Francouzská vláda podala v pondělí demisi a premiér Manuel Valls byl pověřen sestavením nového kabinetu. Jeho složení by měl staronový premiér oznámit v úterý.

Demise následovala po kritice ekonomické politiky vlády, kterou o víkendu vznesli ministr hospodářství Arnaud Montebourg a ministr školství Benoit Hamon.

Arnaud Montebourg kritizoval v sobotním vydání deníku Le Monde politiku vládních úspor, kterou podle něj Francii vnucuje Německo. Benoit Hamon jeho názor podpořil v neděli v rozhovoru pro magazín Le Parisien.

"Je nutné zvýšit hlas... Německo je v zajetí politiky úspor, kterou vnutilo celé Evropě. Když říkám Německo, mluvím o německé pravici podporující Angelu Merkelovou. Není posláním Francie stavět se do řady s ideologickými axiomy německé pravice," uvedl Montebourg v rozhovoru na adresu svých socialistických kolegů Hollanda a Vallse.

Těm se podle francouzských médií nepodařilo Berlín přesvědčit, aby se evropská politika přeorientovala na hospodářský růst a zaměstnanost.

"Eurozóně hrozí kvůli politice vládních úspor nový vstup do recese v době, kdy ekonomika ve zbytku světa roste," myslí si Montebourg. Francouzská vláda by proto podle něj měla změnit směr a představit alternativy stálého šetření.

Za tato vyjádření se mu nicméně dostalo ostré kritiky z řad jeho stranických kolegů. Socialistický poslanec Carlos Da Silva usoudil, že Montebourg "svými nesmyslnými prohlášeními překročil meze".

"Ministr hospodářství se nemůže podobně vyjadřovat o ekonomické linii vlády a o evropském partnerovi, jako je Německo. Premiér se proto rozhodl jednat," řekl agentuře AFP další premiérův spolupracovník.

Podle šéfa opozičních centristů Francoise Bayroua se jedná o dlouho nevídaný vnitřní rozklad a dezorganizaci vlády.

"Kdo řídí ekonomickou politiku Francie? Která dvojice? Výkonný pár Manuel Valls a Francois Hollande, nebo dvojice Montebourg a Hamon?" tázal se v neděli také vlivný poslanec opoziční pravicové strany UMP Bruno Le Maire. Pravicová opozice demisi vítá. Některé hlasy však volají dokonce po rozpuštění celého Národního shromáždění.

Montebourg v nové vládě asi nebude

Vzpurný ministr financí Arnaud Montebourg v nově formovaném kabinetu pravděpodobně neusedne.

Premiér Manuel Valls v soukromém rozhovoru s prezidentem Hollandem údajně naznačil, že v pozici zůstane buď on, nebo Montebourg.

"Nezdá se mi správné, aby premiér své ministry vyhodil, místo aby vyslyšel jejich požadavky v demokratické debatě," reagoval na to Montebourg ve vyjádření pro deník Le Monde.

Francouzská ekonomika roste pomalu

Začátkem měsíce francouzská vláda přiznala, že nebude možné dosáhnout ekonomického růstu ve výši jednoho procenta, jak se původně předpokládalo.

Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu francouzské hospodářství letos posílí jen o 0,7 procenta.

Kromě toho stoupá zadlužení Francie. Francouzský statistický úřad INSEE nedávno uvedl, že v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl dluh Francie na 93,6 procenta HDP, tedy na 1,98 bilionu eur.

"Opravdovou hrozbou není, že dluh překročí dva biliony eur, ale že do konce roku 2015 pravděpodobně překoná 100 procent HDP," komentoval to šéf finančního výboru v Národním shromáždění a poslanec za opoziční UMP (Unie pro lidové hnutí) Gilles Carrez.

Jak dříve uvedly Hospodářské noviny, Francie se proto chystá prodat státní podíly ve firmách. Privatizace má přispět například ke snížení rozpočtového schodku, plánoval ministr financí odstupujícího kabinetu Michel Sapin.

Manuel Valls sestavil vládu na začátku letošního dubna poté, co rezignoval kabinet premiéra Jeana-Marka Ayraulta. Ayrault tak vyvodil osobní odpovědnost z debaklu socialistů v obecních volbách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist