V podvečer prezidentských voleb to na Ukrajině stále vře. Při minometném ostřelování východoukrajinského Slavjanska v sobotu přišel o život italský novinář a jeho překladatel. Oznámili to slavjanští vzbouřenci, aniž uvedli jména mrtvých. Francouzský reportér byl údajně zraněn střepinou šrapnelu a byl přepraven do nemocnice, kterou později po ošetření opustil.

Ukrajinské ministerstvo vnitra přes den zaznamenalo přes 60 násilných útoků proti volebním okrskům na východě země, při nichž bylo několik osob uneseno a zabito. Podle odhadu ukrajinských médií ztratí možnost zapojit se kvůli akcím separatistů do hlasování celkem asi desetina ukrajinských voličů.

Právě kvůli "atmosféře teroru" se Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozhodla odvolat většinu svých pozorovatelů z Doněcké oblasti. V samotném Doněcku nebude z evropských pozorovatelů nikdo, jen několik delegátů OBSE bude sledovat volby v západních okresech Doněcké oblasti.

V sobotu také zástupci samozvaných "lidových republik" z východu Ukrajiny na utajeném místě v Doněcku podepsali dohodu o spojení a vytvoření státního útvaru "Nové Rusko". Dokument byl prý podepsán na okraj konference zástupců proruských organizací z jihu a východu Ukrajiny.

Smlouvu o vytvoření Nového Ruska podepsali premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj a šéf parlamentu Luhanské republiky Alexej Karjakin.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se