První zjištěný pacient, který ve Spojených státech trpí ebolou, přiletěl do USA běžnou linkou z Libérie přes Brusel. Ve středu to oznámila liberijská vláda. Několik hodin předtím šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) prohlásil, že muž, u něhož se nemoc projevila až po několika dnech po příletu, mohl nakazit virem krvácivé horečky některé členy rodiny a další osoby.

Zároveň ale ředitel CDC Thomas Frieden vyslovil přesvědčení, že se smrtelná nemoc v USA nerozšíří. O situaci informoval osobně prezidenta Baracka Obamu. Prozatím ale testy žádného dalšího nakaženého neodhalily, úřady však nadále pátrají po lidech, se kterými nemocný přišel do kontaktu.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech ebola objevit. Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," řekl Frieden.

Město Dallas, kde je pacient ve vážném stavu hospitalizován, uvedlo, že ebola se zatím u nikoho nepotvrdila, ani u tří členů posádky sanitky, která se o muže starala. Trojice zdravotníků je nicméně v izolaci, kde setrvá tři týdny.

Nemocný muž je liberijským občanem a do Dallasu přicestoval 20. září běžnou leteckou linkou z Libérie. V té době nevykazoval žádné příznaky nemoci, ty se u něj poprvé objevily až o čtyři dny později. Poprvé navštívil nemocnici 26. září, ale po vyšetření dostal antibiotika a byl poslán domů. Lékařům tehdy prý nesdělil, že přiletěl ze západní Afriky, kde je epidemie eboly. Nakažený je v izolaci od neděle 28. září, v úterý pak CDC oficiálně oznámilo jeho diagnózu.

Pacient léčený v Texasu je možná nejen prvním nakaženým ebolou v USA, ale i prvním případem této choroby mimo území Afriky, řekl Frieden.

USA již dříve evakuovaly do vlasti tři své občany, kteří se během nynější epidemie eboly nakazili v západní Africe a začali se tam léčit.

Americké akcie výrazně klesají

Investoři na Wall Street v reakci na zprávu prodávali akcie leteckých společností v obavě ze snížení poptávky po letecké dopravě. Akcie společnosti Delta Air Lines například ztrácely 3,5 procenta.

V poledne místního času (18 hodin SELČ) ztrácel Dow Jonesův index zhruba jedno procento a byl kolem 16 870 bodů. Širší index S&P 500 oslaboval o 0,7 procenta na 1959 bodů a index technologického trhu Nasdaq se pohyboval kolem 4450 bodů se ztrátou 0,9 procenta.

"Cesty do Afriky sice nejsou podstatnou součástí leteckého odvětví, vypadá to ale, že některé části sektoru by to mohlo narušit," řekl agentuře Reuters Mitch Rubin z newyorské investiční firmy RiverPark Advisors.

Rostly naopak akcie farmaceutických firem, které vyvíjejí léky na ebolu, jako jsou Tekmira Pharmaceuticals, Sarepta Therapeutics a BioCryst Pharmaceuticals. Po zprávě, že texaské úřady žádné podezření na další případy nákazy nemají, ale akcie těchto firem sestoupily z počátečních maxim.