Ukrajinský ministr hospodářství Pavlo Šeremeta dal svou funkci k dispozici. Rozhodnutí sdělil agentuře Reuters a zároveň oznámil na svém facebookovém profilu. Důvodem demise je prý nemožnost prosadit hospodářskou reformu. Kromě toho už ministr není ochoten bojovat se "starým systémem", jak sdělil.

Šeremeta tiskové agentuře sdělil, že má pocit marnosti při snaze prosazovat další reformy. Na Facebooku uvedl, že už nechce "bojovat proti včerejšímu systému" a že se místo toho chce zaměřit na práci s perspektivními lidmi, kteří vytvoří systém zítřejší.

Třiačtyřicetiletý Šeremeta, ekonom vystudovaný ve Spojených státech, dále řekl, že "červená linie" byla překročena ve středu, kdy vláda jmenovala svého reprezentanta pro obchod navzdory nesouhlasu ministra, jemuž zástupce podléhá.

Šeremeta se stal ministrem krátce po únorovém sesazení promoskevského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a spolu s ním i celá vláda v červenci nabídli demisi po odchodu dvou politických stran z vládní koalice. Ukrajinský parlament však rezignaci kabinetu odmítl. Ministrovu demisi musí rovněž schválit parlament.

Šeremetu a jeho ministerstvo tento týden kritizoval premiér Jaceňuk. Vyjádřil nespokojenost s rychlostí i hloubkou reforem, a to v době, kdy "separatisté podporovaní Ruskem dělají vše pro uškrcení ukrajinské ekonomiky" ničením infrastruktury na průmyslovém východě země.

Ukrajinská ekonomika je už dva roky v recesi a letos by se podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) mohla propadnout o 6,5 procenta. Ukrajina přitom čerpá mnohamiliardovou úvěrovou pomoc od MMF a Evropské unie.

Související