Ruské úřady oznámily, že začaly vyšetřovat spáchání zločinu "genocidy ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajiny, kde po pět měsíců sváděli boje proruští povstalci s ukrajinskou armádou, než počátkem září uzavřeli příměří. Na bojišti nyní povstalci hlásí nálezy údajných masových hrobů. Moskva připisuje ukrajinskému vedení vinu za smrt nejméně 2500 lidí.
"Vyšetřování zjistilo, že (...) nezjištěné osoby z nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny (...) vydávaly rozkazy k úplnému vyhlazení ruskojazyčných občanů," uvedl mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin podle agentury Interfax.
V důsledku bezohledného nasazení raketometů Grad a Uragan, neřízených leteckých raket, taktických raket Točka-U a dalších druhů těžkých zbraní zahynulo podle Markina nejméně 2500 lidí a více než 300 tisíc lidí muselo prchnout ze svých domovů do Ruska.
Za genocidu hrozí v Rusku až 20 let vězení i trest smrti, připomněl mluvčí dle Interfaxu a dodal, že počínání lidí z ukrajinského vedení, kteří vydávali rozkazy, je trestné nejen z pohledu ruských zákonů, ale i mezinárodních norem. Trest smrti se v Rusku už dlouhé roky neuplatňuje.
Ruští vyšetřovatelé nemají žádné pravomoci mimo Rusko, podotkla agentura AFP a dodala, že v konfliktu, který si podle OSN vyžádal více než 3200 mrtvých, nasadily těžké zbraně obě strany, jak ukrajinská armáda, tak proruští separatisté.
Vládní zmocněnec: "Podle našeho scénáře v zimě plyn přes Ukrajinu nepoteče" - čtěte ZDE
Boje na Ukrajině nepřestávají. Soustřeďují se kolem doněckého letiště - čtěte ZDE
Ukrajinské úřady na prohlášení ruských vyšetřovatelů ještě nereagovaly. Kyjev naopak Moskvu obviňuje z podpory separatistů i přímého zapojení ruských jednotek do bojů.
Tři masové hroby, které separatisté nalezli na východě Ukrajiny v místech dislokace ukrajinských jednotek, podle agentury ITAR-TASS viděli o víkendu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Kolik je tam těl a jak ti lidé zemřeli, se zjistí při exhumaci," uvedl "vicepremiér" doněckých povstalců Andrej Purgin. Údajně čtyři oběti z jednoho hrobu byly zabity výstřely do hlavy zblízka.
V dané oblasti údajně působil prapor ukrajinských dobrovolníků Ajdar, kterému přehmaty i válečné zločiny vyčetla i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.
Naopak šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko podle agentury Unian prohlásil, že na povstaleckých územích na východě Ukrajiny, v okolí Doněcka i dalších měst, existovaly koncentrační tábory, mučírny, popraviště a masové hroby ukrajinských občanů, zavražděných separatisty, kteří mezitím prchli do Ruska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist