Po téměř pěti hodinách skončily v noci na pondělí v Berlíně rozhovory ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera vedly k jistému sblížení Kyjeva a Moskvy. Ruské ministerstvo zahraničí hovoří o "určitém pokroku", podle ukrajinských médií jednání skončilo bezvýsledně.
Steinmeier hovořil po skončení schůzky o "složitém jednání". "Věřím a doufám, že jsme ale v jednotlivých bodech dosáhli pokroku," dodal. Cílem podle něj nadále zůstává dosažení dohody o příměří na Ukrajině. Ministři podle Steinmeiera nyní informují šéfy svých vlád a prezidenty o výsledcích jednání. Ještě během pondělka či úterka by se pak měli údajně dohodnout na případném pokračování rozhovorů.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na svém twitterovém profilu uvedl, že to bylo "pět hodin velmi těžkých rozhovorů". "Abychom dosáhli pokroku, budeme se muset ještě mnohokrát sejít na pět hodin," dodal Klimkin s tím, že v některých otázkách Kyjev nemůže přistoupit na kompromis.
"Kompromis není možný tam, kde by se stát ocitl za červenou čarou. Ukrajina na berlínské schůzce tuto čáru nepřekročila," uvedl ukrajinský ministr. Podle ukrajinské agentury Unian ale z jeho slov vyplynulo, že pozitivní výsledky berlínská schůzka nepřinesla.
Ruské ministerstvo zahraničí po ukončení jednání vydalo prohlášení, podle něhož bylo v Berlíně dosaženo "určitého pokroku". Zúčastněné strany se podle Moskvy dohodly, že budou pokračovat v rozhovorech ve stejném formátu a připraví pro předsedy vlád Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa konkrétní návrhy.
Konvoj se stále nehýbe
Konvoj s ruskou pomocí zatím nadále zůstává v zajetí celních procedur a do Luhansku se dnes nerozjel. Červený kříž trvá na bezpečnostních zárukách od ukrajinské armády i povstalců, jejichž potřebu o víkendu zvýraznily mimořádně tvrdé boje u Doněcka a Luhansku.
Postup ukrajinských jednotek je podle místních médií nekompromisní. Vojáci pronikli do Luhansku a obsadili údajně část jednoho z obvodů. Operace je vedena ze severovýchodu přes předměstí Velyka Verhunka. Bojuje se ale i na jihovýchodě Luhansku, kde se povstalci neúspěšně pokusili obnovit své pozice při silnici vedoucí k ruským hranicím. Zcela zničena přitom údajně byla obec Chrjaščuvate.
Vzbouřenci ustupují, Ukrajina by neměla kývnout na příměří, radí někteří analytici - čtěte ZDE
Další rozměr ukrajinského konfliktu. Evropa a Rusko zápolí o levnou pracovní sílu - čtěte ZDE
Výrazný úspěch v bojích o Doněck ohlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci podle něj ztratili strategicky důležité město Jasynuvata, které leží v severní části širší doněcké aglomerace. Těžké boje na sever od Doněcka dnes hlásily i webové stránky povstalců. Podle serveru Novorossija armáda při raketovém ostřelování těžce poškodila obec Makijivku.
Povstalci během dnešních nočních bojů sestřelili nad Luhanskou oblastí armádní stíhací letoun MiG-29. Pilotovi se ale podařilo katapultovat a byl podle Kyjeva dopraven do bezpečí.
Starosti dělá Kyjevu kromě separatistů i vzpurný vůdce radikálních nacionalistů z Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který vypovídá poslušnost a žádá čistku na ministerstvu vnitra. Pokud prý prezident jeho požadavkům nevyhoví, odvolá své bojovníky z fronty a pošle je na Kyjev.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist