Z rozhovorů o budoucnosti Burkina Fasa, kde si demonstranti minulý týden vynutili abdikaci dlouholetého prezidenta Blaise Compaorého, nevzešlo jméno jeho prozatímního nástupce. Podle agentury AFP se zástupci politických stran, občanské společnosti, náboženských i tradičních kmenových vůdců a armády ale ve středu pozdě v noci shodli na konání prezidentských a parlamentních voleb v listopadu 2015.

Jednání nejrůznějších složek společnosti západoafrického státu se odehrálo pod záštitou prezidentů Ghany, Senegalu a Nigérie. Vedlo nakonec jen ke shodě, že by zemi měla vést "významná civilní osoba". Úřadu by se měla ujmout prý během několika dnů. V současnosti drží moc v rukou armáda v čele s podplukovníkem Isaacem Zidou. Ten už ale dříve pod silným mezinárodním tlakem přislíbil pokojný přechod země k civilní vládě.

Prezident Compaoré rezignoval minulý pátek pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si funkci na další období. V čele Burkina Fasa stál od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. BBC podotýká, že odchod Compaorého nespokojenost obyvatel asi nevyřeší, protože její příčinou jsou zejména vysoké ceny, nízké platy a trvalá chudoba.

V zemi mezitím proběhla vlna zatýkání lidí spojených s bývalým režimem. Už v úterý prý policie zadržela předsedu bývalé vládní strany Assimiho Kouandua, ve středu skončil za mřížemi další vrcholný představitel exprezidentova hnutí Adama Zongo. Samotný Compaoré ze země uprchl. Útočiště našel v Yamoussoukru, metropoli sousedního Pobřeží slonoviny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist