Výsledek švýcarského referenda, v němž voliči v neděli těsně schválili omezeni imigrace, zproblematizuje vztah alpské země s Evropskou unií. To je hlavní tón ve vyjádření německých politiků a v komentářích médií k nedělnímu hlasování.

Některé německé deníky ale upozorňují, že v řadě evropských zemí by hlasování o stejné otázce dopadlo podobně jako ve Švýcarsku. Euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) už vyzvala k uspořádání obdobného referenda v Německu.

Už v neděli označil německý ministr financí Wolfgang Schäuble z konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) výsledek referenda za nešťastný a vyjádřil obavy, že to způsobí Švýcarsku mnoho problémů.

Podobně se v pondělí vyjádřila i zástupkyně opozičních Zelených Franziska Brantnerová: "Znamená to velkou zátěž pro vztahy (Švýcarska) s Evropskou unií."

"Švýcarsko uzavřelo s EU smlouvy, které garantují volný pohyb občanů. Pokud chce Švýcarsko omezit pohyb občanů EU, musí nejprve tyto smlouvy vypovědět," připomněl ve svém vyjádření pro deník Die Welt předseda Evropského parlamentu Martin Schulz z německé sociální demokracie (SPD). Podotkl také, že takový krok by zřejmě znamenal obnovení hraničních kontrol mezi Švýcarskem a státy EU.

K radikálnímu postupu vůči Švýcarsku vyzval předseda postkomunistické Levice Bernd Riexinger. "Pokud Švýcarsko uzavře své hranice pro lidi, pak je jen spravedlivé, aby zůstaly venku i peníze," řekl deníku Handelsblatt. "Švýcarsko nemůže trvat na tom, že se uzavře přistěhovalcům, ale bude současně s otevřenou náručí přijímat peníze z daňových úniků z celé Evropy."

Němci nebo Francouzi by hlasovali stejně, míní tisk

Německý tisk hodnotí výsledek referenda jako prohru pro švýcarskou vládu, pro tamní podniky i pro odbory. Zároveň si všímá rozdělení země, když pro omezení imigrace hlasovaly především německy a italsky mluvící kantony, návrh odmítali hlavně frankofonní Švýcaři.

Média ale upozorňují na to, že odpor k přistěhovalcům není jen švýcarský fenomén.

"Kdyby měli možnost o imigraci hlasovat Nizozemci, Němci nebo Francouzi, výsledek by zřejmě nebyl o moc jiný než ve Švýcarsku. Protože i v EU si lidé všímají rizik a vedlejších účinků spojených s volným pohybem osob," napsal deník Süddeutsche Zeitung. Podle něj stojí za výsledkem hlasování v alpské zemi především obavy z toho, že přistěhovalci berou Švýcarům práci.

Zaorálek: Švýcarsko ponese důsledky

Že švýcarské referendum o omezení imigrace není příznivá věc, míní i nový český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Při příchodu na dnešní jednání šéfů diplomacií členských zemí unie poznamenal, že Švýcarsko se tak vyčleňuje z pravidel schengenského prostoru. 

"Podobný způsob omezování imigrace není v souladu s pravidly, která máme vytvořená v schengenském prostoru, takže z toho žádnou velkou radost nemám," řekl Zaorálek v Bruselu novinářům.

Jaké konkrétní důsledky bude nedělní referendum mít, ale předjímat nechtěl s tím, že věc je potřeba analyzovat. "Nevylučuji, že to samozřejmě může znamenat určitý dopad na Švýcarsko. Pokud takto odmítá pravidla hry, tak to znamená, že i ono bude muset nést určité důsledky," myslí si šéf české diplomacie.

Výsledek referenda okomentoval na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády i český premiér Bohuslav Sobotka.

"Jeho výsledek byl poměrně těsný, nicméně je to určitý trend, který, jak se zdá, tak v těchto vyspělých zemích spíše sílí v posledních letech," uvedl Sobotka. Podle něho nemá česká vláda "ambici nějakým způsobem omezovat pohyb lidí, kteří jsou občany Evropské unie a přesouvají se pouze z jedné země Evropské unie do země jiné".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist