Islamisté z hnutí Islámský stát údajně zabili během své ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské sekty jezídů. Agentuře Reuters to řekl irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání.

Povstalci některé z obětí pohřbili zaživa, jsou prý mezi nimi ženy a děti. Asi 300 žen ozbrojenci unesli, uvedl irácký ministr.

"Máme jasné důkazy od jezídů, kteří utekli ze Sindžáru a někteří unikli smrti. Rovněž máme záběry z míst činu, které ukazují, že islamisté po obsazení Sindžáru popravili nejméně 500 jezídů," prohlásil Muhammad Šía Súdání. Oběti se prý nacházejí v masových hrobech.

Právě v neděli v poledne místního času uplynulo ultimátům, které islamisté dali asi 300 rodinám jezídů. Měly buď přestoupit na islám, nebo je čekala smrt. Jak poznamenala agentura Reuters, nebylo jasné, zda irácký ministr mluví o osudu právě těchto rodin, nebo o jiných obětech konfliktu.

"Na některých záběrech, které jsme získali, jsou vidět řady mrtvých jezídů, kteří byli střeleni do hlavy, zatímco islamističtí bojovníci jásají a mávají zbraněmi nad jejich těly," popsal Súdání. "Jde o neuvěřitelná zvěrstva," dodal.

Americká letadla podnikla v průběhu soboty na islamisty další čtyři vzdušné útoky. Americká armáda uvedla, že při náletech její stíhací a bezpilotní letouny zničily nákladní auto a obrněná vozidla, z nichž sunnitští radikálové stříleli na příslušníky náboženské sekty jezídů ukrývající se v horách v oblasti Sindžáru. Tři letecké útoky se uskutečnily v sobotu krátce před 18.00 SELČ a další kolem 21.00 SELČ.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se