Proruští separatisté na východě Ukrajiny ovládli Novoazovsk a v příštích dnech se chystají obsadit Mariupol, odkud údajně prchají představitelé kyjevského režimu. Vzbouřenci také ovládli strategickou výšinu Savur-Mohyla. V bojích je podle vůdce separatistů podporují tři až čtyři tisícovky Rusů včetně profesionálních vojáků.

"Ovládli jsme Novoazovsk a jsme bezprostředně u Mariupolu. Osvobození města je věcí nejbližších dnů, jsme k tomu plně připraveni," řekl ruské agentuře Interfax nejmenovaný představitel ze štábu doněckých povstalců.

Kyjev přičítá úspěchy povstalců přímé ruské vojenské podpoře. Povstalecký "premiér" Alexandr Zacharčenko v ruské televizi uvedl, že v řadách ruských dobrovolníků mezi povstalci bojují i ruští důstojníci a vojáci v aktivní službě. Na válčení si podle něj berou dovolenou.

"Přichází k nám mnoho vojáků z Ruska, kteří raději dovolenou tráví v jednom šiku se svými bratry bojujícími za svobodu Donbasu, než na mořských plážích," řekl Zacharčenko stanici Rossija 24. Po boku povstalců prý bojují tři až čtyři tisícovky Rusů, ale část z nich se už z "dovolené" vrátila do vlasti. "Bohužel, jsou i padlí," dodal.

Porošenko: "Je to vpád ruských vojsk"

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek oznámil, že kvůli "vpádu ruských vojsk na Ukrajinu" zrušil návštěvu Turecka. Zároveň svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany, která má reagovat na zhoršení vojenské situace.

Situaci za kritickou označil i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "Považuji za nezbytné, aby naši západní partneři svolali mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusko výrazně zvýšilo vojenskou přítomnost na Ukrajině," prohlásil. Zároveň apeloval na Západ, aby zmrazil ruské účty, dokud Rusko nestáhne svá vojska.

Ukrajinský velvyslanec při EU Konstantin Elisejev zase vyzval, aby se sobotní mimořádný summit unie v Bruselu zabýval "rozsáhlou vojenskou pomocí" Ukrajině a uvalením dalších sankcí na Rusko. "Usmiřování a tichého souhlasu s agresorem už bylo dost," apeloval velvyslanec, podle kterého se Rusko dopouští nepokryté vojenské invaze.

Kroky Ruska kritizuje i francouzský prezident François Hollande. "Evropa bude pokračovat v sankcích a ještě je rozšíří, jestliže dojde k vyhrocení situace. Nechci to, protože to není v zájmu Ruska, ani v našem zájmu," uvedl. "Rusko si nemůže myslet, že když je velmocí v 21. století, tak to znamená, že nemusí dodržovat pravidla," dodal.

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk odhadl, že se vzbouřenci ve spolupráci s ruskými vojáky vyslanými na Ukrajinu snaží naplnit dřívější plán ruského prezidenta Vladimira Putina na zdvojnásobení povstaleckého území, který prý Moskva přerušila kvůli sestřelení civilního boeingu na východní Ukrajině minulý měsíc.

Tato protiofenziva podle něj svědčí o tom, že Rusko přešlo od nesystematické pomoci rebelům k naplánované rozsáhlé operaci. "Vzhledem k tomu, že Putin se už nijak nekrotí a vrhá sem svá vojska, znovudobytí ztracených pozic může být mnohem těžší než prvé obsazení," upozornil.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
17:05
V 18:00 se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN

Kvůli nejnovějšímu vývoji krize na Ukrajině se ve čtvrtek v 18:00 SELČ mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. O její schůzi požádal kvůli ruské vojenské přítomnosti ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

17:26
NATO má prý satelitní snímky ruské armády na ukrajinském území

NATO tvrdí, že má k dispozici satelitní snímky ruské armády na ukrajinském území. "Zaznamenali jsme více než 1000 ruských vojáků, kteří právě operují na Ukrajině, [...] podporují separatisty (a) bojují spolu s nimi," řekl podle BBC generál Nico Tak, jenž vede centrum krizového řízení na vrchním velitelství NATO.

17:30
Euro kvůli obavám z eskalace ukrajinského konfliktu oslabuje

Euro ve čtvrtek oslabuje na devizových trzích k většině hlavních světových měn. Na jeho poklesu se podílejí hlavně rostoucí obavy investorů kvůli ukrajinské krizi. Americký dolar naopak těžil z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států.

Jednotná evropská měna vůči dolaru odpoledne ztrácela 0,2 procenta na 1,3169 USD. Vůči švýcarskému franku, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty, se propadla až na 1,2052 CHF, nejníže za 21 měsíců.

Euro je v poslední době pod tlakem kvůli spekulacím, že Evropská centrální banka (ECB) přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky v eurozóně. K poklesu jednotné evropské měny ve čtvrtek navíc přispělo prohlášení Ukrajiny o vpádu ruských vojsk na její území.

17:52
NATO nepředložilo důkaz o ruských vojácích na Ukrajině, tvrdí Čižov

Na Ukrajině operuje jen deset ruských vojáků, kteří do země před pár dny omylem zabloudili. To tvrdí stálý velvyslanec Ruské federace při Evropské unii Vladimir Čižov, který odmítá tvrzení NATO o satelitních snímcích ruských jednotek. "NATO nikdy nepředložilo sebemenší důkaz o aktivitě ruských vojáků na Ukrajině," řekl Čižov.

Někteří z Rusů bojujících na Ukrajině prý byli "vysloužilí vojáci", někteří "vojáci na dovolené". Jak ale trval v rozhovoru pro BBC, všichni byli na ukrajinském území coby dobrovolníci.

17:55
Cameron: Pokud se Rusko nevydá jinou cestou, bude to mít následky

"Naléhavě žádáme Rusko, aby se vydalo jinou cestou a našlo řešení této politické krize. Pokud tak Rusko neučiní, pak si může být jisto, že to bude mít následky," uvedl britský premiér David Cameron.

18:00
Polský expert: Eskalace ruské agrese může způsobit další sankce od EU

Podle Slawomira Debského, předsedy polsko-ruské Komise pro složité záležitosti, eskalace ruské agrese proti Ukrajině zvýší tlak v EU na zavedení dalších sankcí. "Kancléřka Merkelová v Kyjevě před pěti dny hovořila o tom, že o nových sankcích se neuvažuje, ale Putin se posunul dále a nevypadá, že by měl zájem na skončení konfliktu," řekl pro HN Debski.

Nejbolestnější by pro Rusko byly sankce dotýkající se finančního a bankovního systému. Velmi bolestivé by podle Debského bylo vyloučení ruských bank ze systému SWIFT, což by během několika hodin vedlo k ekonomickému black-outu Ruska.

Zároveň roste potřeba posílení signálu, že mezinárodní společenství neakceptuje Putinovo chuligánské chování v mezinárodní politice. "I když se členským státům EU do nových sankcí nechce, mohou se ukázat jediným nástrojem, který mají unijní politici po ruce," řekl polský expert.

Jiná věc podle Debského je, že sankce budou fungovat jen ve spojení s dodávkami zbraní pro Ukrajinu, která je obětí agrese. "Vláda v Kyjevě o ni musí jen požádat a opřít se při tom o článek 51 Charty OSN," řekl Debski.

18:13
NATO: Máme snímky ruské armády operující na Ukrajině
18:20
Ruské ministerstvo obrany odmítá, že by na Ukrajině byly ruské jednotky

Tvrzení o ruských jednotkách na Ukrajině nemá "žádné spojení s realitou", uvedlo ruské ministerstvo obrany.

18:29
Merkelová: EU v sobotu prodiskutuje i další sankce vůči Rusku

Na sobotním summitu členských zemí Evropské unie se bude diskutovat i o možném zavedení dalších sankcí vůči Rusku, oznámila německá kancléřka Angela Merkelová.

18:34
Stovky lidí v ukrajinském Mariupolu vyšly do ulic

Stovky lidí vyšly do ulic Mariupolu a podpořily kroky Kyjeva. Přístavní město na východě Ukrajiny by se mohlo stát dalším cílem proruských separatistů.

18:39
Během čtvrtečního ostřelování Doněcku zemřelo 15 lidí

Během ostřelování východoukrajinského města Doněck bylo ve čtvrtek zabito patnáct lidí, uvedly místní úřady.

18:53
Ruské akcie a rubl kvůli vývoji na Ukrajině oslabily

Ruské akcie i rubl ve čtvrtek prudce oslabily. Důvodem bylo obvinění, že Moskva poslala své vojáky na Ukrajinu, které zvyšuje pravděpodobnost zavedení nových sankcí vůči Rusku. Index moskevské akciové burzy MICEX klesl o 2,1 procenta na 1418 bodů. Dolarový index ruských akcií RTS oslabil o téměř čtyři procenta na 1212 bodů.

Rubl se vůči dolaru propadl nejníže od března, napsala agentura Reuters.

Trhy padaly již dopoledne poté, co Kyjev potvrdil ztrátu strategicky důležitého města Novoazovsk a prohlásil, že na jeho dobytí se podílely kolony ruských vojáků a obrněné techniky.

19:09
Ukrajina obnoví povinnou vojenskou službu

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany ohlásila, že obnoví povinné odvody do armády. Povinnou vojenskou službu, kterou zrušil svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, přijal Kyjev kvůli obavám, že se nepodaří shromáždit dostatek vojáků. Branci však nebudou posláni do bojů na východě země.

19:17
Ukrajinská televize zveřejnila rozhovor s dalšími ruskými parašutisty

Ukrajinská Espreso TV zveřejnila záběry dalších dvou údajných ruských parašutistů, kteří byli chyceni v Doněcké oblasti. Jeden z mužů v rozhovoru uvedl, že mu bylo řečeno, že se bude podílet na cvičení. Místo toho byl ale prý poslán přes hranice s Ukrajinou.

19:29
Na Ukrajině padlo více než sto ruských vojáků, tvrdí rada

Na východní Ukrajině bylo tento měsíc v jedné bitvě zabito více než sto ruských vojáků, zatímco pomáhali separatistům bojovat proti ukrajinské armádě. Agentuře Reuters to řekli dva členové ruské prezidentské rady pro lidská práva, která je poradním orgánem bez zákonem daných pravomocí a jež má s Kremlem napjaté vztahy.

Členové rady Ella Poljakovová a Sergej Krivenko tvrdí, že asi 300 lidí utrpělo 13. srpna zranění u města Snižne, když se kolona nákladních vozů naložených municí ocitla pod palbou raketometů. Ve svém tvrzení se odvolávají na očité svědky a příbuzné padlých.

"Kolona ruských vojáků byla napadena raketomety Grad a více než stovka lidí zemřela. Stalo se to ve Snižném v Doněcké oblasti," řekl Krivenko v telefonickém rozhovoru. Poljakovová se doslechla o stejných počtech, tedy o více než stovce padlých vojáků.

19:39
Velvyslanci při NATO se v pátek sejdou v Bruselu kvůli krizi na Ukrajině

Velvyslanci při NATO se v pátek ráno sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali zostřující se konflikt na Ukrajině. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný diplomatický zdroj.

Ještě odpoledne přitom český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý řekl rádiu Impuls, že vedení aliance se zatím scházet nebude. „Ta situace tam eskaluje čtyři nebo pět měsíců, zabýváme se tím tedy neustále. Ale to, co se děje dnes, prostě nemáme vyhodnoceno tak, že bychom se kvůli tomu museli mimořádně scházet,“ uvedl.

19:57
Policie v Moskvě zatýká protestující proti válce s Ukrajinou

Policie v Moskvě zatýká protestující proti válce s Ukrajinou, informovala televize BBC. Několik fotografií zveřejnilo běloruské rádio Svaboda.

20:05
Evropské akcie oslabily. Dolů je tlačí ukrajinská krize

Evropské akcie během čtvrtečního obchodování oslabily, zejména kvůli obnoveným obavám ohledně ukrajinské krize. Ty přiměly investory k vybírání zisků, které jim přinesl růst akciových trhů v uplynulých týdnech.

Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 0,6 procenta na 1369,33 bodu. Index Euro STOXX 50, který zahrnuje přední akcie v eurozóně, se propadl o 0,9 procenta. Výprodej na akciových trzích nabral na intenzitě, když ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že na území jeho země vpadla ruská vojska.

"Trh se opět řídí podle geopolitického vývoje. Nejnovější vyostření situace na Ukrajině přichází v době, kdy byly evropské akcie zralé k ústupu," uvedl analytik Alexandre Baradez ze společnosti IG France.

20:12
Zasedání Rady bezpečnosti OSN k ukrajinské krizi začalo

Zasedání Rady bezpečnosti OSN začalo projevem náměstka generálního tajemníka OSN Jeffreyho Feltmana, který přednesl úvodní poznámky k ukrajinské krizi.

20:26
Porošenko: Odehrává se bitva za skutečnou nezávislost

Situace na východě Ukrajiny je sice mimořádně složitá, ale dá se zvládnout a není důvod propadat panice. Prohlásil to ukrajinský prezident Petro Porošenko na úvod mimořádného zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.

Ruské jednotky a dodávky ruských zbraní podle prezidenta přišly zachránit "bandy teroristů" (proruských separatistů) v době, kdy utrpěly sérii porážek a "území okupované teroristy se zmenšilo o tři čtvrtiny".

"Budu otevřený: situace je nepochybně mimořádně složitá a nikdo se to nechystá zlehčovat. Ale dá se zvládnout, je dostatečně pod kontrolou, abychom nepropadali panice, zachovali chladnokrevnost, zdravý rozum a úsudek ohledně našich dalších kroků," řekl Porošenko podle ukrajinských médií. "Panika je stejná zbraň našeho nepřítele jako tanky, transportéry a kalašnikovy. Umožňuje pronikat do hloubi území a pokoušet se destabilizovat celou zemi," varoval.

Současně vyzval k národní jednotě při obraně východu Ukrajiny. "V tyto dny a hodiny se odehrává opravdová bitva za skutečnou nezávislost našeho státu," řekl podle agentury Unian.

20:46
USA projednávají nové sankce vůči Rusku

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že je vidět jakýsi "vzor v eskalaci agrese" Ruska na Ukrajině. Mluvčí ministerstva Jen Psakiová prohlásila, že Spojené státy projednávají se svými spojenci nové sankce vůči Rusku. "Máme další nástroje a sankce, pro jejichž použití se určitě můžeme rozhodnout," dodala.

20:52
Komisař Oettinger: Vývoj na Ukrajině zkomplikuje jednání o ruském plynu

Nejnovější vývoj kolem ukrajinské krize zkomplikuje rozhovory evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera s ruským ministrem energetiky Alexanderem Novakem o dodávkách ruského plynu. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl sám Oettinger, který v pátek odcestuje do Moskvy na jednání o obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu.

Oettinger uvedl, že dá při rozhovorech s Novakem a zástupci ruské plynárenské společnosti Gazprom jasně najevo, že zhoršující se situace na Ukrajině by mohla poškodit dlouhodobé vztahy v energetice.

Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu v polovině června kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Ukrajina tento týden uvedla, že Rusko plánuje zastavit rovněž dodávky do Evropské unie. Novak ale toto tvrzení odmítl s tím, že Moskva chce svým závazkům vůči evropským odběratelům dostát bez ohledu na politické problémy.

21:04
Americká velvyslankyně: Ruský voják na dovolené je pořád ruský voják

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová vyzvala Rusko, aby před Radou bezpečnosti pravdivě objasnilo vyostřený koflikt na Ukrajině. Zároveň se vyjádřila k tvrzením šéfa povstalců Alexandra Zacharčenka, že ruští vojáci na východní Ukrajině jsou zde během své dovolené.

"Ruský voják, který se rozhodne během své letní dovolené bojovat na Ukrajině, je pořád ruský voják," uvedla.

21:21
Český velvyslanec: Ukrajina je bez plynu, v zimě hrozí nepokoje

Ukrajinci podporují postup prezidenta Petra Porošenka ve snaze udržet územní celistvost země, uvedl český velvyslanec na Ukrajině Ivan Počuch na ČT24.

„Podpora (Porošenka) přirozeně asi bude klesat i ve smyslu dalšího ekonomického vývoje a samozřejmě ve vztahu k tomu, jakým způsobem je Ukrajina schopná přežít zimu. Tam to slovo přežít není přehnané, protože od 16. 6. Ukrajina neodebírá ruský plyn," poznamenal.

"V zásadě může docházet k jistým sociálním nepokojům a lidé budou více vnímat ty své obtíže, i když Ukrajinci jsou hrdinským národem.“

21:26
Ruský velvyslanec Čurkin: Ukrajinská krize je důsledkem politiky Kyjeva

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že současná krize je "přímým důsledkem bezohledné politiky Kyjeva, jenž vede válku proti vlastnímu lidu". Na zasedání Rady bezpečnosti OSN dodal, že místo obviňování Ruska by Spojené státy měly raději "krotit své geopolitické ambice".

21:48
McDonald's dočasně uzavřel tři další restaurace v Rusku

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald's dočasně uzavřel další tři restaurace v Rusku, a to v důsledku inspekcí tamního úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters.

Úřad Rospotrebnadzor již dříve nařídil v Rusku uzavřít pět restaurací McDonald's. Tvrdí, že v provozovnách zjistil porušování hygienických předpisů, a odmítá, že by šlo o odvetu za západní sankce vůči Rusku.

22:04
Demonstranti v Charkově požadují, aby Rusko odešlo z Ukrajiny

Před ruským konzulátem v ukrajinském městě Charkov byly během dne protesty. Demonstranti zde požadovali, aby Rusko odešlo z Ukrajiny.

22:12
Část zasedání Rady bezpečnosti OSN k ukrajinské krizi skončila

Část zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se věnovala eskalaci krize na Ukrajině, skončila. Zazněly výzvy k uklidnění situace a zástupce Ukrajiny Oleksandr Pavlichenko prohlásil, že Rusko "úmyslně maří" snahy o dosažení míru. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin naopak řekl, že současná krize je "přímým důsledkem bezohledné politiky Kyjeva".

22:18
Porošenko v září navštíví Bílý dům, oznámil Obama

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v září navštíví Bílý dům. Oznámil to americký prezident Barack Obama.

22:30
Obama: Rusko je zodpovědné za násilí na východní Ukrajině

Americký prezident Barack Obama na brífinku řekl, že Rusko je zodpovědné za násilí na východě Ukrajiny a že vyzbrojuje tamější separatisty. Dále prohlásil, že Ruská federace opakovaně porušila ukrajinskou územní celistvost a suverenitu a bude čelit "dalším důsledkům" kvůli svým činům.