Kapitána jihokorejského trajektu Sewol, při jehož dubnové zkáze zahynulo 304 lidí, poslal soud na 36 let za mříže. Informovala o tom agentura Reuters. Devětašedesátiletý kapitán I Čun-sok před soudem stanul společně se 14 přeživšími členy posádky.
Hlavní lodní inženýr dostal 30 let vězení a dalším 13 lidem udělil soud tresty až na 20 let odnětí svobody, uvedla tisková agentura Jonhap. Prokuratura, která pro kapitána požadovala trest smrti, oznámila, že se proti rozsudkům odvolá.
Kapitán I Čun-sok, který potápějící se loď opustil mezi prvními, podle soudu nedostál svým povinnostem, což vedlo ke smrti cestujících, jimiž byli hlavně studenti.
Posádka byla kromě neochoty pomoci pasažérům kritizována rovněž za to, že cestujícím nařídila setrvat do poslední chvíle v kajutách, což přispělo k vysokému počtu obětí. Kapitán se během procesu za svůj postup omluvil a prohlásil, že netušil, že jeho počínání si vyžádá tolik mrtvých, připomněla agentura AP.
Prokuratura vyjádřila nad verdikty zklamání, zvlášť pak v případě tří vysokých důstojníků, včetně kapitána, kteří byli zproštěni obvinění ze zabití. Z toho byl usvědčen pouze hlavní inženýr, který podle soudu nepomohl dvěma zraněným členům posádky.
Publikum v přeplněné soudní síni reagovalo na výroky soudu rozhořčenými, nevěřícnými výkřiky. "Tohle není spravedlivé!" zvolala jedna z příbuzných obětí nehody, zatímco další rodinní příslušníci propukli v pláč.
"Opravdu životy našich dětí mají tak malou cenu? Ani trest smrti by nebyl pro posádku dostatečný," zlobila se další přítomná. Po vynesení rozsudků vydaly rodiny obětí prohlášení, v němž uvedli, že je rozhodnutí soudu šokovalo a že spravedlnost nebyla naplněna.
Trajekt, který převážel přes 470 lidí, se potopil 16. dubna. Více než 320 pasažérů byli středoškoláci na školním výletě. Dosud se podařilo najít těla 295 lidí, ostatky dalších devíti se nadále pohřešují.
Jižní Korea před vynesením verdiktu oznámila, že končí s podmořským hledáním zbývajících těl. Šance na jejich nalezení je už příliš malá a zvyšuje se riziko pro potápěče, upřesnili jihokorejští činitelé. Během pátrání v potopeném trajektu zemřeli dva civilní potápěči.
"Naši milovaní zůstávají uvěznění ve studené vodě a toto rozhodnutí je pro nás nesmírně bolestivé. Ale sami jsme požádali o zastavení pátrání kvůli obavám o bezpečnost," řekla na tiskové konferenci šestatřicetiletá manželka jednoho z učitelů, jehož tělo se nepodařilo nalézt.
Tragédie trajektu Sewol, která patřila mezi nejvážnější neštěstí v Jižní Koreji za poslední desetiletí, vedla k celonárodnímu smutku i hledání viníků. Minulý pátek jihokorejští poslanci schválili plán na rozpuštění pobřežní stráže a předání jejích povinností dalším vládním agenturám. Pobřežní stráž sklidila svůj díl kritiky za příliš pomalou a neprofesionální záchrannou akci.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist