Polská premiérka Ewa Kopaczová v pátek představila nový kabinet. Populárního Radoslawa Sikorského na postu šéfa diplomacie nahradí Grzegorz Schetyna.

Ministr financí Mateusz Szczurek ve vládě zůstává stejně jako ministr obrany Tomasz Siemoniak, který se zároveň stane vicepremiérem.

Svůj výběr Kopaczová zdůvodnila snahou zajistit kontinuitu s politickými kroky, které započala vláda jejího předchůdce Donalda Tuska.

Nový kabinet bude ve funkci jen rok. Zemi totiž příští podzim čekají parlamentní volby. 

Důvodem změn má být ale údajně také snaha uchovat jednotu v rámci vládní strany Občanská platforma (PO). "Chtěla jsem silnou vládu, kterou podpoří celá Občanská platforma," uvedla premiérka.  

Nový ministr zahraničí Grzegorz Schetyna je mnohými považován za přímého rivala polské premiérky.

Jednapadesátiletý Schetyna již dříve oznámil svůj záměr kandidovat na předsedu Občanské platformy, a to podle některých představovalo pro Kopaczovou přímou výzvu.

Pozici vládního šéfa a předsedy strany totiž tradičně zastává stejný politik.

Schetyna je někdejším ministrem vnitra. Kromě toho ale také vedl parlamentní komisi pro zahraniční záležitosti.

Kromě Sikorskiho vládu opouští také ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz. Ten svůj odchod z vlády v pátek ráno zdůvodnil tím, že vládní kabinet opouští z premiérčina rozhodnutí.

Jeho úřad převezme Teresa Piotrowská. Dlouholetá poslankyně vystudovala teologii a v parlamentu pracovala v komisi pro sociální a rodinou politiku.

O odchodu současného ministra zahraničí se vedly spekulace. Nově Sikorského vládní koalice nominovala na předsedu dolní komory polského parlamentu.

Podle Kopaczové se však v případě Sikorského přemístění na pozici mluvčího Sejmu jedná o povýšení. "Je to silná a nezávislá funkce," dodala k věci premiérka.

Nový kabinet v pondělí oficiálně jmenuje prezident Bronislaw Komorowski. Ten však již dříve naznačil, že dává přednost tomu, aby Sikorski na pozici šéfa diplomacie zůstal.

Sikorski je považován za předního zastánce Ukrajiny a ostrého kritika Ruska.

Jak uvedla politoložka Anna Materská-Sosnowská, nový ministr zahraničí Schetyna bude vystupovat spíše smířlivě, zatímco Sikorski byl znám občas svým nekompromisním postojem a kontroverzními poznámkami. Letos v červnu se na veřejnost dostaly tajně pořízené nahrávky soukromých konverzací polských politiků a Sikorski na jedné z nich velmi ostře kritizuje polsko-americké vztahy. Nejspíš i to ho mohlo stát funkci, dodala polská politoložka.

Související