Americký prezident Barack Obama v pátek schválil nové sankce proti Severní Koreji, které jsou první reakcí Bílého domu na prosincový hackerský útok proti firmě Sony Pictures.
Terčem amerických sankcí jsou tři firmy a deset vládních činitelů KLDR, včetně osob působících v Íránu, Sýrii, Číně, Rusku a Namibii, oznámilo americké ministerstvo financí.
Podle amerického ministerstva jsou nové sankce odvetou za "mnoho provokací (Pchjongjangu), zejména za nedávný kybernetický útok proti společnosti Sony Pictures".
USA již v minulosti vyhlásily proti Severní Koreji sankce za její jaderný program, nynější sankce jsou ale vůbec první, které jsou reakcí na údajný hackerský útok. Bílý dům v pátek dal najevo, že nejde o reakci poslední.
Sankce podle agentury AP postihují severokorejskou tajnou službu a firmu zabývající se prodejem zbraní. Desítka osob, proti nimž jsou sankce namířeny, pracuje pro tyto organizace nebo pro severokorejskou vládu.
Jižní Korea tvrdí, že KLDR má armádu hackerů, kteří stojí za útokem na Sony - čtěte ZDE
Komedie o atentátu na Kim Čong-una už je na internetu. A také ji promítnou stovky kin - čtěte ZDE
Postižené osoby a firmy nebudou mít přístup k americkým finančním zdrojům a americké firmy s nimi nesmějí udržovat obchodní kontakty.
Studio Sony Pictures se v prosinci stalo terčem hackerského útoku kvůli snímku The Interview, který zesměšňuje vůdce KLDR Kim Čong-una. Washington z něho následně obvinil KLDR, která nařčení odmítla. Studio Sony Pictures pak z bezpečnostních obav zrušilo uvedení filmu do kin, ale film se nakonec k divákům v omezeném rozsahu dostal.
První sankce už v 50. letech
Podle agentury Reuters není zřejmé, jaký vztah mají organizace vystavené sankcím k hackerskému útoku proti studiím Sony. Všechny tři jsou už z minulosti americkými sankcemi zatíženy kvůli aktivitám spojeným se severokorejskou jadernou pumou.
Washington nicméně už dříve oznámil, že za hackerským útokem stojí severokorejská vojenská rozvědka RGB.
Deset osob, jejichž jména v novém sankčním seznamu figurují, nepatří k vládnoucí severokorejské elitě. Jde podle Reuters o zaměstnance společností, které už rovněž jsou vystaveny sankcím USA. První sankce proti Pchjongjangu vyhlásily Spojené státy už v 50. letech minulého století.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist