Richard Branson rozhodně nepatří mezi ty miliardáře, kteří by se stranili pozornosti médií – právě naopak. Z té současné ale radost určitě nemá: středem zájmu se tentokrát stal kvůli tragické havárii raketoplánu SpaceShipTwo, který měl pro jeho společnost Virgin Galactic dopravovat platící turisty na hranice vesmíru.

Když Branson křtil první turistický raketoplán ze své flotily SpaceShipTwo, dal mu jméno legendární kosmické lodi Enterprise ze seriálu Star Trek. Při té příležitosti nabídl volnou letenku herci Williamu Shatnerovi, který v seriálu ztvárnil kapitána Kirka. Shatner tehdy pronesl prorocká slova: "Neměl bych nic proti letu do vesmíru, musel bych ale vědět, že se také vrátím živý zpátky."

Jiní dali najevo skepsi až po havárii. Bransonův životopisec Tim Bower pro BBC řekl: "To, co se stalo, je smutné, ale snadno předvídatelné. Inženýři pracující na konstrukci SpaceShipTwo mi prozradili, že to je primitivní a nebezpečný stroj."

Nechybí ani lidé tvrdící, že nebezpečný je především majitel Virgin Galactic Richard Branson. Ten na neštěstí, při němž jeden pilot zahynul a druhý se těžce zranil, zareagoval na svém facebookovém profilu: "Všichni jsme věděli, že cesta do vesmíru bude nesmírně obtížná. A že každý pokus o vytvoření jakéhokoliv nového dopravního systému zažil i špatné dny. Vesmír je krutý, ale stojí za to. Problémy překonáme a půjdeme dál."

Bransona dobře charakterizují vzpomínky Steva Fossetta, který společně s ním usiloval o oblet světa v balónu: "Richard ke všemu přistupuje velkoryse. V Maroku, kde začínaly všechny jeho pokusy o oblet světa, jsme si každého večera dopřávali příjemné oslavy na hradě zvaném Kasbah Tamadot. Richard ho při té příležitosti koupil a udělal z něj luxusní letovisko." A na jiném místě svých pamětí Fossett říká: "Vedle Richarda jsem si připadal jako nula. Na rozdíl od něj jsem nemohl zvednout telefon a jen tak zavolat prezidentu Clintonovi."

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se