Spojené státy se ve čtvrtek dohodly v saúdskoarabské Džiddě s deseti arabskými zeměmi na jednotném postupu proti extremistům z Islámského státu (IS), kteří ovládají část Sýrie a Iráku. Vychází to z komuniké účastníků konference, mezi nimiž byl i americký ministr zahraničí John Kerry.

"Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Omán, Egypt, Irák, Jordánsko, Libanon a Spojené státy oznámily společný závazek být jednotní proti hrozbě, kterou představuje pro region a svět terorismus (ve všech formách), včetně takzvaného IS," uvádí se v prohlášení.

Závazek podílet se na "globálním boji" proti IS v rámci úsilí o vymýcení světového terorismu obsahuje úkoly, jako je zabraňování přílivu cizích bojovníků na dané území přes zmíněné země nebo kladení překážek ve financování islamistů a příbuzných organizací. Důraz je kladen i na odmítání jejích nenávistné ideologie a na skoncování s beztrestností jejích nositelů a jejich účinné trestání.

Účastníci konference se také zavázali poskytovat humanitární pomoc komunitám, které se staly obětí represí islamistů, a pomáhat zemím, které aktivitou IS nejvíce trpí. Naopak ke "koordinované vojenské účasti" na potírání terorismu se arabské státy kolektivně přemluvit nedaly - otázka zůstává otevřená individuálním rozhodnutím jednotlivých vlád.

Americký prezident Barack Obama v noci na čtvrtek prohlásil, že USA hodlají proti ozbrojencům z IS tvrdě zasahovat, a to třeba i na území Sýrie, jejíž vládu již neuznávají.

Obama také přislíbil další stovky vojenských poradců pro Irák. Americká armáda prozatím podniká nálety na radikály z IS pouze v Iráku.

Samotný Kerry nyní na Blízkém východě buduje proti IS co nejširší koalici, do níž se podle jeho představ má připojit až 40 zemí. Pro úspěch ofenzivy proti IS je hlavně zapotřebí stabilizovat politickou situaci v Iráku, který je oslaben vnitropolitickými spory.

Kerry na konferenci zdůraznil, že "arabské země hrají klíčovou roli" v boji proti IS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist