Irácké síly v sobotu se vzdušnou podporou amerického letectva zahájily ofenzivu na opětovné získání přehrady u severoiráckého Mosulu. Podle agentury AFP jde o první pokus Kurdů o znovudobytí vodního díla, nad nímž získali 7. srpna kontrolu ozbrojenci z organizace Islámský stát (IS).

Bagdád chce strategicky důležitou přehradu získat zpět pod svou kontrolu, do pozemní operace se proto zapojily i kurdské jednotky. Ofenziva se uskutečnila jen krátce poté, co islámští radikálové v pátek podle BBC zmasakrovali na severu Iráku nejméně 80 mužů z náboženské menšiny jezídů.

"Pešmergové (kurdští bojovníci) převzali, s americkou podporou, kontrolu nad východní stranou přehrady," řekl AFP generál Abdal Rahmán Kuríní. "Zabili jsme několik členů IS. Pokračujeme v postupu a v příštích hodinách bychom měli oznámit dobré zprávy," dodal generál.

Podle svědků letecké údery proti radikálům začaly v sobotu brzy ráno a boje pokračovaly i odpoledne. Podle amerických médií se na nich podílely americké bojové letouny a bezpilotní stroje, které ze vzduchu poskytovaly podporu iráckým a kurdským vojákům na zemi. Podle BBC News bylo zabito nejméně 11 bojovníků IS.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se