Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování smrti neozbrojeného černocha Erika Garnera, který zemřel poté, co mu bělošský policista Daniel Pantaleo při zatýkání nasadil údajně nepovolený chvat.

Oznámil to ve středu americký ministr spravedlnosti Eric Holder několik hodin poté, co se velká porota newyorského soudu rozhodla, že policistu neobviní. Kvůli verdiktu demonstrovaly v New Yorku tisíce lidí, kteří pokřikovali na policii a zablokovali dopravu na několika místech v centru města. Přes třicet osob bylo zadrženo.

Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se policistům při zatýkání 17. července bránil a byl přitlačen k zemi. Třiačtyřicetiletý zadržený, který byl obézní a trpěl astmatem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí.

Obhajoba policisty doposud argumentovala, že za smrtí stálo především chatrné zdraví Garnera, který po sobě zanechal šest dětí. Policie uvedla, že Garner se bránil zatčení.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá zkoumat, zda během červencového incidentu v newyorské části Staten Island nedošlo k porušení občanských práv. "Naši vyšetřovatelé provedou nezávislé, důkladné, spravedlivé a promptní vyšetřování," sdělil Holder. Ministerstvo podle něj také kompletně překontroluje materiál, který byl shromážděn během vyšetřování místními úřady.

Do ulic Manhattanu vyrazily tisíce lidí

Americkou veřejnost již v listopadu rozjitřil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri. Ani tam velká porota neobvinila bělošského policistu Darrena Wilsona, který zastřelil údajně v sebeobraně osmnáctiletého černocha. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí.

V New Yorku bylo před verdiktem porotců nasazeno množství policistů. Po jeho oznámení vyrazily do ulic Manhattanu tisíce lidí. Převážně poklidné demonstrace postupně nabraly na síle a zablokovaly dopravu na několika místech v centru města včetně Times Square nebo oblasti nedaleko Rockefellerova střediska, kde byl večer rozsvícen vánoční strom.

Policie uzavřela ulici v blízkosti Rockefellerova střediska, a zabránila tak účastníkům protestního pochodu přerušit slavnostní rozsvícení stromu. Starosta New Yorku Bill de Blasio plánovanou účast na ceremonii po verdiktu poroty zrušil a dal přednost setkání s volenými zástupci a aktivisty ve Staten Island.

Do desáté večer místního času zadržela policie zhruba tři desítky lidí, ačkoli policisté podle agentury Reuters jasně projevovali zdrženlivost a umožňovali demonstrantům dát najevo svůj názor. Někteří účastníci si v tichém protestu lehali na zem, předstírali, že jsou mrtví nebo vykřikovali hesla jako Nemohu dýchat, což tehdy říkal i zesnulý černoch.

Policista Pantaleo mezitím v prohlášení zveřejněném policejním svazem vyjádřil soustrast Garnerově rodině. Vdova po Garnerovi ale na tiskové konferenci projev soustrasti odmítla.

Pantaleo "pořád pracuje... pořád živí své děti. A můj manžel je šest stop pod zemí a já přemýšlím, jak teď uživím děti," prohlásila podle agentury Reuters Esaw Garnerová. "Boj neskončil. Právě začal. Jsem odhodlaná dosáhnout spravedlnosti pro mého manžela, protože takto neměl být zabit. Vůbec neměl být zabit," dodala.

Garnerův otec následně vyzval demonstranty k poklidným protestům. "Chceme jen spravedlnost pro Erika. Nechceme nic ničit. Nechceme nic zapalovat. Máme problém s policií, ale nechceme žádné násilí. O to vás žádám," citovala americká CNN Bena Garnera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist