Jeden z předáků proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Plotnickij vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na souboj, který by ukončil válku mezi Kyjevem a separatisty. Kyjev výzvu odmítl. "Plotnickij je hoden pouze souboje s ukrajinským soudem, ne s prezidentem," vzkázala podle agentury Interfax mluvčí ukrajinské diplomacie.

"Vezměme si příklad z dávných slovanských vojevůdců a slavných kozáckých velitelů a dohodněme se na souboji. Kdo vyhraje, ten ať stanoví poraženým své podmínky," napsal Plotnickij Porošenkovi v otevřeném dopisu, z něhož citovala ruská agentura TASS. "Dokažte, že jste připraven prolít i vlastní krev. Přijměte mou výzvu," vybídl Porošenka.

Plotnickij, který byl počátkem měsíce prohlášen za hlavu neuznávané Luhanské lidové republiky, prý nepochybuje o svém vítězství, prohru v duelu si ani neumí představit. "Mám na mysli nejen pěstní souboj – výběr zbraně a místa přenechávám Petru Alexejeviči (Porošenkovi). Ať rozhodne, kde a v čem se cítí silný. Jsem připraven," řekl Plotnickij. Nemá prý ani námitky proti vysílání souboje v přímém televizním přenosu.

List Ukrajinska pravda připomněl, že důstojnice ukrajinského letectva Naďa Savčenková označila právě Plotnického za svého únosce, který ji zavlekl do Ruska. Tam byla obviněna z údajného podílu na zabití dvou ruských novinářů, kteří zahynuli na Ukrajině.

Konflikt na východě Ukrajiny si podle OSN od dubna, kdy vypuklo proruské povstání, vyžádal více než 4000 mrtvých. Obětí každým dnem přibývá nehledě na příměří dohodnuté počátkem září v Minsku.