Severní Korea v pondělí pohrozila útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle kvůli tomu, že Spojené státy obvinily Pchjongjang z hackerského útoku na filmové studio Sony Pictures. To vyrobilo snímek zesměšňující vůdce KLDR Kim Čong-una. Americký prezident Barack Obama podle KLDR "lehkomyslně" šíří fámy o kybernetickém útoku na společnost Sony zorganizovaném Severní Koreou.
Agentura AP připomněla, že agresivní rétorika je pro severokorejskou propagandu v dobách napjatých vztahů s Washingtonem typická. Dlouhé prohlášení mocné severokorejské komise národní obrany ale ukazuje, jak citlivý bod zasáhl film studia Sony The Interview, jehož děj se točí kolem fiktivního atentátu na Kima.
Zároveň se v pondělí KLDR ocitla zcela bez internetu. Není jasné, zda za jejím odříznutím od světového webu stojí Spojené státy. Prezident Barack Obama nicméně Pchjongjang minulý týden v pátek varoval, že USA na údajné severokorejské kybernetické útoky odpoví.
"Situace je nyní taková, že jsou naprosto off-line," citovala agentura Bloomberg Douga Madoryho z amerického výzkumného ústavu Dyn Research. "Nevím o tom, že by někdo proti Severní Koreji vedl kybernetický útok, ale tohle pro ně není normální. Obvykle mají připojení stabilní."
Američané kvůli kybernetickému útoku na Sony požádali o pomoc Čínu - čtěte ZDE
Sony chce komedii o atentátu na Kim Čong-una uvést na síti - čtěte ZDE
Spojené státy již dříve obvinily z hackerského útoku Severní Koreu. Hackeři kromě toho, že na několik dní ochromili stránky Sony a zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy, rovněž pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kimovi promítnou. Studio Sony Pictures pak zrušilo uvedení filmu do kin, které bylo plánováno na čtvrtek 25. prosince.
Severní Korea v reakci uvedla, že ví, jak dokázat, že nemá se zmíněným hackerským útokem co do činění, a navrhla společné vyšetřování se Spojenými státy.
Severokorejská komise národní obrany varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena použít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí diktátor Kim.
"Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí 'symetrickou protiakci', kterou vyhlásil Obama," konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA.
Výpadek internetu pro občany nic neznamená
Za pondělním výpadkem internetu v totalitní zemi podle všeho není přerušené optické vedení, což by se podle odborníků projevilo náhlou ztrátou konektivity. KLDR se s problémy s připojením potýkala od pátku, značné výkyvy v toku dat pak zaznamenala o víkendu. Mohlo by se proto jednat například o útok DDOS. DDOS, neboli distribuované odmítnutí služby, je metoda, při níž útočníci záplavou požadavků zahltí cílové servery, jež se pak pod náporem zhroutí.
Bílý dům v pondělí nechtěl komentovat páteční Obamovy hrozby. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová pouze uvedla, že některá americká opatření "budou vidět, jiná zase ne".
Výpadek internetu v KLDR podle analytiků nebude pro běžné obyvatele země takřka nic znamenat, neboť připojení má jen privilegovaná vrstva. Země má oficiálně pouze 1024 IP adres, zatímco USA jich mají miliardy, poznamenal The New York Times.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist