Po krátkém přerušení spojení během noci dodává vesmírný modul Philae na pracoviště Evropské vesmírné agentury (ESA) opět vědecká data z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Spojení je nadále stabilní, uvedla agentura DPA. Hluchý prostor ve spojení podle mluvčího vesmírné agentury nastal proto, že Philae nemá neustálý kontakt se sondou Rosetta, která signál přeposílá na Zemi.

Modul evropské sondy Rosetta dorazil na kometu po desetileté cestě ve středu. Přistát se mu podařilo až napotřetí. Po dvou skocích skončil podle vědců z ESA na svahu, který částečně brání dopadu slunečního svitu na solární panely modulu.

Stále tak není jisté, jak dlouho bude moci Philae pracovat. Zatím má energii asi na 60 hodin, sluneční svit by ale v současné poloze mohl bateriím dodávat další energii asi jen hodinu a půl denně. Už ve čtvrtek přitom vědci na tiskové konferenci označili případný pokus o další skok modulu na jiné místo kvůli nízké gravitaci komety za krajně rizikový. Musely by tomu předcházet rozsáhlé výpočty a hlavně přesné určení místa, kde se Philae nachází. Existuje prý však i možnost, že se sama kometa natočí příznivěji směrem ke Slunci.

Agentura ESA nyní díky modulu Philae dostává data o kometě. Modulu se prý mimo jiné podařilo vsunout do komety teploměr, což byla jeho první "mechanická operace" na povrchu vlasatice. Vědci doufají, že jim informace pomohou poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist