Poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro otázky národní bezpečnosti Tony Blinken je přesvědčen, že USA by měly uvažovat o vyzbrojení Ukrajiny proti Rusku. Jak ve středu informovala agentura AP, poradce by tak chtěl dosáhnout toho, aby si Rusko "dvakrát rozmyslelo", zda dál destabilizovat sousední zemi.

Rusko na to vzápětí reagovalo. Podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí Alexandra Lukaševiče by podobný krok výrazně destabillizoval situaci na východě Ukrajiny a byl by v rozporu s mezinárodními dohodami. "Pokud k ní dojde, pak můžeme hovořit o vážné destabilizaci situace s těžkým dopadem na rovnováhu sil v regionu," řekl Lukaševič. 

Blinken, který by se měl stát - pokud ho potvrdí Senát - náměstkem ministra zahraničí Johna Kerryho, uvedl, že Rusko velmi vážně porušuje uzavřené dohody o tom, že se nebude vměšovat do občanské války na Ukrajině.

Podle něj by USA měly uvažovat o posílení ukrajinské armády jakožto o poselství Moskvě. Dodávku zbraní na Ukrajinu podporuje velká část amerického Kongresu v čele s republikánským senátorem Johnem McCainem. Obamova vláda se tomu ale zatím bránila.

McCain při dnešní debatě v knihovně amerického Kongresu, která byla věnována odkazu Václava Havla, mimo jiné kritizoval reakci Spojených států a Západu na dění na Ukrajině. Západní země by podle senátora měly Kyjevu dodávat přinejmenším zbraně a podrobné zpravodajské informace.