Čínští političtí a vojenští představitelé údajně v posledních letech využívali návštěvy východoafrické Tanzanie k ilegálním nákupům velkého množství slonoviny, kterou pak pašovali ze země. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na britskou ekologickou organizaci EIA. Ta uvedla, že kupříkladu během cesty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Tanzanie v roce 2013 členové jeho vládní a obchodní delegace nakoupili tolik slonoviny, že se místní ceny za tuto surovinu zdvojnásobily na 700 dolarů za kilogram.
V Africe jsou ročně zabity tisíce slonů. Většina slonoviny a výrobků z ní putuje do Asie, především do Číny, kde je po nich velká poptávka.
Ekologická vyšetřovací agentura (Environmental Investigation Agency; EIA) ve své zprávě obvinila čínské diplomaty, obchodníky a představitele armády, že využívají oficiální návštěvy Tanzanie k nákupům slonoviny. Odvolává se mimo jiné na prodavače slonovinových výrobků v tanzanské metropoli Dáresalámu, kteří vypověděli, že v době návštěv Číňanů šly vždy obchody nepřehlédnutelně nahoru.
Podle místních zdrojů kupci využili toho, že diplomaté nejsou při návštěvách podrobováni tak přísným bezpečnostním kontrolám jako jiní cestující, a propašovali v roce 2013 bez problémů zboží v prezidentském letounu zpátky do Číny.
Podobné nákupy byly prý zaznamenány také při předchozí návštěvě bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Tanzanii. Za "hlavní zákazníky" prodejců slonoviny byli označeni rovněž zaměstnanci čínského velvyslanectví.
Také návštěva čínského vojenského námořnictva v Tanzanii v loňském roce při návratu z protipirátských hlídek v Adenském zálivu "vyvolala nárůst obchodů se slonovinou v Dáresalámu", konstatuje se ve zprávě organizace EIA.
Během návštěvy členů čínského námořnictva zadržela tanzanská policie čínského státního příslušníka jménem Jü Po, který mířil do přístavu v Dáresalámu s nákladním autem, v němž bylo pod dřevořezbami ukryto 81 sloních klů. Zásilka byla prý určena pro dva důstojníky čínských námořních sil. Jü dostal v březnu u místního soudu 20 let vězení, uvedla EIA.
Tanzanie je klíčovým spojencem Číny ve východní Africe. Prezident Jakaya Kikwete údajně při své návštěvě Pekingu minulý měsíc podepsal s Čínou dohody za 1,7 miliardy dolarů.
Když se Kikwete v roce 2005 ujal moci, žilo v zemi podle EIA na 142 tisíc slonů. Do konce letošního roku ale jejich počet pravděpodobně klesne na zhruba 55 tisíc.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje počet slonů zabitých v roce 2011 v Africe kvůli slonovině na 25 tisíc. Podle WWF na černém kontinentu zbývá již jen 470 tisíc těchto chobotnatců.
Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) zakazuje od roku 1989 téměř veškeré obchodování se slonovinou. Čína i Tanzanie jsou signatáři úmluvy.
Čína se navíc v posledních letech snaží prezentovat jako země, která chrání ohrožené druhy. Čínská televize odvysílala v uplynulých měsících záběry na pálení velkého množství slonoviny zabavené úřady i případy zadržení pašeráků na svém území.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist