Radikálové z organizace Islámský stát (IS) usmrtili dalšího rukojmího, šestadvacetiletého Američana Petera Kassiga. Podle agentury AFP jeho zabití opět natočili na video stejně jako u předchozích obětí, amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a Britů Alana Henninga a Davida Hainese. Smrt zajatce v neděli potvrdil novinářům americký prezident Barack Obama po svém příletu z Austrálie.

Obama prohlásil, že zabití bylo "aktem čistého zla". Vyjádřil také soustrast rodině zabitého Kassiga.

Na šestnáctiminutovém záznamu, který byl umístěn na komunikační sítě, je zachycen muž v černém. Muž stojí u hlavy oddělené od těla a pokryté krví a tvrdí o ní, že se jedná právě o Američana. Muž v černém prý hovoří anglicky s britským přízvukem. Video rovněž obsahuje údajnou hromadou popravu zajatých syrských vojáků.

List The New York Times (NYT) na svých internetových stránkách s odvoláním na informované zdroje ještě před Obamovým vyjádřením uvedl, že vláda soudí, že Kassig je mrtev a zveřejněné video ukazuje jeho usmrcení. Americké tajné služby totiž v posledních dnech získaly informace, že ho bojovníci IS zřejmě zabili. Bez těla nebo jiných důkazů si nebyli úředníci jisti, zda je tato zpráva pravdivá. Analýzu videa úřady ještě nedokončily. Podle agentury Reuters bude rozbor tentokrát trvat déle, protože video je rozsáhlejší než předchozí záznamy.

NYT rovněž upozornil, že záznam se výrazně liší od předchozích čtyř záznamů vraždy západních rukojmích. Jejich úmrtí bylo pro vysílání pečlivě připraveno a zabití snímalo několik kamer z různých pohledů, aby vše vypadalo jako profesionální produkce. Záběry smrti Kassiga jsou natočené na jednu kameru a vypadají amatérsky s vysoce kontrastním osvícením, které zakrývá tvář popravčího.

Na dřívějších záznamech byl zajatec také donucen před zabitím promluvit a usmrcení bylo přímo vidět. Tentokrát není zabití Kassiga přímo zobrazeno. Na snímku však mluví stejný bojovník s britským přízvukem, jako v předchozích záznamech.

Poprava Kassiga však tvoří pouze část nahrávky. Další část ukazuje údajnou hromadnou popravu nejméně 14 vojáků věrných syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Ozbrojenci z IS také na videu varují USA, že budou zabíjet další americké občany "na vašich ulicích".

Islamisté už na konci září pohrozili, že Kassig, který v zajetí údajně konvertoval k islámu a přijal jméno Abdar Rahmán, je dalším na řadě. Kassigovi rodiče následně zveřejnili dopis, který jim jejich syn napsal ze zajetí. Vyjádřil v něm obavy ze své brzké smrti.

Otřesen "chladnokrevnou vraždou" je také britský premiér David Cameron a "nový akt barbarství" odsoudila ústy premiéra Manuela Vallse také Francie.

Kassig sloužil v americké armádě v době války v Iráku, kde byl podle záznamů Pentagonu nasazen od dubna do července 2007. Po propuštění z armády ze zdravotních důvodů se stal laborantem záchranné služby a odcestoval v roce 2012 do Libanonu. Působil jako dobrovolník v nemocnicích a ošetřoval palestinské uprchlíky a Syřany utíkající před válečným konfliktem ve své zemi, uvedla jeho rodina.

Unesen byl loni 1. října, když cestoval do východosyrského města Dajr az-Zaur jako pracovník Speciální služby akutní pomoci a podpory (SERA). Tuto nevládní organizaci sám založil koncem roku 2012 s cílem ošetřovat uprchlíky ze Sýrie prchající přes hranici do Turecka.

Nové video se objevilo krátce poté, co média přišla s informací, že terorista obviňovaný z chladnokrevného zavraždění čtyř západních rukojmí byl pravděpodobně před týdnem zraněn při americkém leteckém útoku u západoiráckého města Kajm. Při stejném leteckém útoku byl prý zraněn také vůdce IS abú Bakr Bagdádí.