Po černých skříňkách ze zříceného indonéského airbusu, který se v neděli potopil u ostrova Borneo, pátrá speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením.

Na palubě letounu společnosti AirAsia podle dostupných informací zahynulo všech 162 osob. Dosud se z moře podařilo vytáhnout 30 těl obětí, informovaly světové agentury. Někteří z cestujících byli údajně stále připoutáni k sedačkám.

Špatné počasí zatím maří pátrání a brání potápěčům, aby hledali vrak letounu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaja do Singapuru.

Francouzská agentura BEA ve čtvrtek večer oznámila, že v pátek ráno na místo neštěstí dorazí loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů. Tým BEA se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus.

Pátrání se soustřeďuje na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Zprávy o tom, že záběry ze sonarů pod hladinou identifikovaly temný předmět, který by mohl být trupem letadla, se ale nepotvrdily, uvedla agentura Reuters s odvoláním na indonéské činitele.

I kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám bylo dosud vytaženo z moře jen 30 těl, z toho sedm během pátku. Většinu z nich nalezla americká námořní loď. Vrtulník poté dopravil těla z torpédoborce USS Sampson do města města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Ostatky čtyř obětí již byly identifikovány a předány pozůstalým.

Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. V případě, že budou nalezeny i černé skříňky, bude možné zjistit, co bylo příčinou zřícení letounu.

Jak uvedl jeden z indonéských vyšetřovatelů Toos Saniotoso, jeho experti "se snaží prošetřit veškeré aspekty". "Ať již jde o lidský faktor, technickou stránku, operační stránku, řízení letového provozu - všechno je pro nás velmi důležité," dodal Saniotoso.

Velký problém představuje hlavně špatné počasí, uvedl šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo. V pátek v místě nehody mrholilo a oblačnost nebyla nijak velká, nicméně pro příští dny meteorologové předpovídají déšť, silný vítr a až čtyřmetrové vlny. Ostatky letounu se rovněž mohou neustále pohybovat kvůli silným mořským proudům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist