Po mnoha hodinách obléhání zasáhla v pátek odpoledne policie proti dvěma obklíčeným teroristům, kteří podle všeho ve středu zaútočili na týdeník Charlie Hebdo a zavraždili dvanáct lidí.

Teroristé se zabarikádovali v jedné z budov ve městečku Dammartin-en-Goële severně od Paříže. Zásah začal po páté hodině odpoledne našeho času. Oba teroristé byli zastřeleni.

Zpravodajská stanice BFM TV upřesnila, že několik členů zasahujícího policejního komanda utrpělo zranění.

Teroristy byli bratři Chérif a Said Kouachiovi (32 a 34 let), jejichž rodiče pocházejí z Alžírska. Oba těžce ozbrojení a velmi nebezpeční.

Ve stejné době policie zasáhla také ve východní části Paříže, kde jiný ozbrojenec držel rukojmí v košer obchodu s potravinami. I on byl zastřelen.

Na místě zásahu pak byli nalezeni i čtyři mrtví rukojmí. Podle francouzských médií byli ale nejméně tři z nich mrtví ještě před zásahem policie.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:43
Čtyři zranění zůstávají ve vážném stavu

Z 11 lidí, kteří byli zraněni při středečním teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo, jsou čtyři ve vážném stavu. Ostatní už byli propuštěni z nemocnice. Nejhorší diagnózu má podle lékařů tvůrce webové stránky týdeníku Simon Fieschi.

09:45
Podezřelí podle Le Monde drží rukojmí ve městě Dammartin-en-Goële

Podle policejních zdrojů deníku Le Monde došlo k zajetí rukojmí v tiskařské firmě ve městě Dammartin-en-Goële departmentu Seine-et-Marne. Přesný počet rukojmí je zatím neznámý.

09:50
Policie pronásleduje podezřelé

Podle deníku Le Monde by mělo být na místě také sedm vrtulníků. Podle BBC se mezi policií a pronásledovaným autem strhla přestřelka.

09:53
V pronásledovaném autě by mohli být útočníci na Charlie Hebdo

 

09:58
Vysílání policejního zásahu můžete sledovat živě
10:01
Podezřelí jsou podle policie ozbrojeni

Podle televize BBC policie uzavírá všechny silnice v blízkosti města na severu Francie. Honička za ukradeným Peugeotem 206 podle BBC skončila a policejní akce se přesunula do budovy, kde podle nepotvrzených informací podezřelí drží jednoho rukojmí. Podezřelí jsou podle BBC ozbrojeni.

10:03
Před akcí padly dva výstřely. Policie přijela do pěti minut

Podle svědectví muže, který pracuje v průmyslové zóně v obci Dammartin-en-Goële, padly na místě před zajmutím rukojmí ndva výstřely. Do pěti minut byla na místě ochranka, helikoptéry a policie. "Zakázali nám stoupat si k oknu a musíme zůstat uvnitř skladu, kde pracuji," řekl RTL.

10:08
Nad místem podle BBC létá pět helikoptér

Ze záběrů BBC je jasné, že okolí Dammartin-en-Goële je plné přenosových vozů řady televizních společností. Nad místem aktulálně přelétá pět helikoptér, tvrdí BBC. Informace o rukojmím francouzská policie zatím nepotvrdila.

10:10
Mapa: Atentátníci jsou pár kilometrů severně od Paříže

10:13
Útočníci jsou momentálně ve městě Dammartin-en-Goële
10:19
Starosta potvrdil obsazení malé firmy Création Tendance Découverte

Starosta města potvrdil, že zajetí rukojmí probíhá ve firmě Création Tendance Découverte. Podle Le Figaro se jedná o velmi malou firmu, má okolo pěti zaměstnanců.Firma Création Tendance Découverte

10:20
Policejní jednotky před budovou místní tiskárny
10:26
Úřady popírají zprávy o mrtvých při operaci

Státní zástupce podle Le Monde popírá informaci, kterou uvedla například agentura Reuters o nejméně jednom mrtvém a  několika zraněných.

10:31
Kvůli operaci byly odkloněny lety mířící na Charlese de Gaulla

Na letišti Charlese de Gaulla (CDG) jsou uzavřeny dvě ze čtyř přistávacích dráh. Letiště se nachází 13 kilometrů od místa, kde podezřelí údajně drží rukojmí. Server FlightRadar24, na kterém lze sledovat leteckou dopravu "v přímém přenosu", si všiml, že několik letů mířích na letiště CDG bylo zatím zadrženo nebo odkloněno.

 

10:40
Lidé v Dammartin-en-Goële nemají vycházet ven

Na oficiálních stránkách města Dammartin-en-Goële stojí výzva, aby lidé nevycházeli ven na ulici a zůstali tam, kde jsou. Studenti nemají opouštět školy. 

10:42
Policejní zásah v Dammartin-en-Goële
10:45
Zdravotnický tým míří na místo

Nemocnice v Meaux poslala tým zdravotníků na místo, kde útočníci drží rukojmí, uvedl mluvčí nemocnice.

10:52
Prezident Hollande promluví v 11:00

Francouzský prezident Francois Hollande se k situaci vyjádří v 11:00 na tiskové konferenci.

10:52
Ministr: Pachatele chceme živé

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že policie chce pachatele útoku na Charlie Hebdo dopadnout živé, aby se mohli zpovídat před soudem. Podle francouzské vlády je "téměř jisté", že dva lidé, kteří obsadili budovu Dammartin-en-Goële, jsou pachateli středečního útoku, informuje BBC.

10:53
Snímky z místa

Redaktorovi listu Le Point byly zaslány fotografie z místa policejní operace.

 

11:03
Některé lety z letiště Charlese de Gaulla mají zpoždění

Některé lety z Paris - Charles De Gaulle odlétají se zpožděním. Například let ČSA OK759 do Prahy odstartoval o hodinu později, místo 9:45 to bylo v 10:42. Provoz na letišti můžete sledovat ZDE.

11:06
Nejasnosti ohledně počtu rukojmí

Stále panují nejasnosti ohledně počtu rukojmí v průmyslové zóně v obci Damartin-en-Goële, případně zda nějaké vůbec jsou. Zatímco bezpečnostní složky podle deníku Le Figaro mluví o jedné osobě držené podezřelými bratry Kouachiovými, bývalý ministr vnitra Claude Guéant prohlásil, že podle jeho vlastních zdrojů je rukojmí víc. "Osobně mám informace, které naznačují, že jich tam je víc," nechal se slyšet v televizi RTL.

11:07
Tiskárna v Dammartin-en-Goële

11:08
Svědek z místa: Slyšel jsem hluk a helikoptéry

"Slyšel jsem spoustu hluku, helikoptéry. Celé se to děje v industriální zóně, kde není moc domů a bytů. Teď se na to díváme v televizi. Z okna je vidět hodně policistů," uvedl jeden z obyvatel odlehlejší části Dammartin-en-Goële pro BBC. Ve městě podle něj žije asi osm tisíc lidí.

11:11
Helikoptéry přistály

Minimálně čtyři helikoptéry přistály na nedaleké louce. Postupně vypínají své motory.

11:14
Francouzský ministr vnitra: Snažíme se je zatknout co nejrychleji

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že celý bezpečnostní systém je pod kontrolou jednotek ministerstva vnitra. "Snažíme se teroristy zatknout v co nejkratší době," řekl také. 

11:16
Starší z podezřelých se prý setkal s radikálním jemenským duchovním

Starší z bratrů podezřelých ze středečního útoku na redakci Charlie Hebdo, Said Kouachi, údajně navštívil v roce 2011 Jemen, kde se setkal s radikálním duchovním a členem teroristické organizace al-Káida Anvarem Avlakím. S odvoláním na zdroj z jemenské tajné služby o tom informovala agentura Reuters.

Said Kouachi strávil údajně v Jemenu několik měsíců. Patřil prý ke skupině cizinců, kteří se do země na Arabském poloostrově vydali za účelem náboženských studií.

11:23
Prezident Hollande: Pro bezpečnost občanů musí stát udělat vše

Prezident Francois Hollande na tiskové konferenci uvedl, že stát nyní musí pro bezpečnost všech francouzských občanů udělat všechno. Ujistil, že všichni příslušníci bezpečnostních složek znají své úkoly. "Je potřeba říct, že žijeme v právním státě a všichni máme vůli odmítat stigmatizace, které vycházejí z podobných tragických událostí," dodal Hollande s tím, že všichni francouzští občané jsou součástí státu.

11:23
Francouzská televize i-Télé: S útočníky mluvil vyjednavač

Podle francouzské zpravodajské televize i-Télé mluvil s útočníky policejní vyjednavač. Údajně mu řekli, že chtějí zemřít jako mučedníci.  

11:31
Stav pohotovosti je na nejvyšší úrovni

Prezident Hollande uvedl, že stát zvýšil národní bezpečnostní plán na nejvyšší úroveň. Řekl však, že během plánovaných demonstrací a shromáždění nehodlá policie účastníky prohledávat. Země ani neplánuje uzavřít hranice. Hollande dodal, že věří v budoucnost Francie. "Mám důvěru v naší zemi, která ukazuje schopnost se sjednotit," řekl.Hollande

11:37
Záchranáři jsou připravení

Televize CNN infomovala o přitomnosti množství záchranek a připravenosti záchranářů reagovat na jakoukoilv situaci.

11:38
Mobily v oblasti nefungují

V oblasti Dammartin-en-Goële nefungují mobilní telefony, píše magazín L'Obs s odkazem na několik zdrojů.

11:42
V obležení médií

Dammartin-en-Goële je v obležení nejen policistů, ale i médií z celého světa.

 

11:51
Místní: Má matka je v budově vedle tiskárny

Yohann Bardoux, instalatér pracující dva vchody od obsazené tiskárny, nešel do zaměstnání poté, co slyšel výstřely. Jeho matka je však v budově hned vedle tiskárny. "Samozřejmě se o ni bojím. Doufám, že už to brzy skončí a dobře to dopadne," řekl agentuře Reuters.

11:56
Střelec z Montrouge se údajně znal s atentátníky

Zdá se, že spojitost čtvrteční střelby v Montrouge, po které zemřela policista, a středečního útoku na Charlie Hebdo nakonec přece jen existuje. Střelec z Montrouge se údajně znal s atentátníky z Paříže. Francouzský Le Point tvrdí, že patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont.

11:57
Evropské státy urychlují protiteroristické zákony a operace

"Po brutálním útoku na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo se státy rozhodly zvýšit bezpečnostní opatření napříč Evropou. Italská média spekulují, že pravděpodobným cílem příštího útoku bude Španělsko nebo Británie." Více čtěte zde.

11:59
FOTO: Operace v Dammartin-en-Goële

Prohlédněte si snímky z policejní operace v Dammartin-en-Goële, kde dva podezřelí z útoku na Charlie Hebdo obsadili budovu tiskárny a pravděpodobně mají i rukojmí.

FOTO: Policie zasahuje ve městě Dammartin-en-Goële.Francouzské policejní jednotky před budovou místní tiskárny.

12:03
Svědectví muže, kterému bratři Kouachiové ukradli auto: Byli klidní a odhodlaní

Europe 1 získala svědectví muže, jehož auto bratři Kouachiové ukradli po útoku v redakci Charlie Hebdo. Poté, co jim pod pohrůžkou své clio přenechal, mu vzkázali: "Jestli o tom budeš mluvit, ..., jestli se tě budou ptát média, řekneš: Je to al-Káida v Jemenu." Podle okradeného muže byli podezřelí útočníci velmi klidní a odhodlaní.

12:04
Místní: Nikdy by mě nenapadlo, že se tu může něco takového stát

"Je to šok, jsme vystrašeni. Všichni jsme šli do práce a teď se bojíme. Nemocnice v okolí se připravují na případný příjem raněných. Nikdo neví, co se stane. V televizi je vidět, že celá vesnice je obklíčená. Je nemožné se sem nyní dostat. Jsme sice blízko Paříže, ale nikdy by mě nenapadlo, že se tu může něco takového stát. Máme tu přece úplně jiné problémy," popsal aktuální situaci pro BBC jeden z lidí pracující v Dammartin-en-Goële.

12:06
Obchodník možná ráno s teroristy mluvil

Obchodník Didier se svěřil stanici France Info, že dnes ráno jednoho z podezřelých potkal před skladem tiskárny, kde nyní údajně drží rukojmí. "Když jsem dorazil na místo, můj klient vyšel ven společně s ozbrojenou osobou, která se představila jako policista. Můj klient mě požádal, abych odešel, tak jsem odjel. Člověk, který se hlásil k policii, mi řekl: 'Jděte, beztak civilisty nezabíjíme', což mě dost zarazilo a rozhodl jsem se zavolat policii. Předpokládám, že to byl jeden z teroristů."

12:08
BBC: Lokální média informují, že útočníci potvrdili rukojmí

Podle televizní stanice BB informují lokální média o tom, že vyjednavačům se podařilo spojit s útočníky. Údajně měli potvrdit, že je s nimi rukojmí.

BBC citovala i dřívější informaci, že útočníci řekli, že chtějí zemřít jako mučedníci. 

12:24
Místí obyvatelé mají strach

"Chceme, aby to skončilo. Nevíme, co se může stát, bojíme se. Celá rodina jsme se sešli v jednom domě," řekl další z obyvatel Dammartin-en-Goële zpravodajské stanici BBC.

12:28
Rodiny se marně pokoušejí spojit se dvěma místními

Přátelé a rodina se marně pokoušejí spojit se 27letým mužem, který pracuje v průmyslové zóně, kde podezřelí drží rukojmí, informuje reportér deníku Le Figaro. Nebere jim telefon, nereaguje na maily. Muž se měl v momentě, kdy došlo k zajetí rukojmí, nacházet právě v tiskárně Création tendance découverte, kde jsou nyní i podezřelí.

Obavy má i rodina Michela Catalana, vedoucího firmy Création Tendance et Découverte, od rána o něm nemá zprávy. Bojí se, že je ve firmě jako rukojmí, píše Europe 1.

12:34
Ministr Zaorálek podepsal kondolenční knihu na francouzském velvyslanectví

Lubomír Zaorálek na Francouzském velvyslanectví v Praze připojil svůj podpis do kondolenční knihy na památku obětí atentátu v redakci týdeníku Charlie Hebdo.

12:37
Město se ve čtvrtek připojilo k minutě ticha

je suisMěsto Dammartin-en-Goële už ve čtvrtek na svých webových stránkách vyjádřilo sounáležitost s oběťmi atentátu na Charlie Hebdo a vyzvalo k držení minuty ticha.

12:40
Policie evakuuje školu stojící poblíž obléhané tiskárny

Žáky ze základní školy a lycea v blízkosti průmyslové zóny, kde podezřelí drží rukojmí, právě evakuují četníci. Budou převezeni do tělocvičny v několik kilometrů vzdálené obci Mitry-Mory, kde si je vyzvednou rodiče, informovalo město Dammartin-en-Goële na svém webu.

12:42
Byl prý navázán telefonický kontakt s útočníky

S podezřelými, kteří zadržují rukojmí, byl navázán telefonický kontakt. Píše to agentura AP s odvoláním na francouzské úřady.

12:55
Ruský vládní list píše o "nepřímém podílu USA na útoku v Charlie Hebdo"
12:56
Reportér BBC: Situace ve městě je poměrně klidná

Reportér BBC, který je na místě a na dohled má střechu obsazené budovy, informuje, že situace ve městě je momentálně "poměrně klidná" a že policie okolo domu, kde se údajně podezřelí skrývají, zajistila "bezpečný perimetr".

