Šéf teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí oznámil vznik odnože organizace na indickém subkontinentu. Informovala o tom americká monitorovací služba SITE s odvoláním na videozáznam se Zavahrím, který se objevil na internetu.

Indický úřad pro vnitřní bezpečnost následně vydal bezpečnostní varování pro několik indických států.

Zavahrí, bývalý pobočník nechvalně proslulého teroristy Usámy bin Ládina, kterého zlikvidovalo v Pákistánu v roce 2011 americké komando, prohlásil, že al-Káida se bude snažit v některých částech Indie a také v Barmě a Bangladéši obnovit chalífát.

Myšlenku chalífátu, tedy státního útvaru zahrnujícího prakticky veškerá území ovládaná muslimy, oživilo před měsíci hnutí Islámský stát (IS), které ovládá velké části Sýrie a Iráku.

Po IS, který se stal přímým konkurentem al-Káidy na Blízkém východě a fakticky v oblasti převzal její vliv, se nápad zalíbil i africké islamistické organizaci Boko Haram, která dlouhodobě šíří teror zejména na severu Nigérie.

Indie má zájem o raketový systém Buk

Indické vzdušné síly zároveň projevily zájem o ruské protiletadlové a protiraketové zbraně. S odvoláním na ruského generála Sergeje Babakova o tom informovala agentura RIA Novosti.

Indové podle Babakova například zvažují zakoupení raketového systému Buk, jehož střela podle všeho přivodila pád malajsijského boeingu na východní Ukrajině. Tragédii nepřežil žádný z 298 lidí na palubě.

"Vyjádřili velký zájem o naše komplety," řekl Babakov. Dodal, že Indové svou pozornost zaměřili především na systémy S-400, S-300PM, Pancir-S1 a Buk.

Rusko a Indie jsou v otázce zbrojních zakázek tradičními partnery. Přes 70 procent vojenského vybavení indické armády pochází z Ruska či někdejšího Sovětského svazu, připomněla RIA Novosti. Moskva a Dillí také spolupracují na vývoji stíhačky páté generace a nového vojenského transportního letounu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist