Do budovy Evropského parlamentu v Bruselu v úterý vtrhly desítky kurdských demonstrantů a požadovaly zahraniční vojenskou pomoc Kurdům, kteří brání severosyrské město Kobani před ozbrojenci Islámského státu (IS). Podobné akce probíhají v těchto dnech v mnoha dalších městech, například v Haagu, Vídni, Bernu, Paříži, Kodani, Berlíně či Stockholmu.

Hlavní chodbu v Evropském parlamentu obsadilo asi 50 Kurdů, mávalo vlajkami a skandovalo své požadavky. Někteří měli na svém oděvu napsáno, že drží hladovku. Protestující označují nynější letecké údery USA a některých jejich spojenců proti IS za nedostačující, především u obklíčeného Kobani. Poté, co je šéf EP Martin Schulz ujistil svou podporou, opustili v klidu budovu.

Protestující Kurdy zachytil na fotografii i český europoslanec za ČSSD Pavel Poc:

Kurdové také v noci obsadili budovy parlamentů v Nizozemsku a Francii. "Nechápeme, proč Francie zasahuje v Kurdistánu v Iráku, ale v Kurdistánu v Sýrii nikoli," uvedla pro agenturu AP Fidan Unlubayirová z Federace kurdských asociací ve Francii.

V Německu, kde žije nejpočetnější západoevropská kurdská populace, vyšly do ulic stovky demonstrantů. Ve Frankfurtu jich v noci na úterý pochodovalo 500 až 600 od tureckého k americkému velvyslanectví. V Berlíně pak přes den demonstrovalo přibližně 600 Kurdů.

Turecká policie v úterý použila vodní děla a slzný plyn proti tureckým Kurdům, kteří demonstrovali u turecko-syrské hranice. Požadovali, aby Ankara vyslala na pomoc obráncům Kobani své síly.

Turecký parlament schválil možnost vojenské intervence Turecka na území Sýrie a Iráku proti islamistům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ostře kritizoval IS, že svým násilím nereprezentuje mírotvornou linii skutečného islámu, ale nemá se k pomoci Kurdům, s nimiž Ankara léta doma bojuje. Kurdští separatisté usilují o samostatnost jižních oblastí Turecka, kde převažuje kurdské obyvatelstvo.

Boje o severosyrské kurdské město Kobani se rozšířily do jeho západních a jižních čtvrtí. Radikálové z IS se v pondělí zmocnili podle syrské exilové opozice čtyř čtvrtí na východě města, které je nyní obklíčeno ze tří stran. Kurdové jsou prý připraveni bojovat do posledního muže.