Kurdské ozbrojené síly v neděli za letecké podpory USA dobyly zpět největší iráckou přehradu u Mosulu, kterou před deseti dny ovládli ozbrojenci Islámského státu (IS).

Získání strategické přehrady je významným vítězstvím Kurdů v boji proti islamistům, kteří od června uchvátili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a v severovýchodní Sýrii.

"Mosulská přehrada byla plně osvobozena," řekl Alí Auní z Demokratické strany Kurdistánu. Dodal, že boje se nyní odehrávají v oblasti zhruba 30 kilometrů od Mosulu; kurdské síly jsou tak nejblíže tomuto městu od června, kdy odtud islamisté vypudili irácká vojska.

Boje o přehradu začaly v neděli ráno. Spojené státy v okolí strategické irácké nádrže uskutečnily 14 leteckých úderů na ozbrojence Islámského státu.

Nálety pilotovaných i bezpilotních letounů byly podle amerického oblastního velení "úspěšné" a zničily nebo poškodily 19 vojenských vozidel. "Když dá bůh, získáme kontrolu nad přehradou ještě dnes," řekl v neděli mluvčí kurdských pešmergů Halgurd Hikmat agentuře Reuters.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se