Nejméně 85 horolezců se pohřešuje ve středním Nepálu poté, co zdejší oblíbenou trekingovou trasu zasáhly ve středu sněhové bouře a laviny, které jsou pro toto roční období netypické. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že potvrzeno je 20 mrtvých.

Podle agentury DPA je potvrzených obětí již 26, a zpravodajský server BBC News píše dokonce o 29 obětech, včetně množství cizinců. Mezi mrtvými jsou i dva Slováci. 

Desetičlennou slovenskou výpravu a tři nepálské horské průvodce zasáhla sněhová vichřice v úterý u sedmé nejvyšší hory světa Dhaulágirí (8167 metrů nad mořem), kde se na jejich základní tábor zřítila lavina. Sedm Slováků a jednoho Čecha se ve středu podařilo zachránit, dva členové výpravy a všichni průvodci ale zůstávali nezvěstní. Těla dvou Slováků a tří Nepálců našli ve čtvrtek záchranáři, sdělila bez dalších podrobností agentura AP.

Netypické počasí přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který o víkendu udeřil na východní Indii. Agentura DPA uvedla, že přívaly sněhu připravily na pěším okruhu kolem osmitisícovky Annapurna o život 12 Nepálců, čtyři Kanaďany, tři Poláky, tři Izraelce, dva Slovince, jednoho Inda a jednoho Vietnamce. Kromě horolezců zahynuli také tři nepálští pastevci jaků, napsal server BBC.

Záchranáři sdělili, že počet pohřešovaných vychází ze seznamu horolezců, kteří se zaregistrovali k výpravě v dané oblasti. Jak uvedla agentura Reuters, nepříznivé podmínky ale nemusely nutně všechny z nich postihnout a je možné, že někteří turisté již region opustili. Třiadvacet dalších horolezců se podařilo zachránit a asi 15 se jich zotavuje v nemocnici v nepálské metropoli Káthmándú, dodala agentura Reuters.

Až třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a nyní v říjnu se na něj vydává mnoho turistů. Stránka na sociální síti Facebook, která vznikla ve středu na pomoc příbuzným a přátelům pohřešujícím své blízké, se rychle zaplnila znepokojenými vzkazy z USA, Kanady, Austrálie a Jižní Koreje.

Slovenský server Expedition.sk informoval, že sněhová vichřice zasáhla rovněž desetičlennou slovenskou výpravu a tři nepálské horské průvodce u hory Dhaulágirí, kde se na jejich základní tábor již v úterý zřítila lavina. Zatímco sedm Slováků a jednoho Čecha se ve středu podařilo zachránit, dva členové výpravy, včetně vedoucího, podle TA3 zahynuli. Mrtví jsou i všichni tři průvodci.

V poznamenaných lokalitách ve čtvrtek horské záchranné týmy obnovily s pomocí vrtulníků pátrání po pohřešovaných.

Nepálský turistický ruch se stále ještě vzpamatovává z letošní katastrofy, kdy ledová lavina v dubnu zabila 16 šerpů na Mount Everestu. Šlo o nejhorší neštěstí v dějinách nejvyšší hory světa.