Trajekt Norman Atlantic, jehož požár uprostřed Jónského moře stál život nejméně 11 lidí, v pátek dorazil do přístavního města Brindisi na jihu Itálie. Ohořelý vrak lodi od rána čekal ve vzdálenosti několika kilometrů od pevniny na potřebná povolení, která mu vedení přístavu udělilo až po provedení nezbytných kontrol.

Ohořelý vrak lodi jistí z obou stran dva remorkéry, aby se nepotopil. Do útrob lodi pronikli hasiči, jejichž úkolem je zlikvidovat poslední doutnající ohniska požáru a umožnit tak prohledání všech prostor, zda v nich nejsou ještě další mrtví. Experti také začnou zjišťovat, co požár způsobilo. Napomoci má také analýza lodní černé skříňky, která už byla nalezena.

Plavidlo začalo hořet v neděli poblíž ostrova Korfu a stále není jasný konečný počet obětí, protože italské a řecké úřady se výrazně liší, co se týče množství pohřešovaných. Teprve nyní bude po prozkoumání lodi možné určit bližší informace.

Ve čtvrtek se k vraku lodi připojil remorkér, který ho z Vlorského zálivu u Albánie odtáhl do italského přístavu. Tam dorazil v pátek ráno a v odpoledních hodinách zakotvil u pevniny.

Prokurátor města Bari Giuseppe Volpe, který se ujal vyšetřování případu, v pátek oznámil, že se nepohřešuje více než 10 až 15 osob. Dříve se spekulovalo o mnohonásobně větším počtu lidí.

"Oficiální počet pohřešovaných bude znám, až se Řecko rozhodne poslat věrohodný seznam pasažérů. V Řecku ale věci trvají dlouho," prohlásil Volpe. Podle něj pátrání po případných dalších obětech nyní znemožňují nevyhovující bezpečnostní podmínky na lodi. "Nevylučujeme, že bude nalezeno více těl," dodal nicméně.

Oheň na palubě italského trajektu, který byl na cestě mezi řeckým Patrasem a italskou Anconou, spustil o víkendu rozsáhlou záchrannou akci, kterou komplikovalo špatné počasí.

Z lodi bylo podle italských úřadů postupně evakuováno 477 lidí. Stále se ale neví, kolik lidí lodí cestovalo. Provozovatel plavidla - řecká trajektová společnost ANEK Lines, uvedla, že pasažérů bylo 474. Italský prokurátor Giuseppe Volpe, který nehodu vyšetřuje, mluví o tom, že na trajekt se na poslední chvíli nalodilo množství dalších lidí a že cestujících bylo nejméně 499.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist