Irácká armáda nebude do jara připravená dobýt zpět severní Irák, který letos v červnu obsadili radikálové z organizace Islámský stát (IS). Sdělil to jeden z poradců prezidenta iráckého Kurdistánu Masúda Barzáního.
USA vyslaly do Iráku stovky poradců, kteří připravují armádu na rozhodný boj proti IS, a podle amerických sdělovacích prostředků se počítalo s tím, že by protiofenziva mohla začít na jaře.
Barzáního poradce Himin Havrámí řekl Reuters, že boje o Mosul, který padl jako první velké město do rukou IS v červnu, nebudou moci začít dříve než koncem příštího roku.
"Žádná jarní ofenziva nebude. Vše záleží na tom, jak bude vláda ochotná reorganizovat armádu a jak rychle vyřeší politické problémy s námi (Kurdy) a sunnity, a také na tom, kdy vojsko a pešmergové (kurdští milicionáři) dostanou těžké zbraně," řekl.
Armádě v boji proti IS pomáhají šíitské a kurdské milice: společně se jim podařilo v minulých týdnech vytlačit radikály z některých měst v provincii Dijála severovýchodně od Bagdádu. Jeden z velitelů šíitské brigády Badr řekl, že se nyní tyto jednotky zaměří na sunnitské provincie Saláhaddín a Anbár, tedy na oblasti severně a západně od irácké metropole. "Počítáme s pomocí sunnitských kmenů, s nimi je vítězství jisté," řekl Hádí Amirí.
Zbraně prý nečeká jenom od vlády, která v rozpočtu na příští rok počítá pro armádu s miliardami dolarů, ale také od Washingtonu. Americká vláda na výcvik iráckých vojáků a vojenskou pomoc Iráku vyčlenila 1,6 miliardy dolarů (35 miliard korun).
Zahájení bojů o Mosul na jaře nepřipadá v úvahu ani podle vládního poradce Zuhajra Čalabího. Podle něj situaci komplikuje hluboká nedůvěra sunnitů ze severu vůči šíitským milicím. Podle Čalabího je nezbytné, aby do bojů šla armáda společně se sunnitskými bojovníky, pešmergy a šíity. Předtím je ale třeba uzavřít nyní propustnou irácko-syrskou hranici.
Irácký ministr financí Hošjar Zibarí řekl, že IS je stále vojensky silný, ale jeho schopnosti obstát ve větších bitvách maří letecké operace proti němu. O plánovaných bojích řekl, že "neví nic o jarních ofenzivách... Bojuje se stále," prohlásil.
USA zřídily čtyři výcvikové tábory pro 80 000 iráckých vojáků, dva jsou poblíž Bagdádu, jeden v kurdském Irbílu a další v provincii Anbár. Washington hodlá poskytnout ochranné vesty a zbraně pro 45 000 vojáků, 15 000 pešmergů a 5000 členů sunnitských kmenů. Výcvikový program je půlroční a první absolventi by měli být připraveni koncem jara.
Nejmenovaný západní diplomat působící v Bagdádu řekl Reuters, že i když tlak na IS pokračuje, boje budou zřejmě trvat až do roku 2016.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist