády.
"V neděli budu s Françoisem Hollandem v Paříži," ohlásil italský premiér Matteo Renzi na Twitteru.
Dimanche je serais avec @fhollande a Paris #JeSuisCharlie Non permetteremo alla paura di cambiarci #Europa
— Matteo Renzi (@matteorenzi) January 9, 2015
Podobně svou účast v Paříži ohlásili britský premiér David Cameron a předseda španělské vlády Mariano Rajoy.
I've accepted President Hollande's invitation to join the Unity Rally in Paris this Sunday - celebrating the values behind #CharlieHebdo.
— David Cameron (@David_Cameron) January 9, 2015
Estaré en París este domingo apoyando al pueblo francés. España con Francia contra el terrorismo y por la libertad. MR
— Mariano Rajoy Brey (@marianorajoy) January 9, 2015
V průvodu půjde také belgický premiér Charles Michel, jak potvrdil premiérův mluvčí.
Zprávy německého tisku, že pařížské manifestace by se mohla zúčastnit i německá kancléřka Angela Merkelová, posléze AFP potvrdilo francouzské ministerstvo zahraničí.
Mezi účastníky bude i stálý předseda summitů Evropské unie Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Nedělního "republikánského pochodu" francouzskou metropolí se mají účastnit prakticky všichni političtí, odborářští i náboženští vůdci země, aby vyjádřili národní jednotu. Podobné manifestace se chystají i v dalších velkých městech.
Francouzská média podle France24 informují, že minimálně tři z obětí útoku v pařížském Porte de Vincennes byly po smrti už před zásahem policie.
Potvrdil to prý i sám únosce v telefonické konverzaci s televizní stanicí BFM TV.
Podle izraelského zdroje agentury AP bylo v košer obchodu v Paříži zachráněno 15 rukojmí.
"Speciální vozy odvezly zhruba v osm hodin večer těla zastřelených bratrů z prostoru tiskárny v Dammartinu," informuje Česká televize.
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazenueve potvrdil, že v Porte de Vincennes zemřelo celkem pět lidí - čtyři rukojmí a únosce, informuje Guardian.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požádal Francii o zpřísnění bezpečnostní opatření u židovských objektů.
Vzpomínka na oběti útoku na Charlie Hebdo v Paříži.
Podle posledních informací jsou prý čtyři vážně zranění rukojmí z pařížského košer obchodu mimo ohrožení života.
"Spojené státy stojí při vás," prohlásil americký prezident Barack Obama s tím, že byl v uplynulých dnech v neustálém kontaktu s politickými představiteli Francie.
"Truchlíme s vámi a bojujeme po vašem boku za naše společné hodnoty," dodal.
Podle agentury AP nařídili útok na Charlie Hebdo členové al-Káidy v Jemenu.
BREAKING: Member of al-Qaida’s branch in Yemen says the group directed the attack on French magazine.
— The Associated Press (@AP) January 9, 2015
JeSuisCharlie je nejpopulárnějším hashtagem v historii Twitteru, informuje BBC.
"Vaši muslimští sousedé nemohou za činy radikálů," upozornil Francouze premiér Manuel Valls.
Valls nicméně připustil, že francouzské zpravodajské služby selhaly.
"Když zemřelo tolik lidí, musely tu být skuliny v bezpečnosti," podotkl podle BBC.
Premiér Valls dále upozornil, že nedělní demonstrace budou provázet přísná bezpečnostní opatření.
Podle al-Káidy v Jemenu (AQAP), která se podle agentury AP přihlásila k útoku na Charlie Hebdo, šlo prý o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda.
V prohlášení al-Káidy působící na Arabském poloostrově, ze kterého AP citovala, se anglicky mimo jiné píše, že "vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl".
Agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že útočník z košer obchodu před policejní razií volal dalším lidem z islamistické scény a vyzýval je, aby podnikali další útoky.
Amedy Coulibaly podle agentury AFP televizní stanici BFM TV před policejním zásahem řekl, že v obchodě jsou již čtyři mrtví lidé. Dále prý držel 17 osob včetně osmi žen a jednoho dítěte.
Výměnou za zajatce požadoval stažení Francie z mise proti Islámskému státu.
Jeho slova podle komentářů vylučují, že by čtyři zajatci zemřeli při následném zásahu policie.
Effacé ! #JeSuisCharlie pic.twitter.com/IoGpldToWE
— fabrizio elefante (@fabelef) January 9, 2015
FOTO: My všichni jsme Charlie. Světová média odsoudila teroristický útok
Policie zasahuje ve městě Dammartin-en-Goële
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist