Zadlužené Portugalsko se vydalo ve slovenských šlépějích do boje proti daňovým únikům: od dubna zavádí účtenkovou loterii, v níž bude možné vyhrát jednou do týdne automobil. Podle agentury AFP tak vláda zřejmě udeří u svých spoluobčanů na tu správnou strunu. Portugalci totiž patří mezi nejaktivnější hráče v různých loteriích.

Výhrami chce vláda motivovat občany, aby si od podnikatelů nechali za zaplacené zboží nebo služby vystavit účtenku. Jejím nahlášením mají lidé mít také možnost si strhnout z daně z příjmu 15procentní přirážku DPH za zaplacené služby v kadeřnictví či autoservisech a za stravování v restauracích.

Zájemci mohou účtenky k tomuto účelu schraňovat od 1. ledna.

Portugalsko odhaduje, že kvůli daňovým únikům přichází o čtvrtinu svého HDP.

Slovensko si koncem ledna pochvalovalo zájem obyvatel o účtenkovou loterii, kterou kabinet premiéra Roberta Fica zahájil loni na podzim. Do soutěže se v pětimilionové zemi zapojilo téměř 450 000 lidí.

Slovenskou loterií se inspirovala nová česká vládní koalice, která ji chce zavést i v ČR. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že příslušný zákon by měl platit od příštího roku.