Nejvýznamnější i nejproblematičtější v novodobé historii země. V neděli Ukrajina pořádala prezidentské volby, jejichž výsledek rozhodne, kudy se země v krizi bude ubírat dál. 

Favorit ukrajinských prezidentských voleb Petro Porošenko podle předběžného průzkumu provedeného u hlasovacích místností získal v nedělním hlasování 55,9 procenta hlasů a získal prezidentský úřad už v prvním kole. Expremiérka Julija Tymošenková se umístila druhá s 12,9 procenta hlasů.

Prvního kola ukrajinských prezidentských voleb se podle zpřesněných výpočtů zúčastnilo kolem 60 procent oprávněných voličů.

Souběžně s prezidentskými volbami se v několika ukrajinských městech konaly i volby starostů. V Kyjevě zřejmě zvítězil šéf hnutí UDAR a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko. Křeslo starosty získala nejspíš jeho strana i v Oděse, kde se starostou má stát Kličkův stranický kolega Eduard Hurvic.

Podle zprávy ukrajinského ministerstva vnitra bylo během voleb podáno 76 stížností na průběh hlasování, z nichž přes třicet podle policistů souvisí s událostmi, které nesou příznaky trestného činu. Prakticky všechny byly podány na východě Ukrajiny zmítaném akcemi separatistů.

Prudká přestřelka se strhla u volebního okrsku ve městě Novoajdar severně od východoukrajinského Luhanska. Podle ruské agentury RIA Novosti tam ozbrojenci postříleli členy volební komise. Počet mrtvých se prý upřesňuje.

Informaci o popravě členů volební komise ruské agentuře sdělili místní proruští aktivisté ze samozvané Luhanské lidové republiky. Vraždy se podle nich dopustili příslušníci praporu Dněpr, který je součástí dobrovolnické Národní gardy podřízené ukrajinské vládě. Důvodem popravy měla být neochota členů volební komise otevřít hlasovací místnost.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se