Francouzský prezident François Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud se nepodaří v zemi snížit nezaměstnanost. Prezident to prohlásil v přímém přenosu ve francouzské televizi.

"Když to nedokážu na konci svého funkčního období, myslíte, že bych se postavil před Francouze? Francouzi by byli neúprosní a měli by pravdu," řekl Hollande. Zároveň zdůraznil, že ve zbývajících dvou a půl letech, které z jeho mandátu zbývají, "povede reformy do konce".

Spoluobčanům slíbil, že v roce 2015 se nebudou nikomu zvyšovat daně, přestože počátkem týdne přišel francouzský ekonomický list Les Echos s informací, že vláda chystá na příští rok plán zdanění druhého bydlení.

Hollande připustil, že se ve svých předpovědích dopustil chyb. "Mluvil jsem o zvrácení trendu v nezaměstnanosti. Nestalo se to. Vyčítal jsem si to, protože to byla naděje pro mnohé, zejména ty, kteří hledali zaměstnání," řekl prezident.

Hollande má za sebou polovinu pětiletého mandátu a jeho socialistické vládě se navzdory předvolebním slibům z roku 2012 nedaří oživit pracovní trh. Počet nezaměstnaných se v září vrátil k růstu a vyšplhal se na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,6 procenta na 3,43 milionu osob.

I v důsledku toho je Hollande krajně nepopulární. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění ho podporuje pouhých 12 procent lidí. A 80 procent dotázaných si nepřeje, aby usiloval o druhý prezidentský mandát.

Ve snaze opět si naklonit voliče Hollande slíbil, že stát bude vracet peníze lidem, kteří přispěli dostatečně do penzijního systému, ale nedosáhli ještě zákonného věku pro odchod do důchodu. Pomáhat se má i těm, kterým do splacení svého podílu do systému schází již jen několik měsíců a kteří již jsou v důchodovém věku, aniž mohou sehnat práci.

Hollande slíbil i podporu mladým nezaměstnaným: podle něj by mělo vzniknout 15 tisíc dodatečných pracovních míst v nových oborech i pro osoby, které nemohou doložit vyšší vzdělání. Zároveň řekl, že lidé bez vyučení ve věku od 16 do 25 let se budou moci vrátit do školy, aby si vzdělání doplnili. Od školního roku začínajícího v roce 2016 budou mít podle prezidenta všichni žáci 7. tříd elektronické tablety – to v rámci úsilí o zvýšení počítačové gramotnosti obyvatel.

Hollande rovněž řekl, že podporuje francouzskou kandidaturu na letní olympijské hry v roce 2024 a také na Světovou výstavu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist