Ruský prezident Vladimir Putin po vůbec prvním dvoustranném rozhovoru s hlavou Ukrajiny Petrem Porošenkem, který se uskutečnil v úterý v běloruském Minsku, opět vyzval ke klidu zbraní na východě Ukrajiny.

Vláda v Kyjevě však podle Putina musí brát proruské povstalce jako partnery k jednání.

Putin a Porošenko spolu za zavřenými dveřmi diskutovali zhruba dvě hodiny poté, co se předchozích šest hodin konala širší jednání zahrnující i prezidenty Běloruska a Kazachstánu a zástupce Evropské unie.

"Hovořili jsme o potřebě co nejrychlejšího ukončení krveprolití, o potřebě posunout se směrem k politickému řešení všech otázek," řekl Vladimir Putin po schůzce novinářům. "Rusko za sebe učiní vše pro podpoření tohoto mírového procesu, pokud bude zahájen," dodal.

Uvedl však také, že je nyní na Kyjevu, aby se dohodl na podmínkách příměří s proruskými povstalci.

Putin rovněž zdůraznil, že Rusko není stranou konfliktu, jenž si podle OSN vyžádal už nejméně 2200 obětí. Kyjev a Západ však Moskvu obviňují z podpory vzbouřenců poskytováním zbraní či bojovníků.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tvrdí, že všichni účastníci minské schůzky "bez výjimky" podpořili logiku jeho mírového plánu. Ten počítá s odzbrojením povstalců a jejich svobodným odchodem z Ukrajiny.

"Připravíme cestovní mapu s cílem co nejdříve dosáhnout příměří, které ale rozhodně musí být oboustranné," řekl podle BBC Porošenko.

Ukrajinský prezident podle agentury Unian rovněž uvedl, že se podařilo dosáhnout dohody o propuštění Ukrajinců zadržovaných v Rusku.

Neprodleně se má také oživit práce tzv. kontaktní skupiny představitelů Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jednat spolu mají také pohraničníci a náčelníci generálních štábů obou zemí.

Prezidenti se prý dohodli i na obnovení jednání o dodávkách zemního plynu, pokračovat má na začátku září za účasti eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera.

Vladimir Putin pak své vystoupení před novináři využil také k obhajobě ruské humanitární pomoci krizovému regionu.

Po kontroverzním prvním humanitárním konvoji nyní Moskva vysílá na Ukrajinu i druhou kolonu kamionů.

"Hovořili jsme o nutnosti pomoci Doněcku a Luhansku a dohodli se, jak budeme spolupracovat," oznámil Putin po jednání s Porošenkem.

Šéf Kremlu se vrátil také k pondělnímu incidentu, kdy byla na ukrajinském území zadržena desítka ruských parašutistů. Ruský prezident zopakoval stanovisko Moskvy, když naznačil, že snad hlídkovali na hranici, a tak se mohli omylem ocitnout na území sousedního státu.