Z rozhovorů o budoucnosti Burkina Fasa, kde si demonstranti minulý týden vynutili abdikaci dlouholetého prezidenta Blaise Compaorého, nevzešlo jméno jeho prozatímního nástupce. Podle agentury AFP se zástupci politických stran, občanské společnosti, náboženských i tradičních kmenových vůdců a armády ale ve středu pozdě v noci shodli na konání prezidentských a parlamentních voleb v listopadu 2015.
Jednání nejrůznějších složek společnosti západoafrického státu se odehrálo pod záštitou prezidentů Ghany, Senegalu a Nigérie. Vedlo nakonec jen ke shodě, že by zemi měla vést "významná civilní osoba". Úřadu by se měla ujmout prý během několika dnů. V současnosti drží moc v rukou armáda v čele s podplukovníkem Isaacem Zidou. Ten už ale dříve pod silným mezinárodním tlakem přislíbil pokojný přechod země k civilní vládě.
Prezident Compaoré rezignoval minulý pátek pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si funkci na další období. V čele Burkina Fasa stál od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. BBC podotýká, že odchod Compaorého nespokojenost obyvatel asi nevyřeší, protože její příčinou jsou zejména vysoké ceny, nízké platy a trvalá chudoba.
V zemi mezitím proběhla vlna zatýkání lidí spojených s bývalým režimem. Už v úterý prý policie zadržela předsedu bývalé vládní strany Assimiho Kouandua, ve středu skončil za mřížemi další vrcholný představitel exprezidentova hnutí Adama Zongo. Samotný Compaoré ze země uprchl. Útočiště našel v Yamoussoukru, metropoli sousedního Pobřeží slonoviny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist