Oba Američané, kteří se v západní Africe nakazili ebolou, již opustili nemocnici v americké Atlantě. Klinika, která o oba pacienty od jejich repatriace z Afriky pečovala, ve čtvrtek k jejich propuštění uspořádala tiskovou konferenci, na které s prohlášením vystoupil i uzdravený lékař Kent Brantly.

Brantly i misionářka Nancy Writebolová byli jedni z mála nakažených, kteří dostali experimentální lék ZMapp.

Brantly na tiskové konferenci prohlásil, že onemocnění pro něj bylo nejobtížnější zkouškou, kterou podstoupil. "Poslední tři týdny jste byli mou rodinou, která mě podporovala nejen fyzicky, ale i duševně," poděkoval personálu izolační jednotky. Dodal, že nyní se chce na nějaký čas se svou rodinou stáhnout do ústraní, aby načerpal ztracenou sílu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vzrostl počet obětí eboly v Africe už na 1350. Doposud bylo uváděno 1229 mrtvých. V liberijském hlavním městě Monrovii se po vyhlášení celostátního zákazu nočního vycházení a karantény nad jednou z chudinských čtvrtí metropole střetli demonstranti s policií.

Možný případ nákazy zkoumá Irsko, zemřel zde totiž člověk po návratu ze Sierry Leone. Jeho ostatky byly nalezeny ve středu ráno v hrabství Donegal na severu země. Bližší podrobnosti o místě nálezu agentury prozatím neuvedly. Přítomnost viru musí potvrdit krevní testy.

Tento týden vydalo varování před možnou nákazou několik zemí, například Německo, Španělsko či Rakousko. Virus se ale u žádného z pacientů nepotvrdil, u většiny nemocných byla diagnostikována malárie.

Brantly i Writebolová leželi na speciálním izolovaném oddělení Emoryho univerzitní nemocnice v Atlantě. Oba dostali dosud nevyzkoušené sérum ZMapp. Španělský misionář Miguel Pajares, který lék podle všeho rovněž užil, nemoci ale tento měsíc v Madridu podlehl.

Brantly, který byl z Afriky za přísných bezpečnostních opatření evakuován jako první, v nemocnici v Atlantě pobýval od 2. srpna. Writebolová zde byla hospitalizována o tři dny později.

Karanténa vyvolala protesty

Zákeřnou chorobou se v západní Africe nakazilo již téměř 2500 osob ve čtyřech zemích. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou ukázaly na malárii. Podle odhadů WHO bude epidemie eboly trvat ještě několik měsíců, než se ji podaří dostat pod kontrolu.

Případ rozšíření do Nigérie podle prohlášení šéfky organizace Margaret Chanové navíc ukázal, že se virus může dostat prostřednictvím letecké dopravy "do každého města" na světě.

V Libérii se po středečním vyhlášení karantény nad zhruba 50 tisíci obyvateli chudinské čtvrti hlavního města Monrovie West Point střetli policisté a armáda s demonstranty. Ozbrojené složky se protestující pokusily rozehnat ostrou střelbou, zranily přitom údajně čtyři lidi.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti ní žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

Související