Polská premiérka Ewa Kopaczová chce Radoslawa Sikorského zbavit jeho funkce předsedy dolní komory polského parlamentu. Napsal to deník Rzeczpospolita. Důvodem je prý Sikorského nezvládnutá úterní tisková konference po jeho výrocích, že ruský prezident Vladimir Putin v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Sesadit Sikorského, který donedávna stál v čele polské diplomacie, chce podle agentury APA také opozice.

Maršálek Sejmu Sikorski o rozdělení Ukrajiny mluvil v rozhovoru s americkým serverem Politico. Později tvrdil, že jeho slova o Putinově návrhu při návštěvě premiéra Donalda Tuska v Moskvě nebyla dobře interpretována. Večer pak na tiskové konferenci uznal, že se "ukvapil" a že se zmíněná schůzka nekonala v Moskvě, ale v bruselském sídle NATO. Kreml všechna nařčení označil za nesmysl.

Kopaczová veřejně Sikorského kritizovala a prohlásila, že takovéto chování nestrpí. Podle listu Rzeczpospolita již premiérka o Sikorského odvolání hovořila s bývalým premiérem Donaldem Tuskem. Budoucí stálý předseda unijních summitů je totiž ještě stále šéfem vládní Občanské platformy (PO). Tusk podle televize TVN Sikorského odchod podpoří, pokud maršálek bouři kolem svého rozhovoru neuklidní. Sikorski post zastává teprve od konce září.

Dnes v parlamentu předložila žádost o odvolání Sikorského opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Její parlamentní šéf Mariusz Blaszczak novinářům řekl, že Sikorski není způsobilý zastávat tuto funkci. Jako nástupce navrhuje PiS nestraníka Andrzeje Smirnowa, který v červnu od PO převzal uvolněný poslanecký mandát. Následně byl ale z parlamentní frakce PO vyloučen, neboť se nezúčastnil hlasování o důvěře pro tehdejší Tuskovu vládu.

Polští komentátoři podle DPA hovoří o Sikorského posledních komentářích jako o "diplomatickém sebevražedném útoku". Také polská veřejnost spekuluje, jaký měl Sikorski motiv, aby se takovýmto způsobem dostal na titulní stránky. Hovoří se mimo jiné o frustraci z toho, že se už nepodílí na zahraniční politice Polska, či o pokusu opět získat mezinárodní pozornost.

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!

Související