Na východě Ukrajiny začala protiteroristická operace, která bude probíhat "po etapách, odpovědně a vyváženě". Na schůzi ukrajinského parlamentu v Kyjevě to prohlásil předseda ukrajinského parlamentu, úřadující prezident Oleksandr Turčynov.

Akce byla podle něj zahájena na severu Doněcké oblasti s cílem ochránit obyvatelstvo a zastavit teror a zločinnost. Kyjev chce skoncovat se snahami separatistů "rozervat Ukrajinu na kusy".

Proruští separatisté v úterý zaútočili na vojenské letiště v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Na letištní terminál podle televize Espreso zaútočili neznámí ozbrojenci, kteří zahájili palbu na přistávající letoun. Jiný letoun pak ostřeloval pozice útočníků, na místo dorazila těžká vojenská technika a vozy záchranné služby. Podle úřadujícího ukrajinského prezidenta Oleksandra Turčynova jednotky letiště ubránily. Podle agentury Interfax se při střelbě zranil jeden ukrajinský voják.

"Právě mi volali z Doněcké oblasti, že ukrajinský Specnaz osvobodil letiště v Kramatorsku od teroristů," řekl Turčynov během zasedání parlamentu. Úřadující prezident se nechal slyšet, že brzy "nebudou teroristé ani v Doněcku, ani jiných regionech".

Ukrajinské ministerstvo obrany sdělilo, že při operaci nepadl ani jeden voják. Neupřesnilo ale, jestli nedošlo k obětem v řadách proruských ozbrojenců. Okolo letiště ještě v úterý večer byly skupinky proruských přívrženců s transparenty.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý prohlásil, že doufal v rozum ukrajinských představitelů. "Ukrajina je na pokraji občanské války a to je děsivé," řekl Medveděv. Prezident Vladimir Putin se v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyjádřil podobně.

Stíhačka nad letištěm u Kramatorsku

Kramatorskou radnici drží proruští vzbouřenci, stejně jako několik dalších administrativních objektů.

Podle očitých svědků ale v úterý dopoledne pod tlakem blížících se ukrajinských jednotek vzbouřenci sami vyklidili sídlo kramatorské policie, které obsadili v sobotu. Objekt je údajně znovu pod kontrolou policistů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se