Velké exportní země jako Japonsko, Nizozemsko či Rusko s Brazílií nedodržují své závazky v boji proti korupci v mezinárodním obchodě; totéž platí i pro Českou republiku a Slovensko. Tvrdí to ve čtvrtek zveřejněná zpráva nevládní organizace Transparency International (TI). Podle TI úmluvu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o zákazu uplácení v mezinárodním obchodě, kterou podepsalo i Česko, aktivně prosazují pouze USA, Německo, Británie a Švýcarsko.

"Výsledkem je, že dosažení základního cíle úmluvy, tedy vytvoření mezinárodního obchodního hřiště bez korupce, je stále daleko," uvedla TI.

Dohodu od jejího vzniku v roce 1997 podepsalo a ratifikovalo 41 zemí, Česko tak učinilo v roce 2000. Signatářské země stojí za asi dvěma třetinami celosvětového exportu a za takřka 90 procenty všech přímých zahraničních investic.

V případě České republiky, která se na světovém exportu podílí 0,7 procenta, se TI pro loňský rok nezmiňuje o žádných započatých či uzavřených případech vyšetřování korupce. Dokument ovšem uvádí, že Praha oproti zprávě vydané loni neučinila žádný významný pokrok v rozvoji právního a kontrolního systému.

TI se zmiňuje o loňském pádu kabinetu premiéra Petra Nečase kvůli korupčnímu skandálu a o následných volbách, z nichž vzešla vláda, která přislíbila bojovat proti uplácení. "Opatření, která byla dosud přijata, ale nijak neřeší skutky týkající se zahraniční korupce," uvádí zpráva.

Mezi doporučeními pro Česko zmiňuje Transparency International zlepšení spolupráce se zahraničními úřady a institucemi, zvýšení nezávislosti státních zastupitelství, schválení komplexního zákona na ochranu těch, kteří o nepravostech informují úřady, a také zřízení nezávislé protikorupční agentury.

Stejně jako Česko neučinilo podle dokumentu žádný pokrok, případně jen malý, ještě dalších 21 signatářů. V této skupině jsou například Slovensko, Japonsko, Nizozemsko, Jižní Korea, Rusko, Španělsko, Belgie, Mexiko, Brazílie, Irsko, Polsko, Turecko, Dánsko, Lucembursko, Chile a Izrael. Českou republiku kvůli korupci kritizovala TI v minulosti pravidelně.

V "omezené" míře podle organizace prosazují závazky z úmluvy OECD Francie, Švédsko nebo Nový Zéland. TI sem zařadil také někdejšího premianta Norsko a Maďarsko, které je v této skupině jedinou zemí bývalého východoevropského komunistického bloku.

Mírné pokroky dělá z evropských zemí pouze Finsko, Rakousko a Itálie, poté již jen Kanada s Austrálií. Pochvalu od TI dostaly jen čtyři zmíněné signatářské země - USA, Německo, Británie a Švýcarsko. Oznámkovány ze signatářských států nebyly pouze Island, jehož export je pro vyhodnocení dat příliš nízký, a Lotyšsko. To se připojilo k úmluvě teprve letos.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist