Policie v americkém Clevelandu zastřelila dvanáctiletého chlapce, o kterém se domnívala, že má zbraň. Šlo však jen o repliku pistole. Muži zákona vypálili na hocha dvě střely poté, co údajně neuposlechl výzvu, aby dal ruce vzhůru. Okolnosti případu se nyní vyšetřují.

Incident se odehrál v sobotu odpoledne na hřišti v Clevelandu ve státě Ohio. Dvanáctiletý Tamir Rice šel tehdy do parku se svými kamarády, popsal právník rodiny Timothy Kucharski s tím, že nezná přesné detaily toho, co vedlo ke střelbě.

Jak uvedla americká televizní stanice CBS News, vše začalo, když na tísňovou linku 911 zavolal muž s tím, že na hřišti je osoba, která mává pistolí a míří s ní na lidi. Volající tehdy prý dispečerům nicméně řekl, že zbraň možná bude falešná. Podle Jeffa Follmera z clevelandské policejní asociace se ale k mužům zákona tato informace, že by mohlo jít o pouhou repliku zbraně, již nedostala.

Když policisté na místo přijeli, údajně chlapce vyzvali, aby se vzdal, což prý neučinil. "Mladý muž měl zbraň za opaskem. Vytáhl ji ven. Jeden z našich důstojníků vypálil dvě střely a mladého muže zasáhl," popsal policejní velitel Ed Tomba. Chlapec měl prý jen airsoftovou napodobeninu zbraně, která připomínala poloautomatickou pistoli. Na následky střelných zranění zemřel v nemocnici.

Clevelandská policie se stala terčem kritiky již před dvěma lety, kdy automobilová honička v ulicích města skončila smrtí dvou lidí, přičemž policisté vypálili 137 střel.

Související