13:06
Radnice Dammartin-en-Goële potvdila, že teroristé zajali jedno rukojmí

O tom, že teroristé skutečně zajali jedno rukojmí, informoval na Twitteru novinář BBC.

 

13:09
Mluvčí města potvrdila, že se policie dohodla s teroristy na evakuaci školy

Mluvčí města Dammartin-en-Goele Audrey Taupenas řekla agentuře Associated Press, že úřady navázaly telefonický kontakt s podezřelými za účelem sjednání bezpečné evakuace nedaleké školy. Potvrdila také, že se s podezřelými dohodli.

13:17
Stanislav Biler: Kdy nás zabije islám

Sociolog Stanislav Biler: "Parta bigotních teroristů je nebezpečná stejně jako ti, kdo automaticky ocejchují všechny muslimy jako potenciální teroristy. Momentálně hrozí opuštění 'naší' individuální odpovědnosti a přijetí 'jejich' kolektivní viny a trestu." Více čtěte zde.

13:19
Europoslanec Mach: Multikulturalismus by se měl odvrhnout

Nejde o problém soužití kultur, čelíme fanatické ideologii, zdůrazňuje politolog Pavel Barša v DVTV. Kdybychom nepodporovali multikulturalismus, tak by tolik uprchlíků nemířilo do Evropy, oponuje Petr Mach (Svobodní). Na debatu se podívejte ZDE.

13:28
Na novém čísle Charlie Hebdo redakce pracuje v sídle deníku Libération

Členů redakce Charlie Hebdo, kteří středeční útok přežili, se ujal deník Libération, kam dnes zaměstnanci týdeníku přišli pracovat na novém čísle. To vyjde v mimořádném nákladu milion výtisků.

13:31
Tady se obklíčení teroristé skrývají
13:32
Hra s časem

Bude to hra s časem, tvrdí zástupci města Dammartin-en-Goële pro CNN. Podle Reuters se policisté s protiteroristickými jednotkami snaží vyhnout zásahu a pokoušejí se o navázání dialogu s podezřelými. "Prioritou je navázat dialog. To může trvat dlouho, hodiny, někdy i dny," řekl Pierre-Henry Brandet, mluvčí ministerstva vnitra.

 

13:37
AFP: V Paříži se střílelo v košer obchodě

Podle agentury AFP se dnes střílelo také na východě Paříže v košer obchodě. AFP s odvoláním na svůj zdroj tvrdí, že útočník má jedno rukojmí a na místě je jeden zraněný. O střílení informuje i vysílání televize BBC. Redaktor ale zároveň tvrdí, že informace zatím není plně ověřená. Podle BBC se spekuluje o tom, že na košer obchod zaútočil útočník, který zastřelil policistku ve čtvrtek ráno v Montrouge.

13:42
BIS: Čeští muslimové jsou klidní. Ale pozor, neprovokovat

"BIS po brutálním útoku na francouzskou redakci Charlie Hebdo ujistila, že Česku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. V České republice žije necelých 12 tisíc muslimů. Zároveň však tajná služba varovala před silnými protiislámskými projevy." Více čtěte zde.

13:54
FOTO: Na východě Paříže se střílelo v obchodě s potravinami

Na Twitteru se objevily fotografie z restaurace na východě Paříže. V oblasti Porte de Vincennes se podle AFP střílelo v obchodě s potravinami. Kolem procházejí lidé s rukama nad hlavou, v restauraci se lidé nejprve smáli, ale nyní narůstá nervozita.

13:55
Policie obléhá košer obchod v Paříži

 

13:58
AFP: V košer obchodě v Paříži je až pět rukojmí a několik zraněných

Podle agentury AFP je v obchodě nejméně pět rukojmích. Uvádí také, že policie uzavírá školy v okolí.

14:06
VIDEO: Policejní zásah po střelbě v Paříži

Živý přenos France 24 ze zásahu po střelbě v pařížském košer obchodě můžete sledovat zde.

 

14:11
Hollande dohlíží na průběh operací

Francouzský prezident Hollande dohlíží na průběh operací v Elysejském paláci.

14:19
Střelec z Paříže: Moc dobře víte, kdo jsem

Podle policejního zdroje deníku Le Figaro je střelec, který drží rukojmí v obchodě s košer potravinami u Porte de Vincennes v Paříži extrémně nebezpečný. "Je vybavený dvěma útočnými puškami. 'Moc dobře víte, kdo jsem,' volal na policisty, kteří oblast obličují," uvedl zdroj. Útočníka svědci viděli se dvěma kulomety v rukou, informují francouzská média.

Podobně jako v Dammartin se i v pařížské čtvrti v okolí obsazeného obchodu zastavuje život. Žáci blízkých škol musí zůstat uvnitř, doprava v okolí Porte de Vincennes je částečně přerušená. Na oblastí přelétá helikoptéra, houkají policejní sirény. Na místo míří ministr vnitra Bernard Cazeneuve a pařížská starostka Anne Hidalgo.

14:25
AFP: Při incidentu v Paříži jsou dva mrtví

Agentura AFP s odvoláním na svůj zdroj píše, že na místě incidentu v Paříži jsou dva mrtví. 

14:25
Starostka přijela do oblasti na východě Paříže

Do oblasti Porte de Vincennes dorazila pařížská starostka Anne Hidalgová.

14:26
Mapa událostí v Paříži
14:30
Útočníky z Charlie Hebdo nezastavil, může ale pomoci zastavit islamofobii

Stále více lidí po celém světě vyjadřuje na svoji soustrast nad smrtí dvaačtyřicetiletého policisty Ahmeda Merabeta. Snažil se prchající teroristy zastřelit, sám byl však vážně zraněn. Merabet se stal díky svému hrdinství zároveň významným symbolem. Více si přečtěte ZDE.

 

14:33
Oba útočníci z Dammartin-en-Goële prodělali výcvik, shodují se experti

"Brutální útok v Charlie Hebdo mají nejspíš na svědomí džihádisté, kteří se v zemi narodili a vyrostli. Oba podezřelé bratry už v minulosti policie vyšetřovala v souvislosti s terorismem. Jako první se radikalizoval Chérif Kouachi." Více čtěte zde.

14:47
Francouzská policie potvrdila dvě oběti střílení ve Francii

Policie potvrdila dřívější informaci agentury AFP, že v košer obchodě v Paříži jsou dva mrtví. Útočník také drží rukojmí. 

14:49
Policie zveřejnila fotografie dvou útočníků, kteří jsou podezřelí ze včerejšího zastřelení policistky v Montrouge

Podle Le Monde by na této výzvě policejní prefektury měl být útočník, který aktuálně drží rukojmí v supermarketu v pařížské čtvrti Vincennes. Tím, kdo by měl být uvnitř obchodu, je Amedy Coulibaly. Je i hlavním podezřelým v případu včerejší střelby na předměstí Montrouge a podle Le Monde i pojítkem s útokem na redakci Charlie Hebdo. Má se totiž znát s bratry Kouachiovými.

 

15:13
Policie u košer obchodu v Paříži
15:14
Policie: Nepořizujte fotky ani videa, jinak hrozí přerušení akce

Francouzská policie poprosila novináře i lidi v okolí, aby z míst, kde policie obléhá košer obchod v Paříži, nepořizovali fotografie ani videa. Museli by přerušit akci.

15:16
Amedyho Coulibalyho zná policie i z dřívějška

Amedyho Coulibalyho francouzská policie už zná. V prosinci 2013 byl odsouzen v případu plánování útěku islamisty Smaïna Aït-Belkacema.

Tento bývalý člen Alžírské ozbrojené islamistické skupiny byl v roce 2002 odsouzen na doživotí za atentát ve stanici Musée d'Orsay v říjnu 1995.

Druhou hledanou osobou v případu včerejší střelby v Montrouge je jeho bývalá družka, 26letá Hayat Boumeddieneová.

15:19
Mohlo dojít ke čtvrté střelbě

Zřejmě došlo ke čtvrté střelbě - na náměstí Trocadero nedaleko Eiffelovy věže. Střelba ale není oficiálně potvrzená.

15:21
Trocadero je na opačné straně města než Porte de Vincennes

Náměstí Trocadero se nachází na zcela opačné straně centra Paříže než Porte de Vincennes, kde útočník (zřejmě Amedy Coulibaly) v obchodě s potravinami drží několik rukojmí.

15:25
Uzavřené obchody v židovské čtvrti

Radnice IV. pařížského obvodu nařídila v souvislost s incidentem ve čtvrti Vincennes uzavřít obchody v Rue des Rosiers, jež se nachází v srdci židovské čtvrti Marais.

15:25
Francouzská vláda svolala krizovou schůzi

Podle serveru BBC svolala francouzská vláda krizovou schůzi. Sejde se na ní prezident Francois Hollande, premiér Manuel Valls, ministr vnitra Bernard Cazeneuve a ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová.

15:27
Evakuace škol v Dammartin-en-Goële

V Dammartin-en-Goële mezitím probíhá evakuace škol. 

15:27
Stovky muslimů se sešly ve Štrasburku k minutě ticha kvůli útoku na Charlie Hebdo
15:28
V případě Trocadera šlo o falešný poplach

Francouzský ministr vnitra potvrdil, že v případě střelby na náměstí Trocadero šlo o falešný poplach.

15:32
Lidé po celém světě říkají: Je suis Charlie
15:34
Reakci EU na terorismus bude řídit rozum

Evropská reakce na teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem, řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

15:36
Video: Komentář Martina Nováka

"Bránit v Evropě islám a muslimy bude stále těžší," říká ve videokomentáři Martin Novák.

15:47
Reuters: V košer obchodě je jen jeden vážně zraněný

Policejní zdroj podle agentury Reuters uvedl, že při přepadení košer velkoprodejny na východě Paříže byl vážně zraněn jeden člověk.

Reuters tvrdí, že francouzské ministerstvo vnitra popřelo předchozí zprávu AFP, že zahynuli dva lidé.

15:56
Šéf URNA: Teroristé se nevzdají

"Nechtěl bych být na místě francouzských speciálních jednotek. Tlak na policisty musí být obrovský," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf české protiteroristické jednotky (URNA) Libor Lochman. Více zde.

16:03
Ozbrojenec v pařížském obchodě prý požaduje volný odchod pro útočníky z Charlie Hebdo

Podle reportéra RTL požaduje útočník z Porte de Vincennes, aby byla zastavena akce proti bratrům Kouachiovým. Pokud ho policie neuposlechne, bude prý zabíjet rukojmí.

16:07
Mapa tweetů s hashtagem JeSuisCharlie

Podívejte se, kde uživatelé Twitteru nejčastěji používali hashtag JeSuisCharlie.

16:15
Hamáček: Bojujeme s terorismem, ne s islámem

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v souvislosti s útoky v Paříži označil za nutné zdůrazňovat, že boj se vede proti teroristům, nikoli proti islámu.

"Francie a celá naše civilizace bojuje s teroristy, ale nebojuje s islámem nebo s islámským náboženstvím," řekl.

Hamáček v té souvislosti pokládá za důležité, že vysocí představitelé muslimské komunity útoky v Paříži odsoudili.

16:20
Hollande se s Merkelovou v neděli nesejde

Plánovaná schůzka francouzského prezidenta Francoise Hollanda a německé kancléřky Angely Merkelové byla odložena, na žádost prezidenta Evropského parlamentu Martina Schulze. Dvojice se původně měla sejít v neděli ve Štrasburku, aby prodiskutovala hospodářskou krizi v Evropě.

16:30
"Obležené město" Dammartin

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii zveřejnil na Twitteru fotografie z Dammartin-en-Goële.

16:39
Petr Pavel navštíví příští týden Francii

Armádní generál Petr Pavel navštíví od 12. do 13. ledna Francii. Pozval ho náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Francie, generál Pierre de Villiers. V Paříži budou oba nejvyšší vojenští představitelé jednat o možnostech spolupráce obou armád a o aktuální bezpečnostní situaci.

17:00
Tajné služby Francii před útokem varovaly

Francie byla prý před chystaným teroristickým útokem předem varována - například alžírskou tajnou službou. A to i den před atentátem na Charlie Hebdo, informuje Daily Telegraph

17:03
Začal úder v Dammartinu

V Dammartinu pravděpodobně začal policejní úder na atentátníky, je slyšet střelbu a exploze.

17:06
Exploze v Dammartinu
17:08
Policisté na střeše tiskárny

Jde patrně o výbuchy granátů se slzným plynem. Policie se pohybuje po střeše budovy.

17:12
Helikoptéra v Dammartinu

V areálu v Dammartin-en-Goële přistává helikoptéra záchranářů.

17:16
Zásah probíhá i v židovském obchůdku v Paříži

Policejní zásah probíhá i v židovském obchodu v Porte de Vincennes. Podle SkyNews bylo na místě slyšet nejméně šest explozí.

17:17
AFP: Bratři Kouachiovi jsou mrtví

Agentura AFP informuje, že bratři Kouachiovi, podezřelí z útoku na Charlie Hebdo, jsou mrtví.

17:18
Operace v Dammartinu skončila

Podle francouzské policie je operace v Dammartin-en-Goële u konce.

17:22
AFP: Rukojmí z Dammartinu osvobozen policií

Podle AFP je rukojmí z Dammartinu osvobozen. Skynews uvádí, že osvobozeni byli i rukojmí v Paříži. Ve vysílání BBC je slyšet, jak místo incidentu v Paříži opouští záchranky.

17:24
Rukojmí v Paříži osvobozeni

Několik rukojmí ze židovského obchůdku mělo být podle informací AFP osvobozeno. 

17:28
"K zemi!" "Máme ho", bylo slyšet policii v Paříži

Podle serveru CNN bylo slyšet policii v košer obchodě v Paříži, jak křičí: K zemi! a poté Máme ho!

17:28
Video: Policejní zásah v Dammartinu

17:29
Útočník z košer obchůdku byl zabit

LeMonde informuje s odvoláním na policejní zdroje, že i útočník, který držel rukojmí v židovském obchůdku v Paříži, je mrtvý.

17:31
Do Dammartinu míří několik sanitek
17:34
Smrt obou útočníků z Dammartinu potvrdil CNN místní starosta
17:35
Členové zasahujícího komanda utrpěli zranění

Zpravodajská stanice BFM TV upřesnila, že několik členů zasahujícího policejního komanda utrpělo zranění při záchranné akci v pařížském košer obchůdku.

17:35
Foto: Policejní zásah v Paříži
17:36
Foto: Policisté odvádí rukojmí
17:41
AFP: Útočníci byli zabiti potom, co stříleli na policisty

Agentura AFP uvádí, že oba útočníci byli policií zabiti poté, co vyšli z budovy a začali střílet. 

17:45
Policie nejdřív spustila akci v Paříži, záhy v Dammartinu

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky francouzští policisté zahájili záchrannou akci nejdříve v židovském košer obchůdku v Paříži a několik sekund nato v papírnách v Dammartinu.

17:48
Zásah v Paříži
17:49
BBC: Podezřelá žena ze čtvrteční vraždy policistky na útěku

Podle televizní stanice BBC je stále na útěku žena, která je podezřelá ze čtvrtečního útoku na policisty v Montrouge. Policistka po útoku zemřela.

17:56
Komentář: Přichází čas těžkých otázek

"Jak budeme schopni po skončeném dramatu žít s dvaceti miliony muslimů, když víme, že jednotlivci odvolávající se na tuto víru jsou schopni vraždit bez ohledu na svůj život?" ptá se komentátor HN Martin Ehl. Více zde.

17:56
Reuters: V Paříži nejméně čtyři mrtví rukojmí

Agentura Reuters s odvoláním na svůj policejní zdroj uvádí, že nejméně čtyři rukojmí z košer obchodu v Paříži jsou mrtví. 

18:07
CNN: Policejní mluvčí říká, že podezřelá žena uprchla
18:12
AFP: Zásah v Paříži si vyžádal pět mrtvých

Agentura AFP potvrdila, že zásah v košer obchodu v Paříži si vyžádal pět mrtvých - údajně zemřel útočník a čtyři rukojmí. 

18:15
Čtyři vážně zranění po zásahu v Paříži

Bezpečnostní složky podle agentury AFP uvádějí, že po zásahu v pařížském košer obchodu jsou čtyři lidé vážně zranění. 

18:20
Hollande promluví k národu

Francouzský prezident Francois Hollande promluví v osm hodin večer k národu v televizním projevu.

18:24
Zásah v Paříži prý stále pokračuje

Podle Le Nouvel Observator zásah v Paříži ještě není u konce. Policisté prý pročesávají okolí obchodu, mohou hledat komplice.

18:27
Rukojmí byli zřejmě mrtví před policejním zásahem

Redaktor Českého rozhlasu Matěj Skalický na Twitteru píše, že podle francouzského listu 20 Minutes byli rukojmí v židovském obchůdku pravděpodobně mrtví ještě před zásahem policie.

18:32
Zloději na jihu Francie přepadli klenotnictví a zajali rukojmí

Francouzský list 20 Minutes informuje, že v jihofrancouzském městě Montpellier došlo k přepadení klenotnictví, v rámci něhož zloději zajali rukojmí. Některá média původně incident spojovala s teroristickými útoky v Paříži a okolí.

18:51
Podezřelá žena v Porte de Vincenes nebyla

Deník Le Monde tvrdí, že Hayat Boumeddienová, údajný komplic Amedyho Coulibalyho, v Porte de Vincenes vůbec nebyla.

18:56
Stařec uprchl jako "rukojmí"

Sky News upozorňuje, že v košer obchodu byl mimo jiné stařec, který při policejním zásahu uprchl jako "rukojmí". Mohlo by jít o dalšího podezřelého.

18:58
Video: Policejní zásah v Paříži

19:03
Muž v Dammartinu se skrýval v krabici

Podle informací Aktuálně.cz se grafik z firmy v Dammartine schoval před teroristy v krabici. Prý posílal svým blízkým zprávy, že je schovaný a neví se o něm, ať policie zasáhne.

19:06
Únosce špatně zavěsil sluchátko

Únosce Coulibaly prý použil telefon uvnitř košer obchodu, poté ale údajně špatně zavěsil sluchátko, a policie tak poslouchala, co se v obchodu děje.

19:30
AFP: Útočník přiznal, že byl vyslán a financován al-Káidou

Jeden z útočníků, kteří se během dneška skrývali v tiskárně nedaleko Paříže, se podle informací agentury AFP v telefonickém rozhovoru přiznal francouzské televizi BFM TV, že je financován a vyslán teroristickou sítí al-Káida z Jemenu.

19:41
Útočník zajal dva zaměstnance klenotnictví. Není zde spojitost s islamismem

Dvě osoby zadržuje ozbrojenec v jihofrancouzském Montpellier, kde přepadl klenotnictví. Uvedla to místní média. Případ podle úřadů nesouvisí s islámskými ozbrojenci, proti kterým policie zasáhla v Paříži a severně od metropole.

Pokus o vyloupení zlatnictví se udál krátce před 17:00 SEČ v centru města. Policie místo obklíčila a evakuovala okolní obchody. V zajetí útočníka zůstali podle místních webů dva asi čtyřicetiletí zaměstnanci zlatnictví.

19:49
Coulibaly patřil k Islámskému státu

Francouzská televizní stanice BFM TV telefonicky hovořila také s Coulibalym.

Řekl, že svůj útok koordinoval s bratry Kouachiovými a že patří k Islámskému státu.

19:57
Lidé se schovávali v chladicí místnosti

Podle deníku Libération se v chladicí místnosti pařížského košer obchodu během dne ukrývala pětice osob. Údajně s nimi mluvila Hayat Boumeddienová, údajný komplic Amedyho Coulibalyho.

Le Monde ale dříve uvedl, že v obchodě vůbec nebyla.

20:00
Hollande: Francie hrozbě neunikla

"Chci vyjádřit svou solidaritu rodinám obětí i zraněných. Útoky jsou tragédií pro náš národ, ale zároveň nás zavazují," řekl francouzský prezident Francois Hollande ve svém projevu k národu.

"Pachatelé byli zneškodněni. Oceňuji odvahu a rozhodnost policistů, četníků a všech, kdo byli do akcí zapojeni. Jsme na ně hrdí. Kdykoli dostali příkaz, jednali s odhodláním. Měli na zřeteli především dopadení teroristů a osvobození rukojmích," pokračoval.

"Francie ale hrozbě neunikla. Vyzývám vás k obezřetnosti, mobilizaci a jednotě. Naše jednota je naší nejlepší zbraní. Musíme být neústupní rasismu a antisemitismu, nesmíme se nechat rozdělit. Dnes jsme byli svědky hrozného antisemitského útoku. Jde ale o činy teroristů, s muslimy a islámem nemají nic společného," uzavřel Hollande.

20:25
Nedělní manifestace se zúčastní světové špičky

Nedělní pařížské manifestace, svolané po útoku islamistů v redakci časopisu Charlie Hebdo, se na pozvání francouzského prezidenta zúčastní i šéfové britské, španělské, italské či belgické vlády.

"V neděli budu s Françoisem Hollandem v Paříži," ohlásil italský premiér Matteo Renzi na Twitteru.

Podobně svou účast v Paříži ohlásili britský premiér David Cameron a předseda španělské vlády Mariano Rajoy.

V průvodu půjde také belgický premiér Charles Michel, jak potvrdil premiérův mluvčí.

Zprávy německého tisku, že pařížské manifestace by se mohla zúčastnit i německá kancléřka Angela Merkelová, posléze AFP potvrdilo francouzské ministerstvo zahraničí.

Mezi účastníky bude i stálý předseda summitů Evropské unie Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Nedělního "republikánského pochodu" francouzskou metropolí se mají účastnit prakticky všichni političtí, odborářští i náboženští vůdci země, aby vyjádřili národní jednotu. Podobné manifestace se chystají i v dalších velkých městech.

20:37
Rukojmí zřejmě zemřeli už před zásahem policie

Francouzská média podle France24 informují, že minimálně tři z obětí útoku v pařížském Porte de Vincennes byly po smrti už před zásahem policie.

Potvrdil to prý i sám únosce v telefonické konverzaci s televizní stanicí BFM TV.

20:41
Zachráněno bylo prý 15 rukojmí

Podle izraelského zdroje agentury AP bylo v košer obchodu v Paříži zachráněno 15 rukojmí.

20:43
ČT: Těla zastřelených bratrů odvezena

"Speciální vozy odvezly zhruba v osm hodin večer těla zastřelených bratrů z prostoru tiskárny v Dammartinu," informuje Česká televize.

20:47
Ministr vnitra potvrdil smrt čtyř rukojmí

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazenueve potvrdil, že v Porte de Vincennes zemřelo celkem pět lidí - čtyři rukojmí a únosce, informuje Guardian.

21:01
Mají se zpřísnit bezpečnostní opatření u židovských objektů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požádal Francii o zpřísnění bezpečnostní opatření u židovských objektů.

21:16
Foto: "Paříž je Charlie"

Vzpomínka na oběti útoku na Charlie Hebdo v Paříži.

21:28
Zranění z košer obchodu jsou mimo ohrožení života

Podle posledních informací jsou prý čtyři vážně zranění rukojmí z pařížského košer obchodu mimo ohrožení života.

21:47
Obama: USA stojí při vás

"Spojené státy stojí při vás," prohlásil americký prezident Barack Obama s tím, že byl v uplynulých dnech v neustálém kontaktu s politickými představiteli Francie.

"Truchlíme s vámi a bojujeme po vašem boku za naše společné hodnoty," dodal.

21:52
AP: Útok nařídila al-Káida v Jemenu

Podle agentury AP nařídili útok na Charlie Hebdo členové al-Káidy v Jemenu.

22:05
Nejpopulárnější hashtag v historii

JeSuisCharlie je nejpopulárnějším hashtagem v historii Twitteru, informuje BBC.

22:25
"Muslimští sousedé" za útoky nemohou

"Vaši muslimští sousedé nemohou za činy radikálů," upozornil Francouze premiér Manuel Valls.

22:30
Premiér: Zpravodajské služby selhaly

Valls nicméně připustil, že francouzské zpravodajské služby selhaly.

"Když zemřelo tolik lidí, musely tu být skuliny v bezpečnosti," podotkl podle BBC.

22:35
Přísná opatření při demonstracích

Premiér Valls dále upozornil, že nedělní demonstrace budou provázet přísná bezpečnostní opatření.

22:40
Útok jako odplata za znesvěcování Mohameda

Podle al-Káidy v Jemenu (AQAP), která se podle agentury AP přihlásila k útoku na Charlie Hebdo, šlo prý o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda.

V prohlášení al-Káidy působící na Arabském poloostrově, ze kterého AP citovala, se anglicky mimo jiné píše, že "vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl".

22:42
Coulibaly vyzýval k dalším útokům

Agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že útočník z košer obchodu před policejní razií volal dalším lidem z islamistické scény a vyzýval je, aby podnikali další útoky.

22:45
Coulibaly prý držel celkem 21 rukojmí

Amedy Coulibaly podle agentury AFP televizní stanici BFM TV před policejním zásahem řekl, že v obchodě jsou již čtyři mrtví lidé. Dále prý držel 17 osob včetně osmi žen a jednoho dítěte. 

Výměnou za zajatce požadoval stažení Francie z mise proti Islámskému státu.

Jeho slova podle komentářů vylučují, že by čtyři zajatci zemřeli při následném zásahu policie.

23:00
Karikatura k ukončení protiteroristických akcí ve Francii

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist