Italský expremiér Silvio Berlusconi čelí po svém nedávném odsouzení za daňové podvody nařčení, že ještě před startem své politické kariéry dlouhá léta udržoval úzké styky s mafií. Berlusconi měl zločincům platit v rámci jakési "dohody o neútočení".

Spekulace o napojení Berlusconiho na podsvětí oživili soudci, kteří dohody mediálního magnáta se sicilskou mafií Cosa Nostra popsali v odůvodnění odsuzujícího rozsudku pro politikova dlouholetého blízkého spolupracovníka Marcella Dell'Utriho. Informovala o tom italská média.

Odvolací soud v Palermu poslal letos v březnu bývalého senátora Dell’Utriho na sedm let do vězení za spolčení s mafií. Odůvodnění rozsudku na téměř 500 stranách ale soud zveřejnil teprve tento týden.

Podle soudců jednasedmdesátiletý Dell'Utri působil jako jakási spojka mezi Berlusconim a představiteli mafie, kterým předával vysoké částky nejen za ochranu vlivného podnikatele, ale i za pomoc s jeho obchodními aktivitami na Sicílii. První schůzka se údajně uskutečnila v roce 1974 a "nadstandardní vztahy" pak všichni udržovali až do roku 1992, kdy mafie na Sicílii zavraždila dva soudce pomocí nastražených bomb.

Součástí dohody prý byla ochrana před případným vyhrožováním, ale také pomoc Berlusconiho aktivitám ve stavebnictví a v mediální oblasti na Sicílii. Jeden ze členů mafie také dostal práci ošetřovatele koní v Berlusconiho vile v Arcore u Milána, podle všeho to ale byla pouze zástěrka a Vittorio Mangano působil spíš jako "místní zástupce" Cosy Nostry.

V soudní zprávě se píše, že role Dell'Utriho je prokazatelná a že právě jeho rukama procházely do pokladny mafie miliony eur poskytované Berlusconim. Bývalý senátor spolčení s mafií odmítá a odvolal se k Nejvyššímu soudu. Rozsudek zatím proto není pravomocný.

Ačkoli o údajných stycích expremiéra s mafií italská média už dříve psala, je dokument soudu jakýmsi oficiálním potvrzením toho, že šlo o podložené informace. Berlusconi každopádně nemůže být za tento přečin souzen, protože už uplynuly promlčecí lhůty.

Nové informace mohou nyní ještě více poškodit pověst šestasedmdesátiletého politického matadora a zproblematizovat jeho další působení ve veřejném životě. To je ale beztak ohroženo kvůli jeho soudním kauzám.

Expremiér si začátkem srpna vyslechl vůbec první pravomocný rozsudek; za daňové úniky ve společnosti Mediaset dostal roční trest vězení a Senát se příští týden začne radit, zda Berlusconimu odebere mandát.

Lídr pravicové strany Lid svobody rozsudek neuznává a snaží se bojovat o setrvání v politice. Soudy ale řeší několik dalších případů, v nichž figuruje jako obžalovaný: nejsledovanější je tak zvaná kauza Rubygate, kde jde o placený pohlavní styk s nezletilou a zneužití pravomoci. Soud první instance za tyto přečiny udělil Berlusconimu sedmiletý trest vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist