Islandské úřady zvýšily varování pro letecké společnosti před erupcí sopky Bárdarbunga z předposledního (oranžového) stupně na nejvyšší (červený) stupeň. Učinily tak poté, co z vulkánu začalo unikat menší množství lávy.

Žádný sopečný popel se ale v ovzduší zatím neobjevil. Všechna letiště v této ostrovní zemi nadále fungují, nad místem erupcí je ale zhruba do výšky 5,5 kilometru uzavřen vzdušný prostor.

Nynější erupce jsou prozatím malé. Odborníci hlásí asi kilometrovou puklinu v lávovém poli Holuhraun. Z praskliny na několika místech vytéká láva, explozivní aktivita je ale malá a sopečný prach ihned v místě erupcí dopadá na zem. Puklina je podle všeho v blízkosti řetězce starých kráterů.

Islandský úřad civilní ochrany již ve čtvrtek sdělil, že z neklidné islandské sopky Bárdarbunga, u níž je týden zvýšená seizmická aktivita, možná uniká láva.

Vědci se s ohledem na nález řady rozsáhlých prohlubní na ledovci pokrývajícím vulkán domnívají, že pod ledem dochází k erupcím, následkem čehož roztálo odhadem 30 až 40 milionů kubických metrů ledu.

Případná erupce by neměla mít tak fatální následky jako výbuch sopky Eyjafjallajökull před čtyřmi lety, který paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou Evropy, uvedl mluvčí českého Řízení letového provozu Richard Klíma.

Vzdušný prostor se tehdy uzavíral bez ohledu na koncentraci popelu v ovzduší, zatímco nyní by se měly zavírat oblasti pouze s vysokým obsahem popela, který létání znemožňuje. Ve druhé oblasti s nižší koncentrací by letecký provoz čekala omezení a v poslední s nejnižší koncentrací by se létalo bez omezení. Čeští dispečeři situaci sledují, konkrétní opatření ale budou přijata teprve v případě erupce islandské sopky, dodal mluvčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist