Student Jon Meis, který stál za zneškodněním střelce na univerzitě v Seattlu, si rychle získal oblibu Američanů, kteří se rozhodli vyjádřit mu své poděkování a obdiv. Na internetu pro něj za necelý den vybrali finanční odměnu v hodnotě více než 26 tisíc dolarů (523 tisíc Kč), uvedla agentura AP.

Šestadvacetiletý útočník Aaron Ybarra ve čtvrtek postřelil tři studenty, z nichž jeden po převozu do nemocnice zemřel. Před policisty následně přiznal, že měl v úmyslu zabít co nejvíce lidí.

Když si ale zrovna nabíjel zbraň, právě Meis duchapřítomně zasáhl, použil pepřový sprej a spolu s dalšími studenty se na střelce vrhli a povalili ho na zem. Meisova rychlá akce zachránila životy, uvedla následně policie.

Na sociálních sítích se brzy začala šířit slova chvály na adresu odvážného studenta. Netrvalo dlouho a někdo na internetu objevil, že se bude ženit a že zveřejnil spolu se svou snoubenkou seznam svatebních darů. Lidé pro něj následně zakoupili téměř všechny dárky ze seznamu.

Na speciální stránce GoFundMe pak pro něj začali vybírat ještě další peníze, aby měl na svatební cestu a další budoucí výdaje. "Co říci více? Je to neuvěřitelné," uvedl jeden z přispěvatelů na internetu, který Meisovi poslal 20 dolarů.

Fascinován školními střelbami

Střelec měl u sebe v době útoku ještě 50 nábojů a lovecký nůž. Na škole nestudoval, podle všeho jednal sám. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, jaký byl motiv jeho činu. "Policie zatím neobjevila žádné spojení mezi podezřelým, Pacifickou univerzitou a oběťmi," uvedli vyšetřovatelé.

Muž při výslechu údajně uvedl, že ho "fascinovaly střelby na školách". V minulosti prý navštívil i střední školu Columbine na denverském předměstí Littleton, kde dva studenti v roce 1999 zabili 13 lidí a dalších 24 jich zranili, uvedl pro CNN nejmenovaný policejní zdroj.

Ybarrova advokátka Ramona Brandesová před soudem uvedla, že jeho klient trpí dlouhodobými psychickými problémy. Byl kvůli tomu v minulých letech dokonce dvakrát hospitalizován. I z tohoto důvodu je ve věznici pod zvýšeným dohledem, protože existuje riziko, že by mohl spáchat sebevraždu.