Proruští separatisté na východě Ukrajiny tvrdí, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě seskupení vládních jednotek. V jednom případě je prý obklíčeno asi pět tisíc ukrajinských vojáků, v druhém asi dva tisíce příslušníků dobrovolných praporů. 

Kyjev to ale vzápětí popřel. "Za poslední tří dny nepadl do obklíčení ani jeden člověk," prohlásil podle agentury Interfax Lysenko a ujistil, že ukrajinská armáda pokračuje v útoku na pozice povstalců.

Mezitím ukrajinská armáda ohlásila další úspěch v bojích proti rebelům, zatímco v Kyjevě se na oslavách nezávislosti Ukrajiny odehrála mohutná vojenská přehlídka, první po pěti letech. Mezi dvěma tisícovkami vojáků před vedením země a veřejností pochodovali také účastníci bojů s rebely.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přislíbil v letech 2015 až 2017 vynaložit 40 miliard hřiven (přes 60 miliard korun) na přezbrojení armády. "Nakoupíme letadla, vrtulníky, lodě – a to je jen skromný začátek," prohlásil podle agentury ITAR-TASS Porošenko.

Armáda předvedla na přehlídce i nové typy vojenské techniky. Porošenko uvedl, že vojenská kolona se přímo z hlavní třídy v ukrajinském hlavním městě vydá do válečné oblasti na východě země. Agentura AP odhaduje, že Porošenkovy plány na přezbrojení představují zvýšení vojenských výdajů o přibližně 50 procent.

Ukrajinci nereagovali nijak na prohlášení separatistů, že obklíčili jejich vojáky. "Zcela jinak vypadá válečné dění z ukrajinských zpráv. Armádní tiskové středisko dnes ráno oznámilo, že za posledních 48 hodin je na straně separatistů více než 500 padlých a zraněných. O obklíčení ukrajinských sil se nemluví, stejně jako o vlastních ztrátách," poznamenal server newsru.com.

Vládní jednotky za posledních 24 hodin provedly na 60 dělostřeleckých ostřelování pozic rebelů, uvedla agentura Unian s odvoláním na armádního analytika Dmytra Tymčuka.

Terčem ukrajinských děl se prý staly i dvě kolony s ruskou obrněnou technikou v Doněcké oblasti. Vojáci naopak čelili palbě z minometů v okolí Luhansku i raketometů u Malomykolaivky a v okolí Doněcku.

Při ranním ostřelování Doněcku, bašty proruských separatistů na východě Ukrajiny, byla zasažena i místní nemocnice. Zpravodaj agentury AFP na místě ale neviděl žádné oběti. Podle zdravotníků nebyl nikdo ani zraněn.

Palba, provázená velice silnými výbuchy, zasáhla márnici a dvě nemocniční budovy. Personál odvedl desítky pacientů do sklepů, mnohé přenesl na nosítkách. Podle AFP se ostřelování přibližuje k užšímu centru města.

Konflikt na východě Ukrajiny si podle odhadu OSN vyžádal už více než dva tisíce mrtvých, půlku z nich přitom tvořili civilisté.  Z domovů boje vyhnaly na 156 000 lidí a dalších přes 188 000 lidí uteklo do Ruska. Rychle stoupající počet obětí svědčí o vyhrocování konfliktu.

Související