V USA a dalších západních zemích je rozsáhlé šíření eboly nepravděpodobné vzhledem ke kvalitnímu systému zdravotní péče, uvedla ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO).
WHO tak vyjádřila stejný názor jako ve středu americký prezident Barack Obama, podle něhož je riziko nakažení Američanů velmi nízké. Obama nicméně nařídil americkým zdravotnickým orgánům, aby rychleji reagovaly na výskyt choroby na území USA. Nakažená zdravotní sestra tam totiž byla vpuštěna na palubu letadla.
Vysoký představitel WHO Christopher Dye prohlásil, že přenos eboly do Spojených států a západní Evropy je "předmětem vážných obav". "Jsme ale přesvědčeni, že v Severní Americe a v západní Evropě jsou tak silné zdravotnické systémy, že v těchto oblastech je rozsáhlá epidemie nepravděpodobná," dodal podle zpravodajského serveru BBC News.
Česko přesto zavádí kontroly pasažérů mezinárodních letů. Ty začnou od úterý 21. října v 8.00 na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně. Cestující z mezinárodních letů vyplní příletové karty. V Praze cestující, kteří předtím pobývali v zasažených lokalitách, přímo na letišti vyšetří také lékař. Ve čtvrtek to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že v úterý dopoledne se na ministerstvu sejdou na koordinační schůzce krajští hygienici a zástupci všech letišť, aby postup doladili.
Africe hrozí potravinová krize
V souvislosti s epidemií eboly varoval Světový program pro výživu (WFP) před vznikem vážné potravinové krize v západní Africe. Zmíněná organizace OSN, která ve světě pomáhá v boji proti hladu a podvýživě, uvedla, že se Spojeným národům stále nepodařilo dostat k 750 000 lidí v nejhůře postižených západoafrických oblastech, kteří nutně potřebují jídlo.
Světový program pro výživu uvedl, že jeho pomoc potřebuje 1,3 milionu lidí v nejhůře zasažených zemích Libérii, Sieře Leone a Guineji. "Doposud jsme poskytli potraviny 534 000 lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 000 až 700 000," řekla mluvčí WFP Bettina Lüscherová, kterou citovala agentura AP. "Tvrdě pracujeme na tom, abychom nakonec dosáhli 1,3 milionu potřebných," dodala.
WFP zajišťuje jídlo pacientům léčícím se s ebolou ve zdravotnických centrech, přeživším viru, kteří ještě nebyli z péče propuštěni, a také komunitám, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.
Ghana si chce stěžovat na Česko kvůli zásahu na studenta s možnou ebolou - čtěte ZDE
Letiště Václava Havla zavede kvůli ebole kontroly. Cestujícím rozdá dotazníky - čtěte ZDE
"Svět se mobilizuje. Musíme se dostat i do těch nejmenších vesniček v těch nejodlehlejších lokalitách," prohlásila Denise Brownová, která působí jako oblastní ředitelka WFP pro západní Afriku. "Vypadá to, že se situace ještě zhorší, než se začne zase zlepšovat. Nakolik se zhorší, to záleží na nás všech," dodala Brownová ve svém středečním prohlášení, tedy den před Světovým dnem výživy, jenž připadá na 16. října.
Podle středeční informace Světové zdravotnické organizace zemřelo na nákazu nebezpečným virem 4493 lidí a situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii se dál zhoršuje. S potvrzením choroby nebo s podezřením na nákazu bylo hospitalizováno 8997 lidí v celkem sedmi zemích. Několik zdravotníků se nakazilo v USA a ve Španělsku, v Senegalu a Nigérii se zřejmě podařilo šíření viru zastavit, sdělila WHO.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist