Za páteční havárií soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo miliardáře Richarda Bransona zřejmě bylo to, že se předčasně uvedla do provozu funkce pro sestupný manévr lodi. První výsledky vyšetřování uvedl v noci na pondělí americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB). Branson už počítá s tím, že v roce 2015 připraví k letu novou vesmírnou loď.

Na tiskové konferenci v kalifornském městě Mojave šéf NTSB Christopher Hart řekl, že podle vyšetřovatelů palivové nádrže a motory byly v pořádku a nedošlo k nějaké explozi zařízení.

NTSB v neděli uvedl, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. Asi dvacítka vyšetřovatelů pracuje v Mohavské poušti, kam trosky lodi po nehodě dopadly, a snaží se zjistit, co její zřícení způsobilo.

Hart v neděli upřesnil, že nyní bude probíhat asi týden vyšetřování přímo na místě neštěstí, poté se budou získané informace analyzovat. Odborníky prý čeká dlouhá práce, neboť celý let je zdokumentován sekundu po sekundě a dat je k dispozici obrovské množství.

Havárie stroje společnosti Virgin Galactic miliardáře Bransona si vyžádala smrt jednoho z pilotů a vážná zranění dalšího.

Nehoda vzbudila velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru. Branson ale hned v neděli oznámil, že hodlá ve vývoji vesmírných lodí pokračovat a že počítá s tím, že nová vesmírná loď bude připravena letět během příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist