Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti plánovaná na tuto neděli. Prohlásil, že radikálové by tento krok měli odložit na pozdější dobu, až pro něj budou vytvořeny podmínky. Šéf Kremlu rovněž vybídl Kyjev, aby bezodkladně zastavil vojenské akce na východě a jihu Ukrajiny.

Klíčem k ukončení ukrajinské krize je podle ruského prezidenta přímý dialog mezi vzbouřenci a kyjevskou vládou. Odpovědnost za nynější vyhrocenou situaci podle Putina nesou ti, kdo v únoru v Kyjevě zorganizovali státní převrat. "Situace se vyvíjí podle toho nejméně příznivého scénáře," varoval prezident.

Pomoc od měnového fondu

Ukrajinská centrální banka získala od Mezinárodního měnového fondu zhruba 3,2 miliardy dolarů. Více než miliarda dolarů směřovala do devizových rezerv banky a zbytek do státního rozpočtu. 

MMF koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů, v přepočtu 335 miliard korun, který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Pomoc MMF podle expertů zároveň otevře dveře k dalším mezinárodním půjčkám v objemu kolem 15 miliard dolarů.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